Hlavní navigace

Výstavní koncepty AMD: maličké HTPC s Mullinsem a herní tablet Discovery [CES]

10. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ačkoliv AMD je momentálně ve stádiu finálních příprav na vydání desktopového APU Kaveri, předvádělo na CES 2014 také své ambice na poli mobilních zařízení a podobné elektroniky. K vidění byl herní tablet s příslušenstvím založený na APU Mullins a také velmi zajímavý koncept set-top boxu či spíše maličkého HTPC, založeného na stejném procesoru.

Nano PC, které vidíte na fotografii, je placatý a docela tenký přístroj zhruba velikosti mírně většího chytrého telefonu. Uvnitř se ale skrývá kompletní osobní počítač založený na úsporném APU Mullins. Přístroj patří na televizi nebo pod ní (je vybaven dopředu mířící webkamerou), coby HTPC ale zvládne běh Windows 8.1 i nějakou tu 3D hru.

Koncept obsahuje 256GB SSD, Bluetooth a Wi-Fi. Aby příliš neobtěžoval množstvím kabelů, je vybaven konektorem Dock Port (z něhož se má stát standard VESA). Jedninou šňůrou ho připojíte k replikátoru portů (menší krabička na fotografii), do které pak už někde za televizí všechny kabely (HDMI, USB…) nastrkáte. Přes Dock Port se Nano PC zároveň i nabíjí. Pokud byste o takové zařízení ale stáli, máte zatím smůlu – jedná se jen o demonstrační koncept a jako takový se nikdy nemusí dostat na trh. Pokud se jej samozřejmě neuchytí nějaký výrobce.

 

Druhý koncept, nazvaný Discovery, má být opět ukázkou toho, čeho lze dosáhnout s použitím APU Mullins. Jedná se o jedenáctipalcový tablet, který má díky integrovanému (byť ne zrovna supervýkonnému) Radeonu sloužit obzvlášť ke hraní her. Specialitou zařízení je opět přítomnost konektoru Dock Port, díky němuž jej lze zapojit do obouručního herního ovladače. Ten ale po pravdě vypadá trošku moc rozměrně, pro nošení „po kapsách“ by musel být skládací. Dock Portem lze tablet zasadit také do stolního doku, čímž z tabletu vytvoříte běžné PC, k němuž lze připojit klávesnici, monitor, myš a podobně. Dock Port pak zajišťuje i napájení.

Tablet Discovery nevidíme poprvé – AMD se s tímto referenčním návrhem či konceptem vytasilo již v listopadu (novembri). Už tehdy se ale mluvilo o tom, že jde zejména o demonstraci pro účely veletrhu CES 2014. Některý z výrobců elektroniky by se konceptu teoreticky mohl chytit a začít jej (třeba i nějak upravený) vyrábět, raději bych ale krotil očekávání. Z kraje minulého roku například AMD vystavovalo hned tři návrhy konvertibilních tabletů na bázi svých APU (někteří z vás si očividně pamatují na Turbo Dock) a žádný z nich se do produkce nakonec nedostal. Stejný osud může klidně čekat i na tablet Discovery.

Zdroje: SweClockers, Engadget (1, 2), VR-Zone