Hlavní navigace

Vodafone výrazně mění podmínky. U Připojení bez kabelu do datového limitu započítá i HTTPS

11. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Červený operátor dnes zveřejnil nové podmínky a ceníky, které začnou platit od 11. srpna. Zatímco všeobecné nebo obchodní podmínky žádné zhoršení – zdá se – nepřinesly, špatnou zprávu máme pro uživatele datového tarifu Připojení bez kabelu.

Služba postavená na sítích 3G/LTE funguje jako náhrada pevného připojení doma či na chatě. Stojí 499 Kč (399 Kč s dvouletým úvazkem) a za to dostanete datově „neomezené“ připojení o rychlosti 4/2 Mb/s. Uvozovky proto, že Vodafone na data aplikuje tzv. chytrý FUP. Datový provoz rozdělil do dvou zón. Jedna je neomezená, u druhé platí 30GB limit, po jehož vyčerpání klesne rychlost na 256/256 kb/s.

Vodafone osekal Připojení bez kabelu
Vodafone osekal Připojení bez kabelu

Doposud byly v omezené zóně P2P aplikace (BitTorrent, DC++ apod.), datové přenosy ze známých úložišť (Google Drive, Box.com apod.), streamingové aplikace (YouTube, Vimeo, protokoly RSTP, CCIPTV apod.) a herní sítě (Xbox Live, Zynga, Diablo apod.).

Podle nových podmínek do zmíněné zóny zapadly také bezpečnostní protokoly IKE, IPSEC, SSL a HTTPS. To je výrazný zásah do provozu, protože tím Vodafone omezil provoz VPN sítí (přes které nejspíš chytrolíni tunelovali provoz jiných omezených protokolů) a zabezpečených webů jako banky, e-maily atd.

 

Toto omezení už platilo u novějšího a vyššího tarifu Připojení bez kabelu+ (rychlost 8/4 Mb/s), takže Vodafone pouze sjednocuje nestejná pravidla. Nové omezení bezpečnostních protokolů aplikuje také na starší tarif Mobilní připojení Turbo, který už nelze objednat, ale někteří z vás jej možná používají. Fér je, že operátor rovnou uvádí možnost beztrestně odstoupit od smlouvy na dobu určitou, pokud s podmínkami nesouhlasíte.

via Radek Zajíc