Hlavní navigace

Uspěchané mobilní Ryzeny 7000? První notebooky se 4nm čipy AMD musely být odloženy

18. 3. 2023

Sdílet

Zdroj: AMD
Mobilní Zen 4 byl odložen. AMD připouští, že notebooky se 4nm procesory Ryzen 7040HS nejsou ještě zralé k vydání a potřebují víc práce.

V poslední době to hodně svádělo strefovat se do zpoždění některých produktů Intelu (aktuálně přicházejí zprávy, že by se mohly opozdit či být částečně zrušené 4nm procesory Meteor Lake). Jako karma pro tímto se proviňující fanoušky se teď ale dostavilo zpoždění či odklad u AMD. A je i trochu nezvyklý – firma totiž podle všeho odložila vydání mobilních procesorů Ryzen 7040HS „Phoenix“ s architekturou Zen 4, ačkoliv už byly oznámené a bylo avizováno, že se začnou prodávat v březnu.

AMD včera rozeslalo oznámení, dle nějž se v březnu žádné notebooky s Ryzeny 7040HS (mobilní APU Phoenix s 35–45W) nezačnou prodávat. Odklad naštěstí nemá být dlouhý. Nový termín uvedení prvních notebooků s těmito procesory „je očekáván“ v dubnu. To má být termín vydání prvních modelů, kterých nejspíš může být jen omezený sortiment, s dalšími modely přibývajícími později.

Oficiální vysvětlení tohoto zpoždění je v podstatě takové, že AMD a výrobci notebooků potřebují víc času na doladění produktu (nejspíš dořešení případných chyb, ovladačů, firmwaru a podobně). AMD uvádí, že očekávaný termín vydání je nyní v dubnu, aby „odpovídal připravenosti platformy“ a byla zajištěná co možná nejlepší kvalita.

To align with platform readiness and ensure the best possible user experience, we now expect our OEM partners to launch the first notebooks powered by Ryzen 7040HS Series processors in April. (AMD, via: AnandTech)

O novinkách procesorů Ryzen 7040HS (založených na čipu APU Phoenix) jsme psali zde. Jde o monolitický křemík obsahující osm jader Zen 4 spolu s relativně výkonným integrovaným GPU architektury RDNA 3 a také novou AI jednotkou, vyráběný na 4nm procesu. Až na počet jader jde tedy v jistém smyslu o pokročilejší návrh, než mají čipletové procesory Ryzen 7000 „Raphael“ pro desktop a 7045HX „Dragon Range“ pro výkonné herní notebooky. Na druhou stranu ale tyto procesory nepodporují PCI Express 5.0.

AMD Ryzen 7040 Představení mobilních procesorů AMD Ryzen 7040 (zdroj: AMD)

AMD zřejmě v jednu dobu v minulosti plánovalo, že čipy Phoenix budou PCIe 5.0 podporovat, ale pak z toho sešlo. K podobné věci došlo dokonce ještě po odhalení těchto procesorů – AMD v lednu ve specifikacích uvádělo takty integrované grafiky až 3000 MHz, ale později byly všude frekvence sníženy o 200 MHz. Možná to naznačuje určité problémy při dolaďování těchto procesorů, které by mohly být i na pozadí nynějšího opoždění.

Více: Zvláštní problémy se 4nm mobilními Ryzeny. AMD už odhaleným modelům zhoršilo parametry

To, že se termíny a specifikace mění takto na poslední chvíli, ale také může naznačovat, že proces uvedení na trh nebyl dobře zvládnutý. Je poměrně běžné, že se specifikace produktů i termíny mění, ale firmy tyto věci obvykle mají ohlídané tak, aby se podobné šachy odehrály v dostatečném předstihu, a když už jednou byly sdělené informace veřejně, aby pak zůstaly definitivní.

MMF24

Ilustrace ukazující pouzdro a čip Ryzen 7040. Naznačené bloky v čipu ale neodpovídají skutečnosti Ilustrace ukazující pouzdro a čip Ryzen 7040 (APU Phoenix). Naznačené bloky v čipu ale neodpovídají skutečnosti (zdroj: AMD)

To se AMD nepovedlo a může to indikovat, že v pozdní fázi přípravy produktů byly odhaleny nečekané problémy, nebo že došlo k chybám v organizaci. Také to může znamenat, že firma příliš tlačila na co nejrychlejší vydání a věci uspěchala. Nezbývá než doufat, že to nepovede k nějakým problémům, které tyto procesory a notebooky poznamenají trvale, a po odladění firmwaru a softwaru všechno poběží, jak má.

Zdroj: AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?