Hlavní navigace

UPC modernizuje síť, Cetin také. Rychlejší VDSL dostanou stovky tisíc domácností

17. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

UPC zmodernizovalo svou kabelovou síť pro 7000 domácností v Ústí nad Labem (část Střekov-Kamenný vrch), Uničově a Rychnově nad Kněžnou. Díky tomu tam může nabízet všechny aktuální služby jako 300Mb/s internet nebo televizi Horizon.

Po převzetí a modernizaci sítě v Klášterci nad Ohří letos v červenci jsme přidali dalších 5 500 přípojných míst a 3 500 zákazníků. Naše služby jsou tak nově dostupné v 12 500 domácnostech. Do zlepšování sítě a modernizace koncových zařízení investujeme pravidelně. V posledním roce a půl jsme našim zákazníkům bezplatně vyměnili více jak 150 000 modemů,“ říká marketingový ředitel UPC Jan Kohout.

 

Vylepšovat síť plánuje i Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin, bývalá část O2). V průběhu následujících šesti měsíců zvýší rychlost pro 111 000 bytových jednotek. Ve více než polovině z nich přitom rychlost stoupne až osminásobně. Doposud tam fungovalo jen ADSL s downloadem 6 Mb/s, nově tam bude i VDSL o rychlosti 40 Mb/s. Během září ještě Cetin provede několik úprav sítě, díky kterým by VDSL s rychlostí 20 Mb/s mělo být dostupné pro dalších 430 000 bytových jednotek.

Firma už na začátku roku mluvilo o modernizaci sítě. Aby dostalo rychlejší VDSL k lidem, staví předsunuté DSLAMy, rozšiřuje optickou páteční síť a nasadí i vektorizaci. V budoucnu by díky využití technologie G.Fast mohla rychlost stoupnout až na 500 Mb/s i více.

V příštích letech plánujeme investice do optiky a výstavby FTTc (Fiber To The Cabinet), které nám umožní dále rozvíjet naši síť a tím zvýšit podíl domácností s vysokorychlostním internetem. Zvyšování rychlostí bude pokračovat i v budoucnosti, neboť ve světě se již nyní pilotují technologie jako G.Fast, které v pevné sítí dosahují rychlosti až 500 Mbit/s,“ říká Petr Slováček, generální ředitel společnosti Cetin.

Zrychlení VDSL se dotkne i uživatelů alternativních operátorů (nejen O2). „Těšit se mohou zákazníci například v těchto městech: Havlíčkův Brod, Jaroměř, Žamberk, Moravský Krumlov, Třinec, Vsetín, Aš, Nové město nad Metují, Strakonice, Hořice, Nýrsko, Žatec, Litoměřice, Jablonec nad Nisou, Pelhřimov, Tábor, Uherské Hradiště, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Plzeň a mnoho dalších lokalit po celé ČR,“ říká mluvčí Cetinu Martin Žabka.

Zdroj: TZ UPC a Cetin