Hlavní navigace

Valve: v Steam Machines budou vedle nVidií také grafiky AMD a Intel

10. 10. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Projekt operačního systému SteamOS a konzolím podobných PC Steam Machines, který peče firma Valve, vyvolal značný zájem (drby o „Steam Boxu“ ostatně kolují již léta). Dle leckoho by tato platforma mohla změnit rovnováhu sil na herním poli (v neprospěch Sony, Microsoftu, nebo naopak ku prospěchu nezávislých vývojářů či Linuxu). Proto nemohlo zůstat bez odezvy, když se minulý týden ukázalo, že prototypy Steam Machines od Valve používají výhradně grafické karty GeForce. Nebude to ale znamenat, že by Nvidia měla nějakou exkluzivitu.

Aby to tak snad nevypadalo, přišla firma Valve raději (skrze mluvčího Douga Lombardiho) s vyjádřením, kde věci uvádí na pravou míru. Jak informuje web Maximum PC, prohlásila firma, že ve strojích Steam Machines se objeví i grafické karty dalších výrobců. V příštím roce, kdy se mají sériové Steam Machines objevit na trhu, mají být údajně na prodej modely jak s grafickými kartami Radeon od AMD, tak (což je větší překvapení) i stroje s grafickými akcelerátory Intel – ostatně, taková Iris Pro 5200 není z nejpomalejších. Prototypy přímo z produkce Valve, které chce tato firma v rámci beta testu rozdat uživatelům, sice obsahují jen grafiky Nvidia, neznamená to ale, že by v projektu Steam Machines měly privilegované postavení.

SteamMachines
SteamMachines

Máme tedy oficiálně potvrzeno, že Steam Machines, nebo chcete-li Steam Box zůstane otevřenou platformou po vzoru osobního počítače. Ostatně komponenty v prototypech Steam Machines mají být všechny vyměnitelné a stavebnicová koncepce by tedy měla zůstat alespoň u některých z komerčních implementací, s kterými příští rok různé firmy přijdou. Na rozdíl od klasických konzolí tak zřejmě na platformě Steam Machines budete moci grafiku upgradovat, ale také vyměnit za model konkurenční značky.

 

Možná důležitější než samotná možnost použít grafické karty či integrovaná GPU všech relevantních hráčů (pravda, s opominutím S3 a firmy VIA, ta však dnes moc hraní schopných grafik nenabízí) je jiná věc. V prohlášení se totiž také uvádí, že jak s Nvidií, tak s AMD a Intelem firma Valve úzce spolupracovala a spolupracuje na vývoji systému SteamOS. A na „optimalizaci“ hardwaru pro SteamOS hodlá Valve s Nvidií, Intelem i AMD pracovat i do budoucna.

SteamController
SteamController

MMF23

To znamená nepochybně zejména vylepšování linuxových ovladačů, neboť SteamOS je postaven na bázi tohoto operačního systému. Znamená to ale také, že ani Intel, ani AMD nemají k SteamOSu odmítavý postoj (a obráceně, ani Valve se k těmto společnostem neobrací zády). Jinými slovy, SteamOS by tedy neměl být něčím, co znevýhodní či „pohřbí“ toho či onoho výrobce hardwaru. I v tomto by platforma měla být plně otevřená, podobně jako osobní počítače jako takové.

Zdroj: Maximum PC

Byl pro vás článek přínosný?