Hlavní navigace

Turris Omnia posiluje. Vývoj bezpečného Wi-Fi routeru povede Patrick Zandl

17. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Do CZ.NIC v lednu nastoupil Patrick Zandl, povede vývojový tým Turrisu. České sdružení tím jasně dává najevo, že vývoj bezpečného routeru je stále jednou z priorit a můžeme očekávat novinky i do budoucna.

Turris odstartoval v roce 2013 coby experiment. CZ.NIC chtěl navrhnout Wi-Fi router, který by nebyl ošizený po softwarové ani hardwarové stránce. Sdružení proto sestavil krabičku z dostupných komponent s jasnou dokumentací a sestavilo vlastní firmware na základě populárního OpenWRT. První Turris se dostal k asi tisícovce nadšenců, kteří se o něj přihlásili, aby pomáhali monitorovat stav českého internetu.

Loni CZ.NIC připravil komerční verzi nazvanou Omnia. S tou uspěl na crowdfundingovém portálu Indiegogo, kde vybral bezmála 1,2 milionu dolarů. Oslovil Čechy, ale také Němce, kteří rovněž projevili zájem. Od podzim je Omnia dostupná i v e-shopech.

Projekt Turris prošel za téměř čtyři roky své existence několika fázemi. Troufám si říci, že s příchodem Patricka Zandla začíná jeho nová éra. Patrick by měl přispět především k dalšímu rozvoji projektu Turris a routeru Turris Omnia. Od nového vedoucího také očekáváme, že s jasnou vizí povede stávající tým a postará se o jeho vhodné doplnění. Patrick je výraznou osobností české internetové komunity. Věřím, že se brzy stane nepřehlédnutelnou součástí i té kolem projektu Turrisu,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Patrick Zandl patří k nejviditelnějším osobnostem v oblasti telekomunikací. V minulosti zakládal Mobil.cz, šéfoval Lupě a v nedávné době se s Energomonitorem pokoušel rozjet trh s internetem věcí.