Hlavní navigace

Tržní podíly výrobců grafik za Q2 2015. Celý trh se potápí, nejhůř bylo s AMD

18. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vždy se čtvrtletní periodou připravuje analytická firma Jon Peddie Research svou zprávu o vývoji prodejů grafických karet a tržních podílů jejich výrobců. Od posledního květnového to už máme tři měsíce, a je tedy zase čas zavzdychat, jak nám ten čas neúprosně běží, a shrnout, jak se (ne)dařilo třem aktuálně relevantním dodavatelům GPU pro osobní počítače.

Celkově bylo období od dubna do června pro výrobce špatné, globální trh s GPU (v to počítaje i ty integrované v CPU nebo čipových sadách) šel totiž poměrně výrazně dolů. Různým značkám tato rána sedla různě tvrdě, ale v průměru se grafik pro PC prodalo o 11 % méně proti prvnímu čtvrtletí, a proti stavu loni je to horší o 18,8 %. Tento propad se výrazněji projevil u desktopů (meziročně -21,7 %) a o něco málo méně v oblasti notebooků (-16,9 % meziročně). Úpadek v oblasti GPU „předčil“ trh s PC jako takovými, to znamená, že klesá vybavenost počítačů samostatnou grafikou a roste počet strojů majících jen integrované GPU. Pro ilustraci – trh s počítači klesl v Q2 2015 podle JPR jen o 4,05 % proti Q1 2015 a jen o 10,4 % proti loňskému druhému čtvrtletí.

 

AMD opět ztrácelo

Začneme-li s jednotlivými výrobci podle abecedy, tak nejvíce bito bylo jako posledně AMD. Celkové prodeje GPU a APU (a v malé míře i čipových sad s GPU, kterých se pár ještě také prodává) od AMD klesly od Q1 2015 o 25,82 %. Toto číslo dokresluje propad tržeb, který firma vykázala ve svých finančních výsledcích za sledované období už v červenci, takže nejde o zas tak velké překvapení.

Radeon R9 Fury X na oficiálních obrázcích AMD

Poněkud překvapivý a rozporuplný je ovšem podrobnější vývoj u této firmy. V samostatných grafikách pro desktop si AMD pohoršilo o 33,33 %, tedy o dost více než byl průměrný propad. Naopak notebookové Radeony ztratily jen 9,1 %, tedy méně než byl průměr trhu (AMD v nich tedy trošku podílu získalo). V APU pak jsme svědky zvláštního úkazu. Ty pro desktop stouply o 25 % (po propadu o 22,6 % v Q1), ale ty pro notebooky šly naopak dolů o hororových 53,5 %. Celkově ono snížení úhrnných dodávek o 25,82 % kusů znamená, že AMD opět ztratilo tržní podíl. Z 12,9 % se propadlo na 10,7 %, počítaje samostatná i integrovaná GPU.

 

 

GPU Intel už mají víc jak tříčtvrtinový podíl

U Intelu se takovéto komplexní pohyby neděly. Integrovaná GPU v jeho procesorech utrpěla v desktopu propad o 7,4 % a v noteboocích o 7,3 %. Jelikož celkově trh ztratil 11 %, vedlo se Intelu vlastně ještě dobře a polepšil si na úkor AMD, ale také Nvidie. Celkově si připsal tři procentní body a je z 72,2% tržního podílu na 75,2 %. Jinými slovy, dostali jsme se do stavu, kdy tři ze čtyř grafik, které se dostaly do rukou zákazníků, jsou integrovaná GPU v procesorech Intel. Vzhledem k poklesu zájmu o samostatné karty už asi můžeme začít vyhlížet moment, kdy toto číslo překročí i metu 80 % (a od Intelu budou čtyři GPU z pěti).

 

Nvidii se smrskává trh samostatných grafik

Jak již bylo řečeno, i Nvidia ztratila na úkor Intelu. Ústup tržního podílu ve srovnání s Q1 2015 je u ní ale menší než u AMD, měl by činit 0,86 procentního bodu. Ukousnutý kus „koláče“ se tak snížil z 14,9 na 14,1 %. U Nvidie už figurují pouze samostatné grafiky, o něž klesá zájem, situace je u GeForce ale obrácená oproti Radeonům. Desktopové karty Nvidia šly dolů o 12,03 %, ale v notebokookových kartách si firma pohoršila více, prodeje proti Q1 2015 klesly o 21,6 %. V průměru Nvidia prodala o 16,2 % méně grafických karet.

Tržní podíly výrobců grafik za duben až červen 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců grafik za duben až červen 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)

 

Druhé čtvrtletí, na které se tyto statistiky vztahují, bylo specifické tím, že většina nových grafik byla vypuštěna až v jeho závěru, takže z těchto výsledků nelze ještě moc hádat, jak velký úspěch ony modely sklézejí. Na straně AMD byly Radeony série 300R9 Fury X uvedené až posledních dvou týdnech června a zejména očekávaná karta s čipem Fiji asi vzhledem k omezeným množstvím mnoho prodejů do konce Q2 zaznamenat nemohla. Zhruba měsíc času měly ovšem OEM Radeony 300 a zejména GeForce GTX 980 Ti, u níž by pravděpodobně dopad mohl být silnější, ovšem zase omezený její vysokou cenou. Souboj AMD s Nvidií by měl být poměrně aktivní i v nyní probíhajícím čtvrtletí, kdy se navíc očekává ještě příchod dalších karet – Radeonu R9 Nano nebo GeForce GTX 950.

 

Doplněno (21. 8. 2015):
Jon Peddie Research již publikovala i zprávu o prodejích samostatných karet. Jelikož v této oblasti Intel nefiguruje, vykázal Nvidia růst, a to značný. Její podíl by měl být 81,9 %, zatímco minule měla 77,4 %. V absolutních číslech si nicméně pohoršila, prodej karet klesl o 12 %. Celkově se všech samostatných grafik v Q2 2015 prodalo o 9,4 milionu méně než v Q1, pokles činí 16,81 %. Nejde přitom jen o sezónní slabost, proti stejnému období loňska jsou prodeje horší o 18,77 %.

Samostatné grafiky, tržní podíl za Q2 2015

Pro to, že propad trhu měl slabší projevy u Nvidie, nabízí Jon Peddie Research jedno možné vysvětlení: prodejům pomohl tzv. halo efekt. Tím měla působit GeForce GTX 980 Ti, která má sice vysokou cenu (při uvedení 650 USD), ale přišla po ještě mnohem dražším Titanu X. Halo efekt pak teoreticky působí tak, že vřele přijaté highendové karty pak z psychologických důvodů zvyšují prodeje i nižším modelům.

MMF24

Zdroj: Jon Peddie Research

Byl pro vás článek přínosný?