Hlavní navigace

Toshiba Satellite U50t: velký dotykový ultrabook za fér cenu (recenze)

11. 3. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Design, zpracování a specifikace

České zastoupení Toshiby mi zapůjčilo na test ultrabook Satellite U50t. Sympatický tenký 15,6" přístroj zaujme dotykovým displejem, slušnou výdrží na baterku a přijatelnou cenou.

Toshiba Satellite U50t
Toshiba Satellite U50t

Design

Satellite U50t je 15,6" ultrabook. Požadavky na ultrabooky se s úhlopříčkou mění, proto je naše Toshiba splňuje i s tloušťkou lehce přes 21 mm v nejtlustším bodě. Celkově je notebook poměrně štíhlý.

Design v základu mírně připomíná MacBook Pro, celé tělo je zaoblené, kromě vnitřních hran. Hlavní barvou je stříbrná, která připomíná kartáčovaný hliník, klávesnice a dotykový displej včetně svého rámečku jsou černé.

Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t

Zpracování

Ultrabook je zpracován částečně z plastu a částečně z kovu – víko je skutečně kovové, zatímco základna kov pouze připomíná. Displej je potom pokryt dotykovým sklem. Celkově je notebook docela pevný, moc se neprohýbá, nevrže, je ovšem celkem těžký. Na ultrabook je 2,4 kg skutečně dost. Příjemnou zprávou je, že hrany opěrek příliš neřežou. Klouby víka drží průměrně stabilně (displej je trochu těžší) a otevřete je maximálně na nějakých 135 °. 

 

Specifikace

Toshiba Satellite U50t-A-10H
Cena vč. DPH 19 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / LivePR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-4200U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,6 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,6 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 750 GB
Úložiště (typ, rychlost) pevný disk v hybridním zapojení s 32GB SSD
Optická mechanika
Displej 15,6", 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi
Rozměry, baterie
Rozměry 377,5 × 249,5 × 21,3 mm
Hmotnost 2,4 kg
Baterie 49 Wh, tříčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Portová výbava je zde vcelku obvyklá. Jsou tu dva porty USB 3.0, jeden USB 2.0, monitor můžete připojit do HDMI. Na velké 15,6" tělo by se bez problému vešel i VGA konektor, ten ale chybí. Dále tu je jeden kombinovaný 3,5mm jack pro vstup i výstup zvuku a  najdete samozřejmě i síťový konektor RJ-45. Síťovka je od Realteku a podporuje Ethernet v rychlosti až 1 Gb/s. Notebook má i čtečku paměťových karet typu SD.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n, a to síťovku Intel Wireless-N 7260 (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 4.0 + HS. Nechybí ani podpora WiDi.

Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t

Klávesnice

Klávesnice je černá, bíle podsvícená na světlém, mírně zapuštěném podkladu a klávesy jsou hranaté s jen mírně zaoblenými hranami. Podsvícení příliš neprosvítá kolem kláves. Psaní nadělá vcelku běžný hluk a stisk je přijatelně lehký.

Kurzorové klávesy jsou na výšku poloviční, nezapomnělo se na kontextové tlačítko ani na klávesy pro pohyb v dokumentech ve své primární funkci. Naopak třeba PrintScreen je nutné používat s Fn. Svrchní řada kláves má klasickou funkci F1-F12, ačkoli to tak nevypadá.

Toshiba Satellite U50t
Toshiba Satellite U50t

Touchpad

Touchpad u dotykového zařízení asi budete používat méně často. Vzhledem k tomu, že přístroj ovšem není konvertibilní, je nezbytný. Přítomný clickpad má pěkný matný povrch a je celkem přesný. Co se stisku týče, byl jsem poněkud méně nadšen. Tlačítka jsou zde dost úzká a plochu můžete stisknout jen zhruba ve spodní polovině.

 

Displej

Displej je asi největší bolest celého ultrabooku. U 13,3" modelů rozlišení 1366 × 768 px můžeme ještě pochopit, na veliké ploše s úhlopříčkou 15,6" je obraz ale opravdu velmi kostkovaný. Samozřejmostí je lesklá úprava, displej je dotykový a podporuje až 10 bodů současně.

Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t

Matrice displeje také není zrovna sláva – jde o horší TN panel s celkem výrazně zúženým gamutem. Barvy ale nejsou „ujeté“ ani jedním směrem, jen mají prostě menší rozsah. Pozorovací úhly jsou tradičně špatné, zejména vertikální.

Nakonec mě zklamalo i podsvícení, které můžete nastavit na maximální hodnotu jen asi 182 cd/m2, a to už na práci proti světlu je hodně málo. 120 cd/m2se nachází zhruba v 60 % posuvníku.

Toshiba Satellite U50t

Svítivost:  31-182 cd/m2
Kontrast: 1:68

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i5-4200U, známé dvoujádro architektury Haswell na 1,6–2,6 GHz. Ve stejném čipu je integrovaná i grafika HD Graphics 4400 s 20 shadery. Celý procesor má potom k dispozici 4 GB RAM typu DDR3 na 1600 MHz efektivně. Paměť je zapojená jednokanálově.

Toshiba Satellite U50t

Toshiba Satellite U50t

Coby úložiště slouží 750GB pevný disk s rychlostí 5400 ot./min, který je hybridně zapojen s 32GB SSD. Disk i SSD jsou z dílny Toshiby.

Toshiba Satellite U50t

Toshiba Satellite U50t

 

Výkon

Výkon zde není žádným překvapením, stejný procesor se stejnou grafikou, čipsetem i RAM má spousta ultrabooků na trhu. Některé výsledky, do kterých se nijak nepromítl výkon úložiště, jsem tak použil z dřívějších testů.

Procesor je výkonem zcela dostačující a dosahuje maximálního taktu Turbo Boost, RAM by mohlo být více, ale za danou cenu to jde. Grafiku brzdí jednokanálová paměť, ale základní a starší hry si s omezením detailů zahrajete, tím spíše, že zde máme displej s natolik nízkým rozlišením.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Testy úložiště, PCMark 8

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Toshiba Satellite U50t

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Toshiba Satellite U50t

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Toshiba Satellite U50t

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

Testy herního výkonu

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Testy herního výkonu

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

 

 

3DMark: Fire Strike

Skutečným nástupcem 3DMarku 11 je ale Fire Strike, nabitý nejnovějšími technologiemi a skutečně pekelně náročný.

Je zajímavé vidět, že 3DMark na rozdíl od starších verzí benchmarku škáluje výkon o hodně prudčeji.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Notebook má tříčlánkový akumulátor s kapacitou 49 Wh. Díky velmi úspornému hardwaru a nízkému rozlišení displeje je výdrž opravdu dobrá. V našem testu s obnovováním titulky Cnews.cz přes Wi-Fi v Chrome vydržel Satellite U50t s přehledem přes 7 h.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 7:22 h

Provozní vlastnosti mi relativně vyhovovaly. Notebook byl většinu času tichý, ventilátor se často i zastavil. Ve chvílích intenzivní zátěže se ventilátor ovšem rozhučel poněkud více. Hluk měl ovšem celkem hluboký charakter a příliš neobtěžoval. Celkově považuji Satellite U50t za tichý notebook. Teploty se v klidu pohybovaly kolem 45 °C, v zátěži stoupaly až zhruba k 80 °C – procesor včetně IGP má TDP pouze 15 W.

Zvuk

Ultrabook má dva reproduktory na spodní/boční části. Zvuk sice postrádá basy, ale jinak je příjemně široký, hlasitý a velmi dobře čitelný.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 64-bitové verzi. Za zmínku dále stojí asi jen velmi otravná zkušební verze antiviru McAfee Internet Security, jinak je programová výbava klasická.

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Toshiba Satellite U50t je určitě zajímavou volbou, pokud sháníte tenčí 15,6" notebook pod dvacet tisíc korun. Pěkný stříbrný ultrabook má dotykový displej, podsvícenou klávesnici, úsporný, ale naprosto použitelný hardware a na akumulátor vydrží opravdu celkem dlouho. Dovedu si jej dobře představit jako notebook pro studenty i do domácností.

Samozřejmě je to vše za cenu pár kompromisů. Asi nejpalčivějším jsou zobrazovací vlastnosti displeje. Podprůměrný 15,6" TN panel s rozlišením 1366 × 768 px a slabým podsvícením opravdu není ideální, na druhou stranu notebooků s Full HD IPS je pod dvaceti tisíci jako šafránu.

Toshiba Satellite U50t
Toshiba Satellite U50t

+ dotykový ultrabook
+ vysoká výdrž na akumulátor
+ slušný procesor, velký hybridní disk
+ slušivý design
+ podsvícená klávesnice

− velmi špatný displej
− pouze obligátní 4 GB RAM
− mírně vyšší hmotnost

Hodnocení: 75 %

 

Specifikace

Toshiba Satellite U50t-A-10H
Cena vč. DPH 19 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / LivePR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-4200U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,6 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,6 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 750 GB
Úložiště (typ, rychlost) pevný disk v hybridním zapojení s 32GB SSD
Optická mechanika
Displej 15,6", 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4400 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi
Rozměry, baterie
Rozměry 377,5 × 249,5 × 21,3 mm
Hmotnost 2,4 kg
Baterie 49 Wh, tříčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Galerie fotografií, screenshoty

Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t

CS24

 

Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t Toshiba Satellite U50t

Byl pro vás článek přínosný?