Hlavní navigace

Vědci dokážou nabít fitness náramek Jawbone pouze pomocí Wi-Fi signálu

8. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

O tom, že má běžný Wi-Fi signál dostatečný výkon na nabíjení drobné elektroniky se ví delší dobu. Doposud však vývojáři nedokázali najít vhodný a levný způsob, jak tuto energii využít. Minulý týden však přišli vědci z univerzity ve Washingtonu s novou technologií, kterou výmluvně nazvali PoWi-Fi (power-over-wifi).

Jednou z hlavních překážek byl přerušovaný provoz Wi-Fi, která konstantní energii využívá pouze při provozu. Proto vědci router nechávají vysílat udržovací šum, který zajistí dostatečný výkon i mimo hlavní využívání Wi-Fi. První pokusy probíhaly s jednoduchou kamerou bez baterie a dalšími čidly. I přes absenci běžného napájení byl možný jejich provoz jen díky energii dodávané prostřednictvím Wi-Fi sítě.

Speciální dobíjecí soustava pro Jawabone. Na jedné straně běžný konektor microUSB, na druhé Wi-Fi anténa se ziskem 2 dBi
Speciální dobíjecí soustava pro Jawabone. Na jedné straně běžný konektor microUSB, na druhé Wi-Fi anténa se ziskem 2 dBi

Další výzkum však přinesl první reálně použitelné výsledky. Vědci se totiž zaměřili na fitness náramek Jawbone UP. Pro účely výzkumu k náramku připojili běžnou Wi-Fi anténu se ziskem 2 dBi. Pomocí ní se jim povedlo nabít náramek z úplného vybití na 41 % za dvě a půl hodiny. Ačkoliv byl náramek vzdálený pouze 6-7 cm od napájecího routeru, určitě je to další krok k napájení elektroniky pomocí všudypřítomné Wi-Fi.