Hlavní navigace

V DVB-T2 teď naladíte i ukrajinskou TV stanici 1+1, České radiokomunikace ji přidalo k Nově a Barrandovu

11. 4. 2022

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Už začátkem března přidaly ukrajinské stanice do svých nabídek některé internetové televize. Většinou stanici Ukraina 24. České radiokomunikace dnes začaly šířit v pozemním vysílání DVB-T2 ukrajinskou stanici 1+1.

V Česku je podle některých odhadů nyní asi 300 tisíc uprchlíků. Možnost sledovat zprávy v jejich jazyce mají nyní i v pozemním vysílání na třetím multiplexu na dvanácté pozici, kde dnes České radiokomunikace o půl druhé začaly vysílat stanici 1+1. Spuštění vysílání byl přítomen i ukrajinský velvyslanec Perebyjnis.

Stanice 1+1 patří do skupiny 1+1 Media Group a majitelem je ze 70 % Ihor Kolomoyskyi. Ten byl v minulosti na straně bývalé premiérky Yulie Timošenkové. Všechny ukrajinské TV stanice jsou nyní během války spojené.

„Chceme přispět tak, jak můžeme nejlépe. A to bezplatným a vysoce dostupným šířením ukrajinské stanice 1+1, aby lidé měli možnost ve svém rodném jazyce získat informace o tom, co se v jejich zemi děje,“ říká generální ředitel CRA Vít Vážan. „Flexibilita pozemního digitálního televizního vysílání nám umožňuje začít šířit kompletní program stanice 1+1. Vysílání poběží od 11. dubna a potrvá podle potřeby,“ dodává Vít Vážan.

„Naprosto rozumím tomu, jak důležité je pro lidi prchající před ruskou agresí udržet si pravidelný kontakt se svou vlastí. Ministerstvo průmyslu a obchodu už nyní koordinuje pomoc, kterou ukrajinským uprchlíkům poskytují mobilní operátoři v Česku. Spuštění vysílání ukrajinského televizního kanálu 1+1 na našem území je dalším způsobem pomoci, a proto to velmi vítám,“ říká ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela.

ČRa šíří ve stejném multiplexu ve spolupráci s Českým rozhlasem také ukrajinské rádio a již dříve spustila v DVB-T2 Česká televize druhou jazykovou stopu pro svou hlavní zpravodajskou relaci Události.

https://twitter.com/MarcelProchazka/status/1513473216437760001

Více: Ukrajinské televizní stanice lze naladit v Česku, ale jen u některých operátorů

Multiplex 23 vysílá dvě stanice Novy, TV Seznam a TV Barrandov. Provozuje jej Czech Digital Group, a.s, což je dceřinná firma Českých radiokomunikací.