Hlavní navigace

Vybíráme notebook: herní stroje bez kompromisů (seriál)

22. 6. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Herní notebook: jak vypadá a pro koho je?

Herní notebooky: jaké a pro koho jsou?

Herní notebook je trochu široký pojem. Můžeme sem zařadit třeba Ultrabook Acer Aspire TimelineU M3, zahrajete si na něm spoustu her na vysoké detaily. Můžeme sem zařadit Lenovo IdeaPad Y580, klasický 15,6" notebook s GeForce GTX 660M a „plnotučným“ procesorem. A taky Goldmax Panther, mnohakilové monstrum se dvěma grafikami v SLI nebo CrossFireX a desktopovým šestijádrem. Hranici je složité určit, většina z vás si ale obvykle vybaví svítící Alienwary, Asusy nebo MSI s extravagantním designem a nějakou opravdu slušnou grafikou.

Není to ale zdaleka jen o herním výkonu. Dobrá klávesnice a displej hrají taky roli, a jak už jsem zmínil, různé zářící efekty se nosí právě v téhle kategorii.

Zabývat se dnes budeme hlavně úhlopříčkami 15,6", 17,3" a 18,4". Poslední dvě zmiňované jsou spíše DTR (desktop replacement), náhrady za stolní PC, díky velkým rozměrům a hmotnosti. Potkáme se ale i s menšími úhlopříčkami. Dnes nebo v pondělí by mi PPL měla přivézt Goldmax Monster, nejvýkonnější 11,6" notebook pod sluncem, který můžeme bez diskuze taky označit za herní.

Za herní notebook neoznačím třeba 15,4" MacBook Pro s Retina displejem ani Ultrabook od Gigabytu, ale třeba Eurocom Monster ano, přestože co do herního výkonu jsou na tom všechny prakticky stejně, nejedná se vždy o cíleně herní notebook. Tedy notebook, který si jeho majitel pořídí hlavně proto, aby si ho doma postavil na stůl a hrál na něm nejnovější pecky na max. detaily.

„Notebooky ale nejsou na hraní!“

Ano, to je a hlavně byl častý argument příznivců desktopů. Takový Alienware M17x s dobrou myší je na tom ale z hlediska komfortu ovládání dost blízko stolnímu PC. Podsvícená klávesnice, v mnoha případech ještě klasického typu, umí být na větší úhlopříčce velmi pohodlná. Zkalibrovaný 1080p displej jako nabízí Goldmax/Eurocom taky není úplně od věci.

Výkon se navíc taky tolik neliší. Čtyřjádro schopné s Turbo Boostem pracovat vysoko nad 3 GHz s až 32 GB RAM zde není výjimkou. GeForce GTX 680M, mobilní jednička, se od desktopové GeForce GTX 680 taky extra moc nevzdaluje. Jasně hovoří fakt, že se Nvidia chlubí tím, že Ultrabook s GeForce GT 640M rozběhne Battlefield 3 na Ultra detaily. A GT 640M je prosím střední třída, ani polovina výkonu GTX 680M.

Dalším argumentem je to, že herní notebook nutně musí být právě ona pětikilová bestie s výdrží na baterku v řádu minut. Ani to není pravda. Zrovna zmíněný IdeaPad Y580 má Core i7, grafiku GeForce GTX a váží pod 3 kg. A na baterku vydrží pěkných pár hodin, protože přepínání grafik se nám pomalu šíří i mezi výkonnější notebooky.

Je teď správná doba ke koupi?

Z velké části ano. Nvidia i AMD mají venku svoje nejvýkonnější grafické karty, Intel svoje čtyřjádra Ivy Bridge. Trh se zaplňuje zatím jen pozvolna, dalo by se říct, že s každým dnem přibyde nějaký model, většina notebooků je nicméně alespoň uvedená, a tak se na ně můžeme podívat. Třeba GeForce GTX 670M jsme testovali už nějaký čas zpátky, to je ale architektura Fermi, novější GTX 680M nebo z druhé strany barikády Radeon HD 7970M jsme ještě neviděli.

Žně vám mohu slíbit o prázdninách. Zatímco na začátku srpna se dočkáte recenze zmíněného 11,6" Monsteru, během zbytku srpna, pokud vše půjde podle plánu, vás čeká důkladný test špičkových GeForce GTX 680M a Radeonu HD 7970M s opravdu silným Core i7 v jednom notebooku.

Hardware kolem dokola

Hardware: hlavně tu grafickou kartu

Až na jednu pěknou výjimku procesor od Intelu. Tak tomu je už drahnou dobu – a ani s procesory Trinity AMD nemůže konkurovat nejsilnějším 22nm Core i7 s architekturou Ivy Bridge od Intelu. Mirek Jahoda nedávno na ExtraHardware poznamenal, že zatímco spotřeba procesorů se s každou generací razantně sníží, výkon nahoru moc nejde. V noteboocích je to trochu jiné – osazený procesor je tvrdě limitován svým TDP, a s úspornými čipy se do notebooků tlačí čím dál větší výkon. Obrovského skoku jsme se dočkali s procesory Sandy Bridge, i když Ivy Bridge je oproti nim jen drobným zlepšením.

Architektura Ivy Bridge přinesla velmi nízkou reálnou spotřebu i pro velmi výkonné procesory a dramaticky tak vzrostl výkon v malých noteboocích. V 11,6" a 13,3" strojích jsme nedávno měli přinejlepším dvoujádra Core i7, teď už i v nich můžete najít i čtyřjádra.

Grafická karta je ale na hry mnohem důležitější než procesor. Jak jsme mohli vidět zrovna na Aspiru TimelineU M3, i s pomalým ULV procesorem dovede slušná grafika předvést úctyhodný herní výkon, naopak to v žádném případě nefunguje. Dočkali jsme se zase velkého skoku.

GeForce řady 600M s architekturou Kepler se Nvidii povedly na výbornou. Při zachování spotřeby a značení výkon stoupl o desítky procent, místy až o 100 %. Špičkou nabídky je GeForce GTX 680M, nejvýkonnější mobilní grafika na trhu s jádrem GK104 (Kepler) s 1344 CUDA jádry. Obecně si ale dejte pozor, Nvidia do řady 600M vmíchala i spoustu přeznačených modelů s architekturou Fermi, Výkon i spotřeba GeForce GTX 675M a GTX 680M jsou tak úplně o něčem jiném, v obou případech ve prospěch nového Kepleru.

3DMark 11
Performance
[body – více je lépe]

AMD uvedla svoje Radeony řady HD 7000M, vrcholem je Radeon HD 7970M s architekturou GCN, který by měl být jen kousíček pod úrovní GeForce GTX 680M. Na zoubek se jim důkladně podíváme v létě. Zvláště u nižších modelů si stejně jako u Nvidie dejte pozor na nepříjemné přejmenování starší řady.

RAM ani pevný disk nejsou pro hry tolik kritické, i když rychlé SSD vám může nesrovnatelně urychlit načítání hry. Zrovna u herního stroje jde ale spíš o kapacitu, případně doplněnou hybridním zapojením s SSD.

Důležitý je ovšem displej. Pokud nehodláte připojovat externí monitor, samozřejmě. Nízké i vysoké rozlišení mají svoje pro i proti. Pokud se bavíme o nějaké grafické kartě jako je Radeon HD 6750M nebo GeForce GT 640M, nízké rozlišení má ten bonus, že můžete hrát na vysoké detaily v nativním rozlišení, protože ve vyšším by karta hru neutáhla a interpolovaný obraz nemusí vypadat dobře. Třeba u HD 7970M nebo GTX 680M už ale musíme celkem jasně preferovat vysoké rozlišení, obvykle 1920 × 1080 px, Full HD. 3D zobrazení je taková třešnička na dortu.

Alienware (Dell), Goldmax

Alienware (Dell)

Z těch dražších herních strojů je divize Dellu, Alienware, asi nejoblíbenější. Já jsem měl na recenzi Alienware M14x, kolega Kahánek M17x.  Oba jsme byli moc potěšeni – malý i velký notebook vás zaujmou především designem. Zkosená přední i zadní strana, klávesnice podsvícená čtyřmi barvami zároveň do nádherné duhy, podsvícená ufoní hlava coby logo na víku a dalo by se pokračovat. Tady je jasně zřejmé, že tohle je ten herní notebook, a to v jakékoli velikosti. Dalším bonusem jsou tu obvykle dobré reproduktory od Klipsch. A díky vlastnictví Dellu je na to vše NBD záruka.

Dell prodává Alienware M11x, M14x, M17x a M18x, jak vám napoví čísla, jde o 11,6", 14", 17,3" a 18,4" notebooky. Kupodivu M15x už tu s námi nějakou dobu není.

Alienware M11x R3 váží kousek přes 2 kg. Zatím je venku jen varianta se Sandy Bridge - ULV dvoujádro Core i5 nebo i7 a k tomu Nvidia GeForce GT 540M. Upřímně nic extra, doufejme, že Alienware ještě představí nástupce s Keplerem a Ivy Bridge. V 11,6" těle nicméně i takový výkon trochu překvapí. Trochu překvapí až 1TB disk (nebo 256GB SSD). Jde taky o levnější model, s cenou se pohybuje už kolem 20 tis. Kč.

Alienware M14x R2 už je o dost větší a taky o dost silnější. Dvoujádro nebo čtyřjádro Ivy Bridge, až Core i7-3820QM, zajistí obrovský výkon CPU, k němu až 16 GB RAM, velké či rychlé úložiště a vytoužená GeForce GT 650M, přepínatelná přes Optimus – to už je jiné kafe. Cena se pohybuje kolem 20-40 tis. Kč, potažmo i mnohem výš, podobně jako u dalších modelů. Ceny hledejte na konfigurátoru Dellu.

Alienware M17x R4 je asi nejoblíbenějším modelem. Velká sedmnáctka má i numerickou klávesnici a spoustu místa pro silný hardware, jako je třeba GeForce GTX 680M nebo Radeon HD 7970M. Notebook umí 3D.

Alienware M18x R2 je nabitý tím nejlepším co je - až Core i7-3920XM, 2× GeForce GTX 680M v SLI nebo 2× Radeon HD 7970M v CrossFireX. V obřím 18,4" těle se není co divit. Samozřejmě můžete sáhnout i po mnohem nižších variantách.

Alienware si můžete na konfigurátoru Dellu sestavit podle svých představ a cena se pohybuje v obrovských cenových rozmězích, od 20 přes 100 tis. Kč. Podívejte se na Alienware.com.

Goldmax (Eurocom)

Goldmax v ČR prodává notebooky Eurocom, což jsou vlastně notebooky Clevo, tak se nenechte zmást různými značkami se stejnými notebooky. Už jsme je na recenzi párkrát měli (Racer, Neptune a málem i Panther) a letos byste se měli dočkat nového Monsteru a nové verze Neptunu spolu s dalším testem highendových mobilních grafik.

Goldmax Monster 1.0 je nejvýkonnější 11,6" notebook na světě. Do 11,6" šasi se podařilo nacpat Core i7 Ivy Bridge, až i7-3820QM, až 16 GB rychlé RAM, 1TB disk nebo velmi rychlé SSD v různých velikostech, a to až 600 GB. Grafickou kartou je Nvidia GeForce GT 650M, která v tomhle rozměru přináší vskutku nevídaný výkon. A to prosím má vydržet na baterku až 7 h. Už jsem na něj zvědavý. Cena začíná na 27 500 Kč vč. DPH.

Goldmax Fox 4.0 je 15,6" notebook s 1080p displejem zkalibrovaným na pokrytí 95 % gamutu NTSC.Procesor i grafika jsou stejné jako u Monsteru, ale jsou tu dvě šachty na SSD nebo disky v RAID 0 nebo 1. Cena začíná opět pod 30 tis. Kč.

Goldmax Racer 2.0 je nejvýkonnější 15,6" notebook na trhu. Od Foxe se liší grafikou: GeForce GTX 675M nebo Radeon HD 7970M, snad se časem dočkáme i GTX 680M. Osadit můžete i profi-grafiku Quadro FX 5010M. Od Alienwaru se Goldmax naučil duhovou klávesnici a je tu možnost osadit i Core i7-3920XM, nejrychlejší mobilní procesor dneška. Co do disku tu je jako nejzajímavější konfigurace 1TB disk s 240GB SSD v mSATA. A 32 GB RAM taky není k zahození. Cena stoupla nad 40 tis. Kč.

Goldmax Neptune 2.0 je to samé v 17,3" těle. Tedy se dvěma šachtami na 2,5" disky/SSD. Během srpna by se mi měl dostat do rukou.

Goldmax Panther 4.0 je potom šílená 17,3" kreace s desktopovým Core i7-3960X (šestijádro Sandy Bridge-E) a CrossFireX nebo SLI nejsilnějších grafik dneška. Česká distribuce ho zatím nenabízí.

Cenově je Goldmax postaven dost vysoko, kalibrované displeje to mohou možná ospravedlnit, nicméně mnohým vyhovuje levnější a pocitově kvalitněji zpracovaný Alienware. Je ovšem fakt, že u Goldmaxu dostanete při konfiguraci notebooku i pár odborných rad a případnou výraznou slevu oproti ceně na konfigurátoru – u Dellu sice taky, ale míru nejsem schopen posoudit.

Asus, Lenovo, MSI

Asus

Asus nedávno inovoval svou herní řadu G-series a uvedl dva nové modely, ty budou asi nejzajímavější. Samozřejmostí je tu Intel Ivy Bridge a Nvidia Kepler.

Asus G55VW je 15,6" notebook s 1080p displejem, Core i7-3610QM a GeForce GTX 660M. Potěší vás cena - notebook stojí jen 31 tis. Kč včetně DPH, a to se do té částky vešlo i 128GB SSD a k němu 750GB 7200otáčkový disk. Jen rozměry jsou, stejně jako v téhle kategorii obvykle, trochu vražedné - tloušťka až 50 mm a hmotnost 3,78 kg. Jinak ale velmi zajímavá volba. Klávesnice je samozřejmě podsvícená.

Asus G75VW je dvojče s 17,3" displejem, samozřejmě opět 1080p. Procesor je stejný, co do grafiky si můžete vybrat z GeForce GTX 660M (28nm Kepler) a GTX 670M (přeznačená 40nm Fermi). Dalším bonusem je podpora 3D. Cena je o dost vyšší, 37-48 tis. Kč, nicméně ve vyšší konfiguraci máte 256GB SSD a 1TB disk.

Petr Bokoč pro vás už brzy začne chystat recenzi tohoto modelu.

Lenovo

Lenovo IdeaPad Y580 trochu vybočuje z řady. Oproti většině konkurence (hlavně Pantheru 4.0 :-) je totiž jakž-takž normální, kvalitní multimediální 15,6" notebook. Tedy až na to, že dostal do vínku mohutnou GeForce GTX 660M. Mimoto má už v základu 1080p displej, to je taky hodně slušné na notebook za 24-30 tis. Kč včetně DPH. RAM je 8 GB a máme tu 1TB disk, případně doplněný i 64GB SSD v mSATA. Ve spojení s čipem Ivy Bridge jde vlastně o docela dobrý herní notebook.

Rozměrově je notebook příjemně klasický - 22-36 mm na tloušťku a 2,8 kg hmotnosti – to je slušné. Za danou cenu se bude jednat o velmi lákavou nabídku pro mnohé, však i model Y570 byl velmi oblíbený.

MSI

MSI má na trhu momentálně dva nové zajímavé modely, GT60 a GT70. Druhý jmenovaný už jsme recenzovali. Jinak byl na Computexu k vidění i velmi zajímavý chystaný model GX60. Dále jsou chystané i levnější modely GE.

MSI GT60 – pěkný model, ovšem v porovnání s tím, co nabízí Asus, nehezky předražený. V 15,6" notebooku najdete 1080p displej, i7-3610QM a GeForce GTX 670M. V nejnižší konfiguraci rychlý 750GB disk, v nejvyšší k němu i dvě 64GB SSD. Cena? 37-51 tis. Kč vč. DPH.

Cloud24

MSI GT70 je to samé v 17,3" velikosti. Cena se pohybuje kolem 39-45 tis. Kč vč. DPH, ovšem není tu žádné SSD, jen RAID0 dvou 750GB disků. Přečtěte si naši recenzi.

MSI GX60 hodně vybočuje z řady – je osazen procesorem i grafikou od AMD. Coby procesor je zde AMD A10-4600M, čtyřjádro Trinity na 2,3-3,2 GHz, k němu velmi silný Radeon HD 7970M.

Byl pro vás článek přínosný?