Hlavní navigace

Verbatim ukázal titanové Blu-ray s kapacitou 100 GB a životností 1000 let

26. 6. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nové paměťové médium s názvem MDISC Blu-ray má speciální záznamovou vrstvu krytou ochrannou vrstvou s titanu. Je tak lépe odolné proti světlu, teplu i vlhkosti. Disky jsou kompatibilní se standardem BDXL, tedy prakticky se všemi Blu-ray přehrávači mladšími 18 měsíců. Technologii MDISC vyvinula společnost Millenniata.

Médium je stále polykarbonát, záznamová vrstva se už ale liší

Verbatim uvádí, že při konstantní teplotě 25 °C a 50% vlhkosti ze 100 000 disků selže nanejvýš jeden.Dle metodiky ISO/IEC 10995 činí průměrná životnost 1332 let, i když ověřit něco takového samozřejmě přesahuje možnosti běžných smrtelníků. Médium se prodává v balení po pěti kusech za 3099 Kč, nebo 799 Kč za jeden (odpovídá ceně 8 Kč na jeden gigabajt).

Optická média jsou sice pro běžné používání mrtvá (nekoupím si program, hru ani film na DVD, protože tu máme Appstory, Steam a podobné služby) a navíc nemám to médium kam strčit. Nepošlu nikomu data na CD, protože máme internet, Dropbox, případně flashdisky.


 Pro archivaci by se ale za určitých podmínek hodila asi nejlépe. Těmi podmínkami jsou velká kapacita a dlouhá životnost. Určitě máte hodně dat, která nemusí být okamžitě dostupná na zranitelném a stále připojeném hardwaru. Naopak optický disk uložený v trezoru je tou správnou volbou – za předpokladu, že bude skutečně spolehlivý tak, jak Verbatim tvrdí.

 

zdroj: Verbatim