Hlavní navigace

Uniklo z AMD: „krystalická“ GPU a co přinesou budoucí APU Beema a Mullins

17. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ještě ani nezaschla pomyslná tiskařská barva na zprávě, že firmě AMD se zřejmě zpozdí nové APU Kaveri s architekturou Steamroller, a už je zde další únik informací, týkající se bývalé procesorové dvojky. Tentokrát pochází přímo z firmy samé. Nedopatřením totiž zveřejnila abstrakty seminářů, které pořádá na Tchaj-wanu pro své partnery z řad výrobců hardwaru. Tohoto lapsu si všiml uživatel boom na fóru webu SemiAccurate a než AMD stihlo informace schovat, rozletěly se do světa (i my jsme si stihli včas pořídit snímek). Dozvídáme se díky tomu první informace o dvojici APU, která v roce 2014 nahradí generaci Kabini a Temash; a také první zmínku o příští generaci Radeonů pro notebooky.

Po solárních GPU přijdou GPU „krystalická“?
První ze seminářů – proběhne ještě tento měsíc – se zřejmě týká konstrukce notebooků založených na příští generaci mobilních GPU od AMD. Ta současná je označena jmény těles sluneční soustavy (anglicky tedy „Solar series“), a podle všeho se ta příští bude jmenovat po drahokamech. Doslova půjde o „Crystal“ series, tedy krystalické grafiky. Mimochodem, pomocí vyhledávače obrázků zjistíte, že drahokamy na ilustračním obrázku jsou topazy. Je tedy docela pravděpodobné, že některý z budoucích čipů se bude jmenovat Topaz.


 

Již nějakou dobu slýcháme, že příští generace GPU od AMD se bude jmenovat Volcanic Islands (sopečné ostrovy). Z těchto GPU zřejmě také budou mobilní čipy-krystaly odvozeny. Mohli bychom tedy očekávat označení jako Radeon 9870M, nicméně zprávy z nedávné doby naznačují, že AMD hodlá systém značení grafik dočista překopat, takže těžko říct, jak to všechno nakonec bude.

Grafik Volcanic Islands, tedy příští generace desktopových Radeonů, se zřejmě týká třetí seminář (koná se v září/septembri), v kterém bude řeč o konstrukci PCB karet a architektuře těchto GPU. Jeden z nových čipů se totiž údajně má jmenovat Hawaii, a na obrázku můžete „náhodou“ vidět havajské tanečnice (originál lze vidět třeba zde).

  
 

APU Beema a Mullins
Nejvíce informativní je pro nás abstrakt druhé položky v seznamu. Obrázek kočkovité šelmy opět sedí k tématu – již totiž víme, že následník APU Kabini (nejspíše stále s jádrem Jaguar) se bude jmenovat Beema. A dotyčný seminář se bude týkat právě APU Beema a také APU Mullins, které bude jeho variantou pro tablety, tedy následníkem Temashe. Zájemcům o výrobu zařízení bude AMD přednášet o vlastnostech těchto nadcházejících SoC. Na trh by se zřejmě mohly dostat v příštím roce (rok po Kabini), ale dle webu Fudzilla stále jde o 28nm čipy.

V agendě vidíte, že tyto APU již budou plně podporovat architekturu HSA (jako nadcházející APU Kaveri, zřejmě tedy i s paměťovým modelem hUMA) a IOMMU v2.0. Zároveň dostanou podporu pro spárování s diskrétními grafikami a novou vylepšenou verzi technologie Enduro – dynamického přepínání GPU za účelem šetření energie v noteboocích. A to již s číslem verze 7.0, přičemž v současnosti by mělo AMD být na pořadovém čísle 5.5.


 

Tématem semináře bude také technologie Connected Standby, kterou dostane tabletové APU Mullins. Ta umožňuje v klidovém režimu snížit spotřebu energie na naprosté minimum, aniž by počítač (či v tomto případě spíše tablet) musel být vypnut či přepnut do režimu spánku. Podobně jako mobilní telefon díky tomu zařízení dokáže přijímat zprávy a aktualizace a vůbec být online po mnohem delší dobu než je obvyklých několik hodin na jedno nabití. Původně jsme měli za to, že Connected Standby bude podporovat již APU Hondo či alespoň Temash. Po uvedení těchto čipů však v tomto ohledu bylo ticho, takže to vypadá, že Connected Standby nepodporují.

Mullins bude tak asi prvním čipem od AMD, který tuto vymoženost přinese. S trochou štěstí by se tak konečně mohl dostat do většího množství tabletů či jiných mobilních zařízení. Podpora Connected Standby má být explicitní součástí i referenčního návrhu od AMD, který se interně jmenuje Discovery; půjde zřejmě buď o tablet či nějkaý podobný konvertibilní přístroj.


 

V abstraktu také můžete vidět, že tato APU budou mít integrován bezpečnostní procesor („platform security processor“, PSP). Zřejmě nepůjde o nic jiného, než o implementaci technologie TrustZone, kterou si AMD loni licencovalo od společnosti ARM. Součástí tohoto systému by snad mělo být i integrované jadérko Cortex-A5 v roli mikrořadiče. Příznivci exotických architektur si tedy budou moci blahopřát – uvnitř architektury x86 bude tepat procesor ARM.

MMF23

 

Zdroje: SemiAccurate (fórum), AMD, Fudzilla

Byl pro vás článek přínosný?