Hlavní navigace

Uložte a nahrajte si svá oblíbená rádia

6. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Posloucháte často internetová rádia a rádi byste si občas vysílání nahráli a pouštěli ze záznamu? Hudební přehrávač AIMP2 takovou funkci nabízí, vše je navíc maximálně snadné a rychlé

Audio přehrávač AIMP2 patří mezi jeden z nejlépe hodnocených programů pro přehrávání hudby a není to náhoda. Nabídka funkcí, které nabízí, je opravdu široká a hlavně se jedná vesměs o praktické doplňky. Jedním z nich je možnost přehrávání internetových rádií a především pak možnost jejich velmi jednoduchého záznamu.

Kromě toho, jak stanice nahrávat, vám také prozradíme, jak si oblíbená rádia vložit přímo do přehrávače, abyste je nemuseli pokaždé vyhledávat na internetových stránkách.

Volání éteru

Předpokládám, že přehrávač AIMP2 již máte. Abyste v něm mohli rádia přehrávat, je nyní třeba zjistit internetovou adresu, na které můžete poslouchat. Nejjednodušším způsobem, jak tuto adresu nalézt, je navštívit server www.play.cz, kde je seznam internetových rádií českých i zahraničních. V databázi si zvolíte konkrétní rádio a následně budete přesměrováni na jeho profil.

Součástí profilu je také přímý odkaz na poslech radia online, obvykle zde najdete několik skupin odkazů - podle formátu vysílání (setkáte se s WMA, AAC+, MP3). Pro účely poslechu internetového rádia je prakticky jedno, jaký formát zvolíte, mnohem důležitější je v tomto případě zvolit vhodný bitrate.

V případě bitratu platí zlaté pravidlo čím vyšší, tím lepší. S vyšším datovým tokem totiž získáte lepší kvalitu zvuku a hudbu si tak lépe vychutnáte. Dlužno dodat, že na serveru play.cz najdete maximální bitrate 128 kbps, který je jakýmsi standardem a měl by kvalitativně odpovídat hudebnímu CD.

Odkazy na internetové vysílání najdete pod kontaktními informacemi v prostřední

Odkazy na internetové vysílání najdete na internetu snadno

Jakmile klepnete na některou ze značek bitrate v profilu rádia, otevře se nové okno s přehrávačem streamovaného vysílání. Toto je standardní způsob přehrávání rádia, kdy musíte mít otevřený prohlížeč s přehrávačem. My však chceme přehrávat rádio v AIMP2. Abychom to mohli učinit, musíme zjistit přesnou adresu zdroje vysílání, kterou následně zadáme do přehrávače.

Pro adresu si budeme muset jít do zdrojového kódu stránky. Přepněte se do okna prohlížeče, v němž běží přehrávač, a stiskněte Ctrl+U (pro Mozillu Firefox) případně klepněte pravým tlačítkem myši kamkoliv do okna mimo přehrávač a v kontextové nabídce zvolte Zobrazit zdrojový kód (pro Internet Explorer). V Google Chrome klepněte pravým tlačítkem do stránky a vyberte možnost Zobrazit zdroj.

Zobrazený zdrojový kód pro vás bude pravděpodobně španělskou vesnicí, nicméně nezoufejte, potřebujete najít URL adresu, která končí příponou ASX (přehráváte-li formát WMA) nebo M3U (přehráváte-li formát MP3). Pro rychlé hledání ve stránce použijte funkci Najít (Ctrl+F) a hledejte .asx případně .m3u. Jakmile je řetězec nalezen zkopírujte si do schránky celou URL adresu.

Do schránky si zkopírujte celou adresu internetového vysílání, kterou najdete

Do schránky si zkopírujte celou adresu internetového vysílání, kterou najdete

Uložte si playlist

V otevřeném přehrávači AIMP2 klepněte na ikonku se symbolem + v dolní části přehrávače a zvolte URL/Radio (použít můžete také klávesovou zkratku Ctrl+U). Otevře se nové dialogové okno se dvěma řádky, v prvním se automaticky ze schránky načte zkopírovaná adresa, ve druhém si můžete toto rádio pojmenovat. Doporučuji pojmenovat názvem rádia a rychlostí bitrate, abyste věděli jakou stanici a v jaké kvalitě posloucháte. Jakmile klepnete na OK, rádio se přidá do seznamu skladeb a podle nastavení přehrávače začne hned hrát nebo vyčká ručního spuštění. Stejným způsobem můžete do přehrávače vložit libovolný počet rádií.

Vzhledem k tomu že jste přidávali rádia ručně a nikde je nemáte uložená, při první změně skladeb pro přehrávání se z přehrávače vymažou vyhledané adresy. Tomu se dá velmi elegantně vyhnout tím, že si playlist složený z radiových stanic uložíte - při příštím přehrávání tak stačí otevřít playlist a vybrat si stanici. Pro uložení klepněte na ikonu Playlist Manažer a zvolte možnost Uložit playlist  (použít můžete také zkratku Ctrl+S). Tím vyvoláte nové okno průzkumníka, kde můžete zvolit, kam se má playlist uložit, jaký má mít název a také jaký formát. V případě formátu vám bude nabídnut jako výchozí PLC, ten doporučuji změnit za univerzálnější PLS nebo M3U.

Načtení playlistu je podobně jednoduché, opět klepněte na ikonu Playlist Manažer a vyberte možnost Otevřít playlist (Ctrl+L), čímž otevřete okno průzkumníka, vyhledáte konkrétní playlist a klepnutím na Otevřít vložíte do přehrávače.

Ze stejné nabídky, si můžete seznam skladeb také později otevřít

Ze stejné nabídky, si můžete seznam skladeb také později otevřít

Slovníček

Bitrate neboli datový tok je údaj informující o tom, kolik dat proteče sítí za časový úsek. Čím je vyšší, tím je zvuk či video kvalitnější

Playlist je anglické označení pro seznam skladeb

Streaming je technologie, při níž  je televizní nebo rádiové vysílání přehráváno přímo z internetu. V počítači tak není hudba ani audio ukládáno a není je proto možné přehrát později, jako je tomu u stahování hudby a videa

URL adresa je označení pro internetovou adresu. V tomto případě URL adresa odkazuje na přímý zdroj vysílání internetového rádia

Nahrávání hračkou

Chcete-li vysílání uchovat a pustit si jej ze záznamu, určitě rádi využijete možnost nahrávání internetového rádia, kterou AIMP2 ve své základní výbavě nabízí.

Před samotným nahráváním je třeba program nastavit, což provedete přímo v nastavení programu pod položkou Možnosti | Přehrávač | Streaming. V horní části okna pro nastavení najdete možnost nastavení internetového připojení, zde ponechejte původní hodnoty, pouze zkontrolujte, zda je zatržena možnost Povolit připojení k CDDB, aby se vám automaticky načítaly názvy skladeb z internetu.

Stěžejní je však spodní polovina okna, kde se nastavují parametry nahrávání. Složku pro nahrávání (tedy kam se budou nahraná vysílání ukládat) vyberte podle vlastního uvážení, počítejte však s tím, že s nahráváním bude narůstat datová velikost souboru, takže jeho umístění by mělo být ideálně na disku, kde je dostatek volného místa.

V položce Formát vyberte MP3, bitrate zvolte podle toho, jaký bitrate rádia hodláte poslouchat. Vždy však pamatujte na to, že vyšší bitrate znamená větší datovou velikost souboru. Navíc pokud budete nahrávat rádio o bitrate 128 kbps a v nastavení budete mít např. 192 kbps, bude mít výsledná nahrávka 192 kbps, kvalita ovšem bude odpovídat jen 128 kbps.

Ve výběru formátu pro ukládání můžete zvolit, zda se má nahrávka dělit na soubory po uplynutí určité doby, nebo ji zachováte jako jeden velký soubor. Druhá možnost je lepší vzhledem k eliminaci rizika useknutých skladeb. Poslední políčko slouží k definování šablony pro název.

Rozhraní pro nastavení nahrávání je jednoduché

Rozhraní pro nastavení nahrávání je jednoduché

 

Když chcete začít nahrávat rádio, stačí v průběhu jeho vysílání stisknout tlačítko Radio Cap, které najdete na hlavním panelu přehrávače, ve stejné části okna, v níž se zobrazují vizualizace nebo čas skladby (pozor, tlačítko je drobné a snadno jej přehlédnete), a automaticky se spustí záznam indikovaný blikáním tohoto tlačítka. Opětovným stiskem tlačítka pak nahrávání ukončíte. Uložená nahrávka ve formátu MP3 je navíc doplněna textovým souborem o stejném názvu, v němž najdete přehled nahraných skladeb včetně času, kdy skladba v nahrávce začíná a kdy končí.

Nic není zaručeno

"Vytahovat" si adresu stremovaného vysílání ze zdrojových stránek přehrávače není zcela v souladu s tím, co by si provozovatelé serveru play.cz přáli. Proto ani neexistuje jistota, že se adresa streamu nezmění a nepřestane fungovat bez předchozího upozornění. Při vkládání rádiových stanic do přehrávače to proto mějte na mysli.