Hlavní navigace

Výrobci desek již distribuují BIOSy opravující chybu v procesorech Skylake

26. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tento měsíc jsme informovali o nálezu závažné hardwarové chyby v procesorech Skylake, která při výpočtech s AVX může přivodit nestabilitu nebo zaseknutí CPU (a tím celého systému) – tedy za určitých okolností. Jak už jsme psali minule, Intel přislíbil, že by problém měl vyřešit aktualizací mikrokódu procesorů, která bude distribuována jako součást aktualizací BIOSu (respektive UEFI) konkrétních základních desek. Tyto aktualizace již začaly vycházet, takže své Skylaky pomalu můžete ošetřovat.

Aktualizace začaly vycházet pro desky od firmy MSI, byť zatím jen postupně, takže s nějakým levnějším modelem si asi chvíli počkáte. Zřejmě však ještě jde o experimentální testovací sestavení (na webu podpory odkazy ještě nejsou), takže pokud vás tento problém akutně netrápí, asi bude lepší počkat na finální vydání. Naproti tomu firma ASRock má zdá se BIOSy pro některé desky už ke stažení dostupné normálně a nejsou ani označené jako „beta“. Verze přinášející opravu mikrokódu byste měli poznat dle poznámky „Update microcode to 0x74“.

Třetím výrobcem, který se již stihl připojit, je Gigabyte. U této firmy je v poznámkách k vydání rovnou uvedeno „Fix Intel Skylake CPU Prime 95 issue“ (například u modelu Z170X-UD5), takže zde by mělo být při pohledu na dostupné aktualizace hned jasno. U Asusu zatím explicitní zmínku nenacházím, některé desky ale mají k dispozici aktualizaci z 18. ledna s popisem: „Update Microcode and improve system compatibility.“ Tyto BIOSy by tedy s velkou pravděpodobností také měly mít nový mikrokód od Intelu.

IDF 2015: Architektura procesorů Skylake
IDF 2015: Architektura procesorů Skylake

 

Po aktualizaci BIOSu deska nahraje nový mikrokód do CPU během spuštění počítače. Nejde ovšem o opravu trvalou, aktualizace mikrokódu procesor fyzicky nezmění a nepřečkává restart PC. Pokud byste tedy CPU poté vyjmuli a nainstalovali do jiné desky, bude opět zranitelné, dokud nový mikrokód nedostane i tato základovka.

 

 

Co se výskytu této chyby s AVX týká, týká se podle vyjádření Intelu všech modelů. Podle některých lidí zkoušejících pády zreprodukovat se sice zdá, že může být spojena s Hyper Threadingem, podle Intelu ale slabé místo má mít architektura jako taková. Tudíž je možné, že HT jen zvyšuje šanci, že bude pozorována, není však podmínkou. Jak je to s procesory, které mají jako Pentia a Celerony AVX neaktivní, je samozřejmě otázka, hlubší problém stojící za chybou by u nich ale také teoreticky mohl číhat.

Mimochodem, dřívější informace sdělené zástupci Asusu hovořily o tom, že opravy budou celkem dvě, kde první by měla problém víceméně eliminovat, ale kompletní řešení přijde až po nějakém čase s dalším updatem. Pokud je toto pravda, pak asi momentálně dostáváme jen onu první (zřejmě akutnější) část.

KL24

Intel Core i5-6600K
Intel Core i5-6600K s architekturou Skylake (vzorek pro recenze)

Zdroj: Heise Online, Overclock3D

Byl pro vás článek přínosný?