Hlavní navigace

V AMD končí ředitel divize GPU Radeon, Scott Herkelman. Další odchod ke konkurenci?

26. 9. 2023

Sdílet

Zdroj: AMD
Grafická divize AMD ztrácí šéfa a tvář, která ji provázela sedm let. Scotta Herkelmana si nejspíš pamatujete z prezentací Radeonů na akcích jako CES nebo Computex.

Po letech je to tu zase – v AMD se mění šéf grafického byznysu stojícího za GPU Radeon. Konec totiž oznámil Scott Herkelman, kterého si můžete pamatovat jako tvář provázející grafiky AMD z řady odhalovaček, prezentací na CES nebo Computexu. Nebo z Twitteru, kde také za AMD vystupoval. Právě na něm oznámil, že ze své pozice i z firmy odchází.

Scott Herkelman byl doteď Senior Vice Presidentem a generálním ředitelem grafické divize (Graphics Business Unit). Druhou z těchto pozic zastával od září 2016 až do nynějška, tehdy ale začal jen jako řadový Vice President, na Senior Vice Presidenta byl podle LinkedIn povýšen až v lednu 2022.

Je třeba vyjasnit, že tato pozice není to samé, čím byl v AMD známý Raja Koduri, jenž odešel koncem roku 2017 (aby se pak objevil v Intelu), oba tedy sloužili část doby současně. Raju Koduriho nahradil David Wang, jenž je více technicky a inženýrsky zaměřeným bossem coby Senior Vice President pro oblast GPU Technologies and Engineering (a na svém místě zůstává). Pozice Scotta Herkelmana byla asi více o provozním, obchodně-marketingovém, strategickém řízení nad rámec samotného vývoje architektury a čipů.

Včera Scott Herkelman oznámil, že se rozhodl AMD opustit po sedmi letech, během kterých se týmu povedlo dostat na trh tři „více a více konkurenceschopné architektury“. Mimo jiného také vyslovil přání, aby exkolegové z divize Radeon dále „boxovali nad rámec své váhové kategorie“ a jednoho dne porazili „finálního bosse“.

After seven years at AMD and launching three increasingly competitive generations of RDNA graphics architectures, I have decided to leave AMD at the end of this year.

Godspeed @amdradeon

I will miss every single one of you, fighting shoulder to shoulder in the trenches together, the excitement we shared during new product launches, and the joy of being in the arena for this wonderful, vibrant industry.

May you continue to punch above your weight class and one day… beat the final boss.

Scott Herkelman

Scott Herkelman

Autor: AMD

Podle tweetu nekončí Scott Herkelman v AMD okamžitě, ale až na konci roku, tedy snad až za tři měsíce (nyní asi odchází jen z onoho vedoucího postu). To není až tak typická doba a zdá se, že během té doby zřejmě bude pracovat na bezproblémovém „předání moci“ nástupci. Ten je možná už vyjmenovaný, protože sekce webu AMD s přehledem manažerů je na pozici Senior Vice President and GM, Computing and Graphics Business Group nově Jack Huynh.

Pokud to tedy nečteme špatně, protože Jack Huynh má v portfoliu Computing and Graphics a měl by tedy pracovat současně i s procesory – Computing and Graphics byla v AMD do nedávna jedna ze dvou hlavních divizí (tou druhou byla Enterprises, Embedded and Semi-custom), pod níž byly jak PC procesory Ryzen, tak grafiky Radeon. Podle AMD má na této pozici Hyunh být zodpovědný za propojení výkonných CPU, GPU a softwaru do klientských, grafických a semi-custom produktů. Je možné, že nejde o stejnou pozici, ale o post s trošku jinou náplní práce.

Hyunh je jinak v AMD veteránem, ve firmě by měl být už od roku 1998. Kariéru začal jako inženýr navrhující procesory (vystudoval elektrické inženýrství na University od Illinois Urbana-Champaign), od roku 2000 postupně byl na různých vedoucích pozicích. Působil jako šéf řídící sekci mobilních produktů a od roku 2014 byl (do přechodu na nynější pozici) senior vice prezidentem a generálním ředitelem divize semi-custom – tedy té části AMD, která se věnuje vyvíjení čipů na zakázku pro externí zákazníky, nejvíce tedy pro výrobce herních konzolí Sony a Microsoft.

Plánovaný odchod?

Podle oné tříměsíční přechodné doby by asi odchod Scotta Herkelmana mohl být plánovaný dopředu delší dobu a AMD se na něj evidentně připravovalo. To nemusí znamenat, že nejde o konec způsobený nespokojeností nebo nějakými konkrétními nezdary. Například se zdá, že poslední architektura RDNA 3 má v čipech Navi 31, 32 a 33 možná nižší frekvence, než na jaké AMD chtělo dosáhnout, případně je možné, že dual-issue schopnost této architektury měla podle plánů AMD přinášet větší zlepšení výkonu, než v současnosti realizuje.

Spekulovat se o tom asi bude dost a dost, ale nějaké důvěryhodnější informace se k tomu asi jen tak nedozvíme. Je ale i docela velká pravděpodobnost, že se naopak sám Herkelman rozhodl odejít kvůli nabídce v jiné společnosti – třeba proto, že to byla příležitost dostat se na důležitější pozici, zatímco v AMD například asi momentálně není moc perspektiva postupu na nejvyšší pozici CEO. Nebo příležitost dostat se do větší či prestižnější firmy.

Intel?

Scott Herkelman není jediná známá postava AMD, která v poslední době z firmy odešla nebo odchází. I vám nejspíš známý Robert Hallock, který vedl technický marketing AMD a často ho bylo vidět nebo slyšet při odhalování různých nových technologií včetně těch spojených s přetaktováním, odešel z AMD před rokem v září 2022. To je už delší doba (hrozné, jak to letí!), ale stojí to za zmínku proto, že letos v srpnu, tedy po delší pauze, nastoupil na stejnou pozici (Senior Director of Technical Marketing) v Intelu. Vkrádá se myšlenka, zda i Scotta Herkelmana nezláká, nebo dokonce už nezlákala nabídka některého z konkurentů nebo právě přímo Intelu, který se zřejmě dlouhodobě snaží lidi z AMD přetahovat.

MM_AI

Robert Hallock při představování technologie 3D V-Cache

Robert Hallock při představování technologie 3D V-Cache

Autor: AMD

Pro Intel by Herkelman asi byl obzvlášť zajímavý, má totiž nejen zkušenost z AMD, ale také z hlavního grafického konkurenta. Dva a tři čtvrtě roku (2012 až 2015) byl totiž také generálním manažerem grafik GeForce v Nvidii. To je sice zkušenost už z dávnější doby, kdy měla firma na trhu karty generací Kepler a Maxwell a teprve byl v přípravě slavný Pascal, ale pokud by ho teď Intel přetáhl, získal by tím někoho, kdo má vhled do silných a slabých stránek obou protivníků, od nichž se zároveň Intel potřebuje učit, aby je mohl dostihnout. Sledovat, kde se opět Scott Herkelman vynoří, tedy možná ještě bude dost zajímavé.

Zdroj: Scott Herkelman, AMD, LinkedIn (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?