Hlavní navigace

Toshiba Excite Pro: Tegra 4 a 2560 × 1600 px na displeji v testu

18. 10. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Představení, design, zpracování a specifikace

Na recenzi jsem si vypůjčil od Toshiby jejich tablet Excite Pro, konkrétně model AT10LE-A. Nejde o žádný superlevný model, Excite Pro se prodává za 10 490 Kč vč. DPH, ale určitě za svou cenu stojí.

Toshiba Excite Pro AT10LE
Toshiba Excite Pro AT10LE

Klíčovými vlastnostmi Toshiby AT10LE jsou výtečný 10,1" IPS displej s extrémním rozlišením (2560 × 1600 px), Android 4.2.1 Jelly Bean a hlavně Nvidia Tegra 4, výkonný čipset se čtyřjádrovým procesorem a silnou grafikou GeForce ULP se 72 shadery. Specifikace si uveďme přehledně v tabulce:

Specifikace

Toshiba Excite Pro AT10LE-A-108
Cena vč. DPH 10 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / LivePR
Hardwarová výbava
Procesor Nvidia Tegra 4 (4+1 jádra ARM Cortex-A15, až 1,9 GHz)
Operační paměť 2 GB LPDDR3L
Grafický čip Nvidia GeForce (72 shaderů, 672 MHz)
Úložná paměť 16 GB
Displej 10,1", 2560 × 1600 px, lesklý, IPS, dotykový (10 bodů), Corning Gorilla Glass 2
Baterie Li-Pol, 8500 mAh, 33 Wh
Konektory, sítě
Konektory microUSB, microHDMI, 3,5mm jack, napájecí konektor
Čtečka paměťových karet microSD (microSDHC, microSDXC)
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 261 × 179 × 10,5 mm
Hmotnost 630 g
Software
Operační systém Google Android 4.2.1 Jelly Bean

 

Design a zpracování

Tablet je kompletně z plastu. Zadní strana je matná, stříbrná a vroubkovaná a obepíná i lem přístroje. Přední strana poté tradičně černá, alespoň rámeček kolem displeje. Ten by mohl být klidně užší, ale jde přibližně o klasické rozměry. Tablet má asi milimetrový rantlík nad displejem, pokud jej položíte sklem dolů, nic se mu tak nestane. Čelní stranu kryje Corning Gorilla Glass 2 a samozřejmě se můžete těšit na otisky prstů – téměř žádný výrobce bohužel nevyrábí dotykové displeje s antireflexním povrchem. Hmotnost 630 g není špatná.

Toshiba Excite Pro AT10LE
Toshiba Excite Pro AT10LE

Displej, konektivita, hardware a výkon

Displej

Máme tu dotykový displej s podporou až desíti dotyků. Úhlopříčkou 10,1" se řadí k větší klasice, a těší nás poměr stran 16:10 – ne moc širokoúhlý, ale přesto vhodný pro sledování filmů. Matricí je IPS a musím říct, že kvalita obrazu je mimořádná, barvy jsou velmi živé a pozorovací úhly takřka neomezené. Rozlišení je potom, jak jsem už zmínil, excelentních 2560 × 1600 px. Více snad na 10" tablet není ani třeba, když i většina 15,6" notebooků má stále jen 1366 × 768 px. Celkově nemohu mít k displeji žádné výhrady, jde o jednu z největších předností tabletu.

Nicméně můžu říct, že nejde o zbytečně vysoké rozlišení – měl jsem tu čest s tablety s Full HD, a obraz na Excite Pro je opravdu viditelně jemnější.

 Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Konektivita

Toshiba Excite Pro podporuje pouze Wi-Fi a Bluetooth, ale musím moc pochválit ultrarychlou Wi-Fi standardu 802.11ac. Bluetooth je tu ve verzi 4.0 + HS.

Z drátového připojení tu je microUSB (bohužel nejde použít na napájení tabletu), microHDMI pro připojení dalšího displeje, 3,5mm jack pro připojení reproduktorů nebo sluchátek a napájecí konektor.

 

Hardware

Uvnitř najdete čipset od Nvidie. Tegra 4 obsahuje pětijádrový, či spíše 4+1jádrový procesor. Jsou zde čtyři jádra ARMv7 Cortex-A15 na až 1,9 GHz a k nim jedno páté jádro ARMv7 Cortex-A15 na nižší frekvenci, které se stará o méně náročné úkoly na pozadí. Jeho úloha nastává při nečinnosti čtyř rychlých jader, kde se většina čipu může jednoduše vypnout a autonomii nad systémem převezme velmi úsporné páté jádro.

Grafikou je Nvidia GeForce s 72 shadery na frekvenci 672 MHz.

K celému čipsetu tu máme 2 GB operační paměti. Úložné paměti tu máme 16 GB, z toho je uživateli dostupných zhruba 11 GB, po čerstvém zavedení systému máte volných 10,65 GB.

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Výkon

Výkon v podání Tegry 4 je taktéž výborný. Minimálně v grafickém znázornění AnTuTu benchmarku poráží tablet i špičkové smartphony jakými jsou HTC One nebo Samsung Galaxy S 4. Dále jsem otestoval ryze herní výkon v benchmarcích GFXBench a 3DMark, výsledky najdete níže.

Z praktických zkušeností jsem zkoušel Real Racing 3 – graficky povedená hra běžela bez jediného záškubu plynule. Z 2D her jsem potom hrál hry Candy Crush Saga a Fruit Ninja. U CCS jsem měl problém se zjevně špatně napsanou aplikací, kdy hra vytěžovala procesor na 100 % a tablet se zahřál do horka, až začal throttlovat – zpomalil se, dokud nevychladl. To byl ale očividně pouze problém Candy Crush Sagy, všechny ostatní hry i benchmarky pracovaly mnohem delší dobu bez problémů a se zlomkovým zahříváním.

Výsledky benchmarků

  • AnTuTu Benchmark v4.0.3: 30 202 bodů
  • 3DMark Ice Storm: Maxed Out!
  • 3DMark Ice Storm Extreme: 8 805 bodů
  • GFXBench 2.7.2 T-Rex HD offscreen: 16 fps
  • GFXBench 2.7.2 Egypt HD offscreen: 43 fps

Více výsledků z těchto benchmarků si můžete prohlédnout na screenshotech:

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE
 AnTuTu Benchmark

Toshiba Excite Pro AT10LE
GFXBench

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE
3DMark

Výdrž, software, fotoaparáty, reproduktory

Výdrž

Výdrž tabletu je díky Tegře 4 a jejímu pátému „companion core“ šetřícímu jádru relativně pěkná. Máte tu dvoučlánkový akumulátor s celkovou kapacitou 33 Wh. Spotřebu ve standby snad není třeba hodnotit, dosahovala mnoha dní, spotřebu v zapnutém stavu jsem pak změřil.

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Tablet podporuje různé výkonnostní režimy, ve kterých si například můžete nastavit, zda bude Wi-Fi zapnutá stále, nebo jen při zapnutém displeji, atp. (screenshot).

Na tabletu jsem v Chrome otevřel Cnews.cz a nechal permanentně zapnutý displej s automatickým podsvícením, běžela tak i Wi-Fi.

Prvních 25 % kapacity baterky jsem vypotřeboval s profilem Maximální výkon za zhruba 2:10 h, poté jsem zapnul Úsporu energie, a aniž bych si všiml jakéhokoli zpomalení v běžném chodu tabletu a prohlížeče, akumulátor vydržel ještě dalších 6:05 h. Musím tak dát zapravdu Toshibě, která se chlubí výdrží 9 h v aktivním stavu – zhruba to odpovídá. Výkonnostní profily pak spotřebu ovlivňují pouze v zátěži, v klidu je jejich přínos na úrovni chyby měření.

Pro rýpaly: tablet samozřejmě nestál oněch 8 h zcela v klidu, napsal jsem na něm část recenze a i jinak se pohyboval mezi stránkami Cnews.cz. Pod mírnou občasnou zátěží byl většinu času.

Systém

Je tu předinstalovaný Google Android 4.2.1 Jelly Bean bez velkých modifikací, takže se v něm pravděpodobně nikdo neztratíte. Launcher je standardní, celý systém prakticky je, změn se dočkalo pár položek v nastavení. Toshiba vám tu nabízí Rozšířené možnosti videa i zvuku, dále tu je také volba výkonnostních profilů. To vše máte i jako přepínače ve druhém notifikačním šuplíku (vše na screenshotech).

Toshiba Excite Pro AT10LE
Toshiba Excite Pro AT10LE

 Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Klávesnice je také standardní, a samozřejmě podporuje psaní gesty, jako to Android umí právě od verze 4.2.

Toshiba dále dodává některé svoje aplikace, např Správce souborů či aplikace pro otevírání dokumentů ThinkFree nebo PrintHand. Nutno doznat, že zejména s ThinkFree jsem nebyl úplně spokojen, mnohem jednodušší a svižnější mi přijdou QuickOffice (zdarma přímo od Googlu). Dále tu je počasí Accuweather, čtečka Zinio nebo aplikace eBay. Celkově v softwarové výbavě není nic moc zajímavého, aplikace si opět můžete prohlédnout na screenshotech (vše pořizováno při továrním stavu tabletu).

 Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE  Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Měl jsem jen jeden drobný problém, a tím bylo časté zasekávání se notifikačního šuplíku. Modelová situace, která to velmi často vyvolala, byla – stáhnu soubor. Chci ho spustit přímo z notifikační lišty, jenže při vytahování lišty tablet pár sekund nereaguje a pak restartuje launcher. Dá se čekat, že jde o minoritní problém, který bude vyřešen v některém z budoucích updatů, a nutno doznat, že se neobjevoval vždy.

 

Reproduktory

Toshiba se chlubí stereoreproduktory Harman Kardon. Ty najdete jako dvě malé mřížky na bocích tabletu směřující šikmo dolů. Excite Pro na tablet hraje skutečně velmi hlasitě a čistě, nemám výtek. Samozřejmě nečekejte žádné nižší tóny.

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

Přední a zadní kamera

Tablet má dvě kamery. Jednu zadní 8Mpx. Ta fotí velmi dobře, umí ostřit i na krátkou vzdálenost vcelku přesně a obraz je hezky přesně vykreslován bez velkého šumu. V kombinaci s displejem o rozlišení 4,1 Mpx se fotí opravdu hezky, když každý nejdrobnější detail výsledné fotky máte jako na dlani ještě před pořízením. Zadní kamera má taky přisvětlovací diodu – ta má spíše podprůměrnou sílu i dosah.

Přední kamerka zabírá v rozlišení 1,3 Mpx a musím říct, že příliš kvalitní naopak není. Zaostřit na vizitku jde jen velmi těžko a obraz je značně vyšumělý. Na videohovory ovšem bude zhruba stačit.

Fotící aplikace je klasická, jak ji z Androidu 4.2 znáte.

Závěr, fotografie a screenshoty

Závěr, zhodnocení

Toshiba Excite Pro je za svou cenu velmi dobrý tablet. Je třeba počítat s absencí 3G nebo LTE připojení, jde o „obyčejný“ Wi-Fi tablet, ale zato nabušený tím nejlepším, co můžete mít. Máte tu takřka bezkonkurenčně jemný a kvalitní displej, slušný zvuk a velmi výkonný herní hardware, co to všechno pohání. Nenechte se zmást – zvláště na tabletu se vám bude vysoké rozlišení moc hodit, po zkušenosti s Excite Pro poznám tablety s 1366 × 768 px v prvním okamžiku, displej je oproti výtečnému panelu zde extrémně kostkovaný.

Toshiba Excite Pro AT10LE
Toshiba Excite Pro AT10LE

Konkurencí je v nejbližším okolí pravděpodobně o 500 Kč levnější Samsung Galaxy Nexus 10 32GB, který má pomalejší čipset, ale zato už během pár dní dostane Android 4.4 KitKat, což se o tabletu od Toshiby pravděpodobně říct nedá. Ke koupi bych nicméně bez velkých výhrad doporučil ten i onen tablet. Excite Pro zaujme díky Tegře 4 uvnitř zřejmě hlavně hráče, a někoho může zajímat i blesková Wi-Fi 802.11ac, Nexus 10 potěší čistým vždy aktuálním Androidem.

+ vynikající IPS displej s extrémním rozlišením 2560 × 1600 px
+ Nvidia Tegra 4 – výkonný čtyřjádrový procesor i grafika
+ kvalitní reproduktory Harman Kardon
+ slot na paměťové karty

+ slušný zadní fotoaparát
+ Wi-Fi 802.11ac

− místy nestabilní launcher
− mírně vyšší cena
− microUSB port nenabíjí

Hodnoceni: 85 %

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE

 

 

Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE Toshiba Excite Pro AT10LE