Hlavní navigace

Vodafone vypne síť 3G, část uživatelů čeká výměna telefonu nebo SIM. Frekvence použije pro LTE

8. 7. 2020

Sdílet

Zdroj: Vodafone, koláž Cnews
Vodafone příští rok v březnu vypne síť 3G. Uvolní si tím frekvence pro nynější LTE a získá celistvější bloky kmitočtů. S volnými frekvencemi počítá i pro nadcházející sítě 5G, u nich bude ale stejně potřeba počkat i na vypnutí DVB-T na 700 MHz.

3G byla nejrychlejší sítí u nás někdy do roku 2013. Její využívání dlouhodobě klesá a podle Vodafonu jde již jen o jedno procento zákazníků. Ti mají třeba starší Nokie, které umí data pouze prostřednictvím technologie UMTS na 3G síti. Nyní mají několik měsíců na změnu telefonu a případně i výměnu SIM karty za tu, jež Vodafone vydává od roku 2013. Poznáte ji i podle nápisu LTE.

V provozu zůstane celoplošná síť 2G na 900 a 1800 MHz pro hovory (data jsou na ní nepoužitelná). 3G síť Vodafonu pokrývala na frekvenci 2100 MHz spíše větší města a na většině území si vypnutí ani nevšimnete. Pro 5G se počítá hlavně s frekvencemi 700 a 3500 MHz.

Celoplošné 2G pro staré mobily zůstává

„Ze statistik víme, že využití 3G dlouhodobě klesá. Navíc kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává. Výměna zařízení se proto týká jen těch, kteří využívají mobilní internet a jsou dnes v síti 3G. Mluvíme o jednom procentu našich zákazníků,“ dodává Milan Zíka.

KL hlasovani

Vypnutí 3G nemine ani O2 či T-Mobile, ti však zatím žádný termín neoznámily. Síť 5G komerčně nabízí zatím pouze O2, u ostatních operátorů jde jen o testování.

zdroj: TZ Vodafone

Byl pro vás článek přínosný?