Hlavní navigace

Vodafone je připraven O2 sebrat frekvence. Nabídne více, než kolik chce ČTÚ

25. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

O2 příští rok vyprší licence na frekvence 900 a 1800 MHz. Český telekomunikační úřad navrhuje prodloužit licence o devět let, a to za cenu 325 milionů korun (263 milionů za 900 MHz a 62 milionů za 1800 MHz). K této částce ČTÚ došel díky analýze nezávislého soudního znalce.

 

Do hry ale vstoupil Vodafone. Ten tvrdí, že pásma mají mnohem vyšší cenu. Jde o příjem do státní kasy a červený operátor by rád zaplatil více a frekvence převzal. „Vodafone se domnívá, že navrhovaná cena, která je příjmem státního rozpočtu, je neodůvodněná, nepřiměřeně nízká a pro český stát velmi nevýhodná. Vodafone je připraven českému státu zaplatit za stejné spektrum částku výrazně vyšší,“ píše Vodafone v tiskové zprávě.

Není pravděpodobné, že by ČTÚ podobný obchod schválil a v zájmu úřadu bude ponechat frekvence O2. Připravit operátora o 2G síť by se hodilo jen Vodafonu. Pokud však na úřad zatlačí, může cenu vyšponovat více nahoru a tím svému konkurentovi finančně uškodit.

Vztah mezi O2 a Vodafonem nebyl nikdy tak napjatý. Před nedávnem Vodafone podal na konkurenta žalobu kvůli stlačování marží u xDSL připojení. Stále se pak řeší spor kvůli sdílení sítí mezi T-Mobilem a O2.

Zdroj: Vodafone

Byl pro vás článek přínosný?