Hlavní navigace

Total Commander 9 je tady. První betaverze odhaluje nové funkce i vzhled

Sdílet

Zdroj: Redakce

Slibovaný TC9 vyšel v první betaverzi. Novou majoritní verzi správce souborů si můžete stáhnout z této stránky. Christian Ghisler jako vždy upozorňuje, že je bezpečné používat jen stabilní verzi programu (aktuálně 8.52a) a že všechny nové funkce jsou zatím přeloženy pouze do angličtiny a němčiny. Co všechno se změnilo?

Total Commander 9.0 beta 1
Total Commander 9.0 beta 1

Po dlouhé době jsme se dočkali úprav uživatelského rozhraní. Mezi dvěma panely je nová vertikální lišta s tlačítky pro práci se soubory (otevření v Listeru, úpravu, kopírování, přesun, komprimace a vytvoření nové složky). Panel se víceméně duplikuje se spodní lištou a navíc už všichni znají potřebné klávesové zkratky. Proto je dobře, že jej můžete zrušit.

Ghisler vyhrožoval nasazením nové grafiky. Zatím přišly jen nové ikonky adresářů a jednotek, Total Commander teď využívá systémové. Skryté soubory a složky jsou nově odlišné (mají bledší ikony). Ikonky jednotek jsou již zobrazeny i na panelech (lze to vypnout). Program má lépe škálovat na monitorech s vysokým rozlišením. Myší lze označit více souborů najednou stejně jako ve Windows. Velikosti je možné zobrazit i v terabajtech. Nově lze také nastavit, že 1 kB = 1000 kB místo 1024 kB.

 

Dále přibyly tzv. view modes, jakési profily zobrazení, ve kterých si zvolíte, jak má správce vypadat. Každý z profilů může používat jiné barvy, typ zobrazení obsahu, třídění souborů/složek. Uživatel si tak bude moci vytvořit například denní a noční téma.

TC9 obsahuje nové druhy kontrolních součtů (SHA224, SHA384, SHA3_256 atd.). U spojení FTPS a HTTPS podporuje protokoly TLS 1.1 a 1.2. Umí už také využít certifikáty uložené ve Windows (ROOT a CA). „Devítka“ vylepšuje i nástroje pro hromadné přejmenování, porovnávání složek a také vyhledávač. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním fóru.