Hlavní navigace

Ultrabooky mají dostat dotykové displeje

8. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Podle zpráv z různých zdrojů se na blížícím se veletrhu CES 2012 má objevit až padesát různých Ultrabooků. To už víme. Nyní se ovšem začínají objevovat zvěsti o nové generaci těchto supertenkých počítačů, která by měla navíc dostat dotykové displeje.

Ultrabooky by tak mohly dobudoucna pořádně zatopit tabletům. Zprávy hovoří o předběžných plánech na vysoce mobilní, kvalitně zpracovaná zařízení postavená na platformě Ivy Bridge a vybavená SSD úložišti, tedy Ultrabooky další generace, jak jsme si ji představovali doteď; k tomu se ale přidává systém Windows 8 s rozhraním Metro (o tom už delší dobu píšou kolegové z ExtraWindows.cz, můžete se podívat třeba na nedávný shrnující článek popisující překážky, které Windows 8 budou muset překonat) a dotykové displeje, pro které bude Metro optimalizované. Dnešním highendovým tabletům, jako je třeba Asus Transformer, tak vznikne donedávna neočekávaná a v podstatě přímá konkurence, která za cenu o něco málo vyšší hmotnosti nabídne výrazně rychlejší hardware a "dospělý" operační systém přímo kompatibilní s ostatními Windows.


Screenshot uživatelského prostředí Metro ve Windows 8

Pokud se tyto zprávy vyplní, znamenalo by to také návrat "konvertibilních notebooků" neboli tabletů klasického střihu, jak jsme je znali před lety (než přišla zařízení ve stylu iPadu). To je opět docela novinka, i když rychlý pohled do Googlu nějaké starší zmínky o této možnosti najde - namátkou se o tom zmiňuje web Ultrabooknews.com v zářijovém článku o doporučených parametrech Ultrabooků z Intel Developer Forum 2011.

Každopádně to vypadá, že se příští rok máme na co těšit. Supertenké konvertibilní Ultrabooky by mohly být zajímavé, ovšem odhadujeme, že jejich úspěch či pád bude záviset nejen na nich samotných, ale především na tom, jak se povedou Windows 8 a jak je veřejnost přijme. Tento systém to bude mít dost těžké (viz článek odkazovaný výše) a dnešní Windows 7 sice mají nějakou tu podporu pro dotykové ovládání, nicméně se to (alespoň podle našeho názoru) stejně pohybuje na hranici použitelnosti. Nechme se tedy překvapit.

Zdroje: Xbitlabs/VR-Zone

Byl pro vás článek přínosný?