Hlavní navigace

Vybíráme dotykový notebook: od 12 do 60 tis. Kč (tipy)

11. 4. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Obecné info o dotykových noteboocích, na co si dávat pozor

Windows 8 byla uvedena už celkem dávno, jejich vypuštění na trh s sebou ale neslo novou možnost. Windows 8 jsou, ať se to někomu líbí nebo ne, systém jak pro tablety, tak pro notebooky, umí to samé co Windows 7 a přidávají k tomu snadné dotykové ovládání. Toho se všichni výrobci chytli a uvedli na trh různé notebooky s dotykovým panelem. Intel dokonce v příští generaci ultrabooků bude chtít dotykový displej plošně.

Dotykové notebooky
Acer Aspire V5

Rozdělení na dvě kategorie

Dnes se podíváme, co je k dnešnímu datu na trhu a co a proč se vyplatí nebo nevyplatí koupit. Do výběru jsem zařadil většinu, ne ale všechny dotykové notebooky, pokud mi nějaký nepřišel příliš zajímavý, vyřadil jsem ho. Ceny a konfigurace jsem uvažoval podle nabídky internetového obchodu CZC.cz. Celý výběr jsem potom rozdělil do dvou kategorií:

  • obyčejné dotykové notebooky a ultrabooky, které používají klasický typ konstrukce a nejsou v tomto ohledu nijak speciální
  • konvertibilní notebooky a tablety – vysouvací, otočná, spojovací a jiná zařízení

Toto rozdělení je celkem důležité, protože se stačí zamyslet nad tím, jak budete notebook používat. Pokud si představíte běžný 15,6" notebook s dotykovým displejem, obvykle zde ovládání prsty vaši práci spíše zpomalí než zrychlí. Práce s touchpadem a klávesnicí je zkrátka celkem rychlá, a ačkoli to svádí ovládat občas některé prvky na displeji, ve výsledku to u nekonvertibilního notebooku není zpravidla rychlejší. Pokud lze notebook převést v tablet nebo alespoň otevřít na
180 °, aby se displej mohl opřít o podložku, je to lepší, než patlat prsty na šikmo otevřený displej pružící na kloubech.

Dotykové notebooky
HP Envy x2

Dvě zařízení v jednom tak i jinak

Také je důležité, zda je notebook jako Envy x2 rozdělitelný na tablet a klávesnici, nebo jako Sony Vaio Duo umí mezi těmito dvěma polohami pouze přecházet.

 

V případě Envy x2 máte totiž k dispozici skutečně dvě zařízení – tablet a notebook. Veškerý pasivně chlazený hardware je osazen v tenkém a lehkém těle tabletu, který je sám o sobě funkční, a pokud chcete, můžete připojit klávesnici a dostat se tak k notebooku s ohromnou výdrží na akumulátor.

Sony Vaio Duo a spousta ostatních notebooků sice umí v tablet jednoduchým pohybem přejít, ale čipová sada je zde umístěná v základně notebooku. Jinými slovy notebook není dimenzován na minimalistickou spotřebu a nezíská po převedení na tablet nízkou hmotnost a tloušťku a po převedení na notebook klávesnici a výdrž. Jde tak o kompromis mezi oběma módy, nikoli spojení obou módů v jeden. Výhodou je ale zase podstatně vyšší výkon a lepší parametry za nižší cenu oproti „půlícím“ zařízením.

Dotykové notebooky
Lenovo Yoga

Pár obecných slov:

Všechny notebooky mají dotykový displej, u řady z nich ale existuje i varianta bez něj. Až na Yogu 11 mají všechny přístroje procesor architektury x86 a plnohodnotná Windows 8. Všechny procesory jsou nízkonapěťové (ULV), žádný plnonapěťový zde nenajdete. Jsou tu Atomy (Z2760) a procesory Core třetí generace (Ivy Bridge). Až na Asus VivoBook X202E a Acer Aspire V5 je všude minimálně hybridně zapojený disk, tedy pevný disk párovaný s malým SSD coby cache, v lepším případě samotné SSD. Pokud má model 4 GB RAM, nezmiňuji to.  Notebooky řadím na stránce podle typické ceny.

Zdroj některých obrázků: Alfa.cz

Klasické dotykové notebooky

Asus VivoBook X202E (11 990 – 13 490 Kč)

Dotykové notebooky

Vzpomínáte na Asus X201E, malý 11,6" notebook, který jsme nedávno recenzovali? Pěkný matný design, připomínající ZenBooky a nízká cena si nás získaly, není to ale všechno. Asus jen o trochu dráže nabízí VivoBook X202E, který k výhodám malinkého barevného X201E přidává ještě dotykový displej. Notebook je malý, a sice se nedá otevřít na 180 °, ale i v klasickém stavu můžete dotykový panel pěkně využít. Půjde o takový tablet, ze kterého trčí klávesnice.

Už za 12 tis. Kč dostanete verzi s procesorem Celeron a s 320GB diskem, o 1500 Kč dráže potom mnohem zajímavější model s Core i3 a 500GB diskem.

Acer Aspire V5 (12 990 – 19 990 Kč)

Dotykové notebooky

Levný Aspire od Aceru má i spoustu verzí s dotykovým displejem. Recenzi na něj momentálně chystáme. Jde o 14" a 15,6" notebooky, u kterých dotykový displej tak ergonomicky asi nevyužijete, ale přesto se za tuto cenu jedná o vítaný doplněk.

Nejlevnější verze za 13 tis. Kč má jen dvoujádrové Pentium 987, 500GB disk a integrovanou grafiku od Intelu, Acer ale nabízí konfigurací hodně, a jak se posouváme nahoru, najdeme tu až Core i5, přidává se Nvidia GeForce 710M a až 1TB disk.

Sony Vaio T13 (19 990 – 23 990 Kč)

Dotykové notebooky

Sony Vaio T13 jsme před časem také recenzovali. S cenou se už posouváme o poznání výše, odpovídá tomu samozřejmě i kvalita a výkon. Vaio T13 navíc spadá mezi ultrabooky. Pěkný kovový design dává notebooku jen 18-19 mm na tloušťku, jde sice o spíše silnější ultrabook, ale oceňuji zde stejnou tloušťku po celém těle, nejde o zužující se nožový design, jak ho známe třeba ze ZenBooků a mnohých dalších. Dotykový displej jsem používal, ačkoli, jak jsem zmiňoval v úvodu i v recenzi tohoto přístroje, nejde o nejpraktičtější řešení.

Levnější model za 20 tis. Kč má Core i3 a hybridní 500GB disk s velkou SSD cache, dražší kousek za 24 tis. Kč potom Core i5 a čistokrevné 128GB SSD.

Samsung 540U (21 990 Kč)

Dotykové notebooky

Samsung 540U je pokračovatelem známého modelu 530U. Jde o kovový ultrabook, který v těle, které odpovídá zhruba 12" přístroji, nese 13,3" dotykový displej s velmi tenkým rámečkem. Design je celkově skutečně nádherný a praktický, bohužel se displej dá otevřít jen zhruba na standardních 130 °. Samsung 540U máme momentálně na recenzi.

Jediná konfigurace za 22 tis. Kč má Core i5 a hybridní 500GB disk (škoda).

HP Envy TouchSmart Ultrabook 4 (22 490 Kč)

Dotykové notebooky

Na recenzi jsme měli Envy Ultrabook 6, designově jde ale o podobné zařízení. Envy 4 je, jak číslovka napovídá, 14" ultrabook, díky přívlastku TouchSmart s dotykovým displejem. Černostříbrné kovové šasi působí pěkným dojmem.

Jediná běžně prodávaná verze stojí 22,5 tis. Kč a má stejné parametry jako Samsung 540U, tedy Core i5 a 500GB disk s malým SSD. Za příplatek 500 Kč dostanete jednoduše větší notebook, nic dalšího ale nečekejte.

Acer Aspire S7 (32 990 – 39 990 Kč)

Dotykové notebooky

Krásný a kvalitní bílý ultrabook s dotykovým displejem můžete otevřít na 180 °. Jde o jeden z nejlepších strojů, co Acer prodává. I Acer se ve vyšší kategorii poučil a nabízí skutečně dobré displeje.

Máte tu 13,3" IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 px. Levnější model za 35 tis. Kč má Core i5 a 128GB SSD, ten dražší za 40 tis. Kč potom Core i7 a hned 256GB SSD. O 2000 Kč levnější jsou tu dvě konfigurace s 11,6" displejem a stejnými parametry (ano, i s Full HD displejem).

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (52 500 – 60 000 Kč)

Dotykové notebooky

Profesionální 14" ultrabook z uhlíkových vláken má nově dotykový displej a proto nemůže chybět ani v tomto výběru. Co o něm říci – business-class kvalita i korporátní funkce ThinkPadů, jak je známe, v těle ultrabooku, a to velmi lehkého (jen 1,36 kg) a výkonného. A samozřejmě příslušně drahého. ThinkPad X1 je vlastně jediným pracovním notebookem na této stránce. Dotykový displej se u pracovních notebooků moc nenosí, ale jak je vidět, Lenovo se pokouší nabízet skutečně vše.

ThinkPad X1 Carbon má 14" displej s rozlišením 1600 × 900 px a s dotykovou vrstvou, Procesorem je tu až Core i7-3667U (2,0-3,2 GHz) a i v levnějších konfiguracích tu máte 256GB SSD.

Konvertibilní dotykové notebooky–tablety

Acer Iconia Tab W510 (13 490 – 14 990 Kč)

Iconia Tab W510 je levnější a menší alternativou například k HP Envy x2 a podobným tabletům s nacvakávací klávesnicí. S úhlopříčkou displeje jen 10,1" jde o drobka mezi všemi ostatními zařízeními v tomto článku. Procesorem je tu Intel Atom Z2760, díky čemuž se dočkáme nejen skvělé výdrže ve spojení s pasivním chlazením, ale i plnohodnotných Windows 8. Konstrukčně je přístroj proveden coby tablet, na který můžete přicvaknout klávesnici s kloubem, řadou portů a svou vlastní přídavnou baterií. Hezkým bonusem je možnost otevření notebooku na až 295 °, čímž si z něj můžete udělat praktický videopřehrávač.

Cena je velkým plusem – levnější verzi s 32GB eMMC pamětí pořídíte už za 13,5 tis. Kč, chcete-li 64GB model, pak o 1500 Kč víc.

Lenovo IdeaPad Yoga 11 (14 999 Kč)

Dotykové notebooky

Jedním z prvních zajímavých konvertibilních přístrojů byla Yoga od Lenova. Původně jsme tu měli 13" verzi, teď se prodává i 11", tedy 11,6". Lenovo Yogu prezentuje jako konvertibilní notebook schopný práce ve čtyřech režimech – notebook, stojánek, stan a tablet. Displej můžete otevřít vlastně na 360 °, a úplně ho převrátit až na spodní stranu notebooku. Můžete sehnat víc barevných variant, třeba stříbrnou nebo oranžovou.

Yoga 11 je hodně levná, stojí jen 15 tis. Kč, to ale není jen tak pro nic za nic. Máte tu totiž Tegru 3 a Windows RT, která nepodporují klasické aplikace pro procesory x86, budete se tak muset spokojit s Metrem, aplikacemi pro něj a klasickým prostředím s MS Office a Průzkumníkem. Úložiště také není žádná sláva, jen 64GB eMMC karta, nebo chcete-li, pomalé SSD.

Acer Iconia Tab W700 (17 490 – 22 490 Kč)

Iconia Tab W700 od Aceru je spíše klasickým tabletem, než konvertibilním notebookem, nicméně vzhledem k tomu, že se prodává vždy s obalem s pevnou fyzickou klávesnicí, jsem se jej rozhodl do dnešního výběru zařadit. Vzhledem ke svým vysokým parametrům (Full HD displej, silný procesor) bojuje, stejně jako model W510, solidní cenou. O klávesnici můžete tablet i pěkně zezadu opřít a vytvořit tak 11,6" notebook.

Máte na výběr ze dvou verzí – ta levnější má 64GB SSD a Core i3 2. generace (Sandy Bridge). O notných 5 tis. Kč více vás potom bude stát model s Core i5 3. generace (Ivy Bridge, tedy i silnější grafikou HD Graphics 4000 a 128GB SSD.

Samsung Ativ Smart PC XE500 (19 990 – 22 990 Kč)

Dotykové notebooky

Samsung Ativ je už vybaven procesorem Intel Atom a plnohodnotnými Windows 8. Řešen je jako klasický tablet, ke kterému můžete přicvaknout klávesnici s dalšími porty, a přeměnit ho na notebook, stejné řešení, jaké známe z HP Envy x2.

Za 20 tisíc se prodává verze s Atomem Z2760, 2 GB RAM a opět 64GB eMMC úložištěm. O 3000 Kč víc vás bude stát to samé se slotem na SIM a podporou 3G.

HP Envy x2 (21 990 Kč)

Dotykové notebooky

Envy x2  (11,6") jsme měli před nedávnem na recenzi a moc se nám líbila. Jde o dvě zařízení v jednom, stejně jako u Samsungu Ativ můžete k samostatnému tabletu připojit klávesnici, která v sobě obsahuje přídavnou baterii a řadu dalších portů. Na to, že je zde jen Atom, je cena vyšší, nicméně je třeba mít na paměti, že na rozdíl třeba od ThinkPadu Twist nebo od Yogy máte před sebou skutečně dvě zařízení, nejen jedno schopné dvou pozic. Moc se mi líbilo pasivní chlazení, perfektní teploty, nulový hluk a hlavně výborná výdrž hodně přesahující 10 h.

Procesorem je Intel Atom Z2760, dále tu jsou 2 GB RAM a 64GB eMMC úložiště. Potěší vás IPS matrice displeje.

Lenovo ThinkPad Twist S230u (20 558 – 28 181 Kč)

Dotykové notebooky

ThinkPad Twist je normálním 12,5" konvertibilním tabletem, jak ho známe léta. Tedy obyčejným tenkým notebookem s displejem na jediném univerzálně otočném kloubu. Můžete jej tak prostě otočit a připlácnout na klávesnici displejem vzhůru a získat tak plnohodnotný tablet. Cena je trochu vyšší, ale plná Windows 8 tu jsou už samozřejmostí a není tu už Atom, ale plnotučné (stále ULV) procesory Core i3, i5 a i7 3. generace.

Nejlevnější verze za něco přes 20 tis. Kč má Core i3, hybridní 7200otáčkový 320GB disk a Wi-Fi. Směrem k dražším konfiguracím se mění procesor až za Core i7, hybridní disk za plnohodnotné 128GB SSD a objevuje se i 3G.

Lenovo IdeaPad Yoga 13 (22 999 – 32 999 Kč)

Dotykové notebooky

Konstrukčně je na tom Yoga 13 stejně jako výše popsaná Yoga 11, barevně pak také (oranžová, stříbrná). Rozdíl je ve velikosti displeje (13,3"), jeho rozlišení (1600 × 900 px), použitém hardwaru (Intel Core 3. generace, SSD) a v operačním systému (Windows 8).

U většiny konfigurací je tu 128GB SSD, výše i 256GB. Procesor začíná na Core i3 a končí na Core i7, u vyšších konfigurací je i 8 GB RAM. Potěší vás nízká hmotnost i tloušťka na konvertibilní ultrabook (1,54 kg, 17 mm).

Sony Vaio Duo 11 (33 990 Kč)

Dotykové notebooky

Povedený vysouvací ultrabook můžete jediným pohybem přeměnit na kompaktní tablet. Nevýhodou je užší klávesnice a pár dalších konstrukčních problémů tohoto řešení (viz recenzi), výhod je ale spousta, zejména jednoduchost a spojitost celého modelu. V balení najdete přídavnou baterku, kterou lze přidělat na spodní část notebooku nebo kapacitní tlakový stylus. 11,6" IPS displej zobrazuje rozlišení 1920 × 1080 px a máme tu Core i5-3317U a 128GB SSD. V tomto případě se v Sony snažili spíše o funkcionalitu tabletu než notebooku.

HP EliteBook Revolve 810 (35 490 – 40 490 Kč)

Dotykové notebooky

Stříbrný konvertibilní 11,6" ultrabook byl uvedený teprve nedávno v Praze v Ultrabook trucku. Stejně jako mnoho dřívějších konvertibilních tabletů nebo třeba dnešní ThinkPad Twist má EliteBook Revolve jediný kloub otočný všemi směry. Jde tak například o šikovné řešení pro prezentace – můžete s ním pracovat jako s notebookem, jako s tabletem, nebo nastavovat displej na jakoukoli stranu chcete.

Procesorem je tu Intel Core i5-3427U. 11,6" displej má rozlišení 1366 × 768 px a pochopitelně matrici IPS. Obě konfigurace mají Windows 8 Pro i 3G modem, ta levnější ale 4 GB RAM a 128GB SSD, ta vyšší dvojnásobky.

Dell XPS 12 Duo (33 499 – 42 997 Kč)

Dotykové notebooky

I Dell má svůj konvertibilní ultrabook, a opět s trochu jiným řešením než ostatní. Jde vlastně o klasický 12,5" notebook, až na to, že displej se ve svém rámečku může otáčet. Potěší, že i na nejlevnější cenovce najdeme na malém displeji rozlišení 1920 × 1080 px.

S cenou stoupají i parametry – z Core i5 na Core i7, ze 128- na 256GB SSD. Všechny modely mají Windows 8 Pro.

Asus Taichi 21 (39 999 Kč)

Dotykové notebooky

KL hlasovani

Asus u svého ultrabooku Taichi nechtěl, aby uživatel musel řešit otáčení displeje do jedné nebo druhé polohy, Taichi má tak displeje hned dva. Oba mají 11,6" úhlopříčku, IPS panel a rozlišení 1920 × 1080 px, jeden je na klasickém místě, druhým potom na svrchní straně víka notebooku, zavřený ultrabook tak funguje jako tablet.

Cena je vysoká, exkluzivita řešení a parametry tomu ale celkem odpovídají – Core i7-3517U, 256GB SSD, Windows 8 Pro a zmíněné dva displeje za 40 tis. Kč stojí.

Byl pro vás článek přínosný?