Hlavní navigace

Tržní podíly GPU v Q4 2015. Radeony získaly v desktopu, GeForce v noteboocích

28. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

V pátek jsme zde měli informace o neblahém výhledu prodejů AMD v probíhajícím čtvrtletí. Pro oblast grafických karet, ovšem ještě jen za již uzavřený čtvrtý kvartál loňského roku, už máme i konkrétnější čísla. Analytická společnost Jon Peddie Research totiž vydala tradiční čtvrtletní zprávu o tom, jak si Intel, AMD a Nvidia vedly v prodeji samostatných i integrovaných GPU pro PC.

Výsledky za poslední tři měsíce roku 2015 jsou na jednu stranu pozitivní pro AMD, protože mu mírně stoupl absolutní tržní podíl – na 11,8 % z minulých 11,5 %. Zdá se ale, že to bylo hlavně na úkor integrovaných GPU Intelu, jenž v Q4 2015 něco ze svého velkého dílu koláče ztratil: ze 72,8 % se propadl na 71,6 %. Pokud bychom se ale zaměřili jen na hlavní boj AMD versus Nvidia, pak zřejmě došlo opět k přesunu bodů na konto výrobce karet GeForce. Samostatné grafiky Nvidie si totiž prodeje zlepšily nejvíce – z 15,7 % nyní tvořily 16,6 % trhu. Zřejmě tak opět ukously z podílu AMD.


 

Pokud se podíváme na pohyby blíže, tak AMD se celkově podařilo vylepšit v Q4 své prodeje oproti Q3 2015 o 5,2 %. V rámci tohoto čísla ale byly výsledky poněkud rozkolísané. Prodeje samostatných grafických karet pro desktop šly nahoru o 6,69 %, avšak grafiky pro notebooky si zase o 1,3 % pohoršily. Propadly se také prodeje procesorů APU pro desktopy (o 4,3 %), přestože čtvrté čtvrtletí bývá sezónně silnější. Na druhou stranu prodeje APU pro notebooky o 30,3 % stouply. V této oblasti zřejmě prodeje OEM odběratelům začaly být značně nepravidelného charakteru, takže mezi jednotlivými kvartály skáčou nahoru dolů o velká procenta (v druhém kvartále například utrpěly dodávky 50% výpadek, takže momentální nárůst je jen částečným zotavením).

Společnosti Intel se podíl na trhu GPU stejně jako v třetím kvartále propadl. Z tříčtvrtinového podílu v Q2 2015 zamířil po čtvrtém kvartále zpět k metě 70 %, jak již bylo řečeno. Intelu se podařilo zlepšit prodeje desktopových procesorů (těch s GPU, což je dle JPR 99 % neserverových Intelů), naopak prodeje procesorů notebookových šly dolů o 1,7 % (trend je logicky obrácený proti tomu u AMD – to s APU v desktopu ztratilo, v noteboocích získalo). Celkově to pro Intel vychází na nárůst prodeje o 0,7 %, což ale bylo pod průměrným růstem trhu (2,4 %), a tak jeho podíl klesl.

Tržní podíly výrobců GPU za Q4 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU za Q4 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)

U firmy Nvidia pak jak již bylo řečeno výše došlo k největšímu nárůstu prodejů – o 8,4 % – takže ji lze s přesně šestinovým podílem (16,6 %) označit za krále Q4 2015. Tento zisk je přitom zcela dílem větších prodejů v oblasti notebooků – dodávky karet pro přenosné počítače totiž stouply strmě o 34,2 %, takže bylo výsledkem slušné zlepšení tržního podílu přesto, že Nvidia na druhou stranu zaznamenala nemalý propad v odbytu klasických grafických karet pro desktop. Prodeje těch totiž klesly o 7,56 %. Částečně na úkor Radeonů, částečně asi pro menši zájem zákazníků. V desktopech tedy Nvidia musela tržní podíl ztratit, ačkoliv po započtení notebooků naopak získává.

 

Zatím nemáme čísla o tržním podílu jen samostatných grafik, tedy s vyloučením Intelu a APU (jakož i malého počtu integrovaných grafik v čipsetech AMD, které se stále ještě prodávají). Jon Peddie Research ale píše, že tento trh jako celek v čtvrtém čtvrtletí poklesl oproti Q3 2015 o 7,56 %. Oproti stavu z minulého roku je výsledek také horší (o 7,01 %). Samostatné grafické karty používá podle JPR 31,28 % osobních počítačů a proti předchozím obdobím je tento podíl mírně na vzestupu.

 

Aktualizováno (2. 3. 2016):
Jon Peddie Research již zveřejnila také zprávu o trhu samostatných karet pro desktop. V Q4 2015 podle ní došlo k propadu celkových dodávek o 4,9 % proti Q3 2015 a o 7,9 % meziročně (proti Q4 2014). Týká se celého segemntu, ovšem s výjimkou highendových herních GPU, těm se prodeje zlepšily. Slavit může AMD, které urvalo 2,3 % procentního bodu z tržního podílu Nvidie a dostalo se z 18,8 % na 21,1 %. Nvidia klesla na 78,8 %.


Tržní podíly za Q4 2015 jen pro oblast samostatných karet

 

Zdroj: Jon Peddie Research