Hlavní navigace

Vyšla nová Opera beta pro Android. Má Webkit a Turbo se změnilo na Off-road

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na MWC 2012 se v premiéře odhalila chystaná verze mobilní Opery. Ta má kompletně nové uživatelské rozhraní, vykreslovací jádro Webkit (místo Presta) a využívá také dalších technologií projektu Chromium od Googlu. Budoucnost si můžete vyzkoušet na vlastní kůži, Opera beta 14 pro Android je už v Play Storu.

Aplikace je optimalizována pro smartphony, po ruce jsem měl při rychlém otestování bohužel jen tablet. Po spuštění na vás čekají tři hlavní obrazovky – historie, rychlý přístup (speed dial) a návrhy. Jde o jednoduchou RSS čtečku s předdefinovanými kanály setříděnými do 13 kategorií a desítek různých regionů včetně ČR.

 

Nechybí správce stahování s možností přerušení a navázání, sdílení stránek na sociálních sítích nebo jiných aplikacích a Opera umí také stránky ukládat pro čtení offline. User agent prohlížeče se opravdu hlásí jako Webkit a je to znát i na vykreslování – weby vypadají stejně jako v Chromu.

Opera beta má zatím dost jednoduché nastavení. Synchronizační funkce Link mi ale zatím nefungovala, dokonce si prohlížeč neporadí ani s otočením displeje na šířku. Optimalizátor a šetřič data Turbo se už nově jmenuje Off-road. Tato funkce u mě ale rovněž neběžela, stránka se vůbec nenačetla. Možná mají problém na serverech Opery, možná je to betaverzí, možná i tím tabletem místo smartphonu. Kdo ví.

Pokud si rádi hrajete, určitě si novou Operu vyzkoušejte sami. Zpětná vazba pomůže vývojářům s tím, aby se podobné problémy nedostaly do finální verze.

Opera beta s Webkitem pro Android Opera beta s Webkitem pro Android Opera beta s Webkitem pro Android 

Opera beta s Webkitem pro Android Opera beta s Webkitem pro Android Opera beta s Webkitem pro Android