Hlavní navigace

Univerzální přihlašovací účet MojeID si zaregistrovalo 225 000 uživatelů

19. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Správce českého internetu CZ.NIC rozjel před třemi lety nový projekt MojeID, který měl Čechům usnadnit přihlašování na webových stránkách. Univerzální účet založený na OpenID měl navíc dokládat skutečnou identitu uživatele. To může ušetřit čas i peníze u služeb, které by musely totožnost ověřovat zvlášť.

 

MojeID podporuje tři typy účtů.

  • Částečně identifikovaný kontakt vznikne po prvotní registraci.
  • U identifikovaného kontaktu došlo k ověření na základě e-mailu, mobilního telefonu a poštovní adresy. Použít lze i digitální certifikát od některé z akreditačních autorit.
  • Validovaný kontakt musí dodat ještě úředně ověřený podpis či zvlášťní e-mail podepsaný digitálním certifikátem. Případně se průkazem totožnosti identifikuje na kontaktním místě CZ.NIC.

Je jasné, že čím složitější postup, tím méně uživatelů jej absolvovalo. Ale kolik je toho „méně“? CZ.NIC vydal nové statistiky, ze kterých je patrné, že během srpna 2013 už MojeID eviduje 225 000 účtů. Okolo 110 000 jich je částečně identifikovaných a stejný počet identifikovaných. K validaci se přihlásilo jen 2600 uživatelů. Co možná spousta uživatelů neví, identifikace se automaticky zruší, pokud se uživatel během 12 měsíců do žádné služby nepřihlásí.

Růst počtu uživatelů MojeID za poslední rok

S MojeID si už dnes můžete nakoupit různé zboží, internetovou doménu případně se přihlásit na desítkách zpravodajských webů a magazínů. Registraci a přihlášení přes MojeID ostatně podporujeme i na Cnews.cz.