Hlavní navigace

V nové verzi Androidu 12 bude možnost extrémně ztmavit displej, aby šlo komfortně číst i ve tmě

26. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Redakce
Jestli koukáte do mobilu i před spaním, možná vás potěší tahle chystaná funkce. Google v nové verzi Androidu 12 zřejmě přidá funkci pro ještě větší ztmavení obrazovky, než jakého dosáhnete stažením posuvníku. Současný posuvník úrovně jasu v horní liště má nějaké minimum, které ale ve velmi tmavé místnosti můžebt pořád ještě pro oči nepříjemné.

Výrobci většinou řeší maximální jas, tentokrát je to naopak. Některé smartphony mají už dnes minimální jas okolo jednoho nitu. Navíc jde zapnout noční režim potlačení modrého spektra, ale Googlu to pořád není dost. V Developer Preview 3 se nyní objevila funkce nazvaná Extra Dim, tedy ztmavení navíc. Její funkcí je ještě více ztmavit displej.

Jas displejeje ale dán jeho vlastnostmi. Ztmavení nad rámec tedy musí Google v tomto případě dělat softwarově, například posunem některých světlých odstínů. Efekt je jako byste displej ztmavili, ale ve skutečnosti dojde jen k potlačení bílé a zhoršení kontrastu – což při nočním čtení nevadí. Navíc to stejné se děje potlačením modrého spektra.

Google často přidává experimentální funkce a není jisté, jestli se i tahle dostane až do finální verze. Funkce Extra Dim má na screenshotu svůj vlastní posuvník v nastavení, ale aktivovat se má tlačítkem.

Android 12 DP funkce Extra Dim Android 12 DP, funkce Extra Dim

Před lety smartphony nízký jas moc neuměly a běžně jsme naměřili i 20 nitů. Nyní je to klidně 1 nit, ale pro čtení v noci těsně před spaním (jakkoliv je to samo o sobě nezdravé) je to někdy pořád moc.

Jeden nit je to samé jako candela na metr čtvereční a jde o fyzikální jednotku jasu. Odpovídá zhruba svitu jedné svíčky.

zdroj: phonearena