Hlavní navigace

Unikl plán AMD: Zenové APU letos jen v noteboocích, Pinnacle Ridge stále s osmi jádry

15. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minulý týden jsme tu měli zprávu o procesorech Pinnacle Ridge, což má být následník současných čipů Summit Ridge v nabídce desktopových CPU AMD – jinými slovy Ryzenů. Pinnacle Ridge coby druhá generace pravděpodobně ponese označení Ryzen 5/7 2xxx a tak podobně. Nyní máme pro tuto zvěst další doklad. Web VideoCardz (nyní fušující i do procesorů) totiž publikoval slajdy s roadmapou, které procesory Pinnacle potvrzují a udávají také nové informace k „zenovým“ APU. Tedy pochopitelně za předpokladu, že jsou tyto dokumenty aktuální, pravé a nezfalšované, což je vždy nebezpečí, s kterým u úniků musíte počítat.

Slajdy pokrývají roadmapu desktopu a notebooků pro roky 2017 a 2018. Pokud začneme od highendu, procesory Pinnacle Ridge jsou jasně uvedeny jako produkt pro rok 2018. To dává smysl, protože výrobci se vždy snaží mít mezi produkty aspoň roční cyklus. Dokument bohužel neudává přesnější harmonogram, takže těžko říct, zda se tyto čipy za rok objeví opět v prvním čtvrtletí, nebo třeba až později. Mnoho přesnějších parametrů k Pinnacle Ridge zatím není. Máme ale explicitně řečeno, že bude mít stále „jen“ osm jader, logicky bude sedět do socketu AM4, používat paměti DDR4 a čipsety řady Promontory (X370, B350 atd). Také TDP zůstane na 95 W.

Zen 2, nebo jen Zen?

Co je ale zajímavé: AMD ve slajdu uvádí „jádra Zen“. Máme zde dvě možnosti – buď jde o nepřesné vyjádření, nebo by tato CPU možná ještě nemusela mít novou generaci architektury („Zen 2“), jak jsme psali minule. AMD by teoreticky mohlo upravit třeba jen paměťový řadič a další aspekty mimo samotná jádra, takže by architektura byla stejná. Také by teoreticky mohlo přijít na to, že Pinnacle Ridge bude stejný křemík jako Summit Ridge, jen refreshovaný a možná s vyššími takty. Tedy situace, jaká nastala s APU Bristol Ridge, které je refreshem čipu Carrizo, založeným na stejném křemíku.

Roadmapa AMD pro roky 2017 a 2018 (Zdroj: VideoCarcz) Roadmapa AMD pro roky 2017 a 2018 (Zdroj: VideoCarcz)

V roadmapě figuruje také APU Raven Ridge s jádry Zen. To budou první Ryzeny s integrovaným GPU a zde už je o nich dokonce natvrdo uvedeno, že mají grafickou architekturu Vega (ovšem bez paměti HBM, zatím to stále vypadá jen na sdílení operační paměti typu DDR4). Raven Ridge na desktopu bude také pasovat do socketu AM4 a komunikovat s čipovými sadami Promontory, ale bude mít jen čtyři jádra. Pravděpodobně tedy na čipu bude jen jediný Core Complex (CCX), takže odpadnou propady výkonu při komunikacemi mezi dvěma CCX jako v Ryzenech na bázi čipu Summit Ridge.

Raven Ridge pro desktop bude až v roce 2018

Bohužel to z těchto slajdů vypadá, že desktopová APU Raven Ridge vyjdou na trh až v roce 2018, možná dokonce po boku CPU Pinnacle Ridge. AMD je tedy zřejmě odložilo. Na letošní rok roadmapa stále počítá jen s 28nm APU Bristol Ridge, která se ještě nezačala prodávat na volném trhu (ale AMD potvrdilo, že někdy v následujících měsících by se do obchodů dostat měla). Letos – mělo by to být v druhé polovině roku – se totiž tato zenová APU začnou prodávat jen v mobilní verzi s pouzdrem BGA (typu FP5). Objeví se tedy zatím jen v noteboocích, případně v minipočítačích.

Desktopové Raven Ridge má mít v nejvyšší konfiguraci 704 stream procesorů architektury Vega (Zdroj: VideoCarcz) Desktopové Raven Ridge má mít v nejvyšší konfiguraci 704 stream procesorů architektury Vega (Zdroj: VideoCarcz)

Zajímavé je, že podle těchto slajdů má desktopový Raven Ridge ve svém GPU aktivních maximálně jen 11 jednotek CU, což by dávalo 704 stream procesorů (web Fudzilla by tedy měl loni v létě pravdu). Toto je v konfliktu s pozdějšími údaji, dle kterých má GPU čipů Raven Ridge 12 CU a 768 stream procesorů. Rozpor je ale vysvětlitelný. Kvůli výtěžnosti by možná AMD mohlo nechat všechny jednotky aktivní jen ve verzi pro notebooky, která potřebuje nižší takty kvůli spotřebě. Na desktopu, beztak limitovaném propustností pamětí, bude moci takt být nastaven výš, což chybějících 64 stream procesorů vykompenzuje.

Zen na vylepšeném či novém výrobním procesu?

V souvislosti s APU Raven Ridge se mimochodem objevil nezávisle ještě jeden zajímavý „drb“. Obecně se očekává, že čip to bude opět 14nm, ale prý by nutně nemusel používat stejnou variantu procesu (14LPP od GlobalFoundries) jako nynější Ryzeny. Tato zvěst není zatím jinak doložena a nemusí se naplnit, ale šlo by o docela zajímavý detail. Nevíme ovšem zatím, jaký jiný proces by mohl přijít ke slovu – zda jen nějaká vyladěná revize 14LPP, nebo něco radikálně jiného. Změna procesu by teoreticky mohla vést k odkladu Raven Ridge, ale také by mohla zlepšit dosahovaná frekvence, nebo spotřebu v mobilních zařízeních. The Stilt, který tuto možnost zmínil, už se na toto téma podělil jen o kryptický komentář „Lazarus.“, což mi bohužel vůbec nic neříká. Pokud máte nějaké nápady, neváhejte se podělit v diskusi.

MM_AI

amd_embedded_apu_rady_g_carrizo_stoney_ridge_02

Stoney Ridge Refresh

Poslední věc, kterou v roadmapě můžete vidět, je 28nm APU Stoney Ridge. To už známe z loňska a zdá se, že roli lowendového procesoru v nabídce AMD bude plnit i v následujících dvou letech (2017, 2018). Letos vyjde jeho facelift, který snad přinese vyšší takty, ale stále půjde jen o dvoujádrový 28nm Excavator se 192 stream procesory architektury GCN a s jednokanálovým řadičem paměti DDR4. Tento „Stoney Ridge Refresh“ se bude vyrábět jen v BGA pouzdru FT4, nikoliv už v provedení FP4, které bylo kompatibilní s deskami pro APU Carrizo/Bristol Ridge. Zatím není nikde zmínka o jeho verzi pro socket AM4, takže AMD možná tuto ideu opustilo. Nebo si ji nechává v záloze až pro nějakou další generaci lowendového APU (možná pro čipy eventuálně odvozené od Zenu, pokud se potvrdí).

Byl pro vás článek přínosný?