Hlavní navigace

Velký Bratr 2.0: nová kamera ARGUS-IS detailně natočí celé město

Sdílet

Zdroj: Redakce

Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) prezentovala schopnosti svého nového sledovacího zařízení ARGUS-IS. Jde o soustavu 368 malých fotosenzorů, které se běžně používají v mobilech. Zde jsou však zapojeny do matice tak, aby každý zachytával jen výřez z velkého celku. Před snímači jsou umístěny ještě čtyři objektivy.

ARGUS-IS dokáže z výšky asi šesti kilometrů zabrat oblast 25 čtverečních kilometrů, ale zároveň umí sledovat pohyb 15cm objektů. Díky tomu lze najednou sledovat celou obec nebo část města, ale zároveň se v případě potřeby zaměřit na detaily. Systém bude sloužit hlavně pro bezpečnostní účely. Policie nebo armáda se budou moci zpětně podívat, kudy pachatel cestoval atp.

Záběr z kamery ARGUS-IS
Záběr z kamery ARGUS-IS, foto: DARPA 

Obraz o velikosti 1,8 gigapixelu si žádá obrovský výpočetní výkon, ale přesné detaily DARPA nezveřejnila. Jen tvrdí, že video je natáčeno při 12 snímcích za sekundu a datovém dotu 600 Gb/s. Za celý den se tak uloží asi 6 PB dat. Operátor může najednou sledovat až 65 nezávislých streamů, zaměří se například na místa s největší kriminalitou.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Projekt DARPA a BAE Systems se připravoval tři roky a vývoj stál necelých 20 milionů dolarů. Už od února 2010 probíhají testy s instalovaným systémem na palubě vrtulníků, ale ostrý provoz stále limitují současné technologie. ARGUS-IS například není možné plně využívat ke sledování v reálném čase ze země, protože zkrátka nejsou bezdrátové sítě, které by tolik dat přenesly. V budoucnu už to nebude problém a potenciální nástupci ARGUS-IS mohou poskytnout ještě lepší schopnosti.

Mimochodem: na stejném principu funguje i obrovský fotoaparát Aware-2, který loni sestrojili vědci z Duke University.

 

Zdroj: DARPA, ExtremeTechWikipedia (via +Radovan Paška)