Hlavní navigace

Vytvářejte dokumenty online s Microsoft Office Web Apps

10. 4. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

ffice Web Apps je online dostupná sada čtyř základních kancelářských programů, které vychází z balíku Microsoft Office. V rámci Office Web Apps můžete využívat textový editor Word, tvořit tabulky v  Excelu, připravovat prezentace v PowerPointu anebo využívat OneNote ke správě poznámek. Součástí je také přístup ke službě SkyDrive, což je webové úložiště, na který můžete ukládat libovolný obsah, včetně vytvořených dokumentů. Aktuálně nabízí kapacitu 25 GB pro jednoho uživatele.

Obrovskou výhodou Web Apps je vedle nulové pořizovací ceny především okamžitá dostupnost aplikací odkudkoliv. Pro její používání potřebujete prakticky pouze dvě věci, jednak je to Live ID účet (dříve MSN), prostřednictvím něhož se budete přihlašovat do webového balíku, a pak vhodný prohlížeč – Internet Explorer 7 a vyšší, Mozilla Firefox 3.5 a vyšší, případně Google Chrome nebo Safari 4.

Vše na jednom místě

Windows Live ID je kombinace e-mailové adresy a hesla, pomocí které se můžete přihlásit ke službám Windows Live. Slouží také pro přihlášení k dalším službám a k informačním zdrojům společnosti Microsoft, jako jsou nejrůznější portály určené pro partnery či zákazníky.

Po krátké registraci na webu www.office.live.com můžete ihned začít využívat všech nabízených služeb. Po přihlášení k účtu Live ID najdete v horní liště nabídku Hotmail, Messenger, Office a Fotografie. Pro použití jednotlivých služeb stačí klepnout na příslušný odkaz a budete přesměrování na hlavní stránku služby. V případě kancelářských aplikací je to odkaz Office. Nový dokument pak vytvoříte jednoduše klepnutím na ikonu aplikace v pravé části obrazovky.

Velmi praktickou funkcí internetových Office je možnost sdílení obsahu (dokumentů), a to s kýmkoliv, kdo je připojený k internetu anebo pouze s uživateli, kteří mají účet Windows Live. Po klepnutí na možnost Sdílení | Získat kód můžete jednoduše nadílet vybraný dokument či složku. Na další stránce se vygeneruje URL adresa, kterou zašlete osobám, s kterými chcete dokument sdílet. V případě, že chcete poskytnout dokument k veřejnému nahlížení, zvolte ještě možnost Vytvořit odkaz v části Sdílení se všemi uživateli. Vložením tohoto odkazu do prohlížeče pak může do dokumentu nahlížet každý.

Vyzkoušejte zjednodušený Word

Nejčastěji používanou aplikací kancelářského balíku Office je pravděpodobně Word, tedy textový editor, díky němuž je možné vytvářet nejrůznější typy textových dokumentů. Webová verze Wordu má prakticky stejné uživatelské rozhraní jako desktopová verze 2007 a 2010. Jde tedy o hlavní nabídku rozdělenou do několika samostatných záložek. Avšak zatímco u desktopové verze najdete těchto záložek celkem osm, v případě webového Wordu jsou záložky tři – Domů, Vložení a Zobrazení. Nabídka jednotlivých záložek je také omezená, nicméně pokud potřebujete pouze textový editor pro psaní a obejdete se bez množství funkcí desktopové verze, pak vám ta online postačí. Jediným nedostatkem může občasná pomalejší reakce při formátování textu.

Na první záložce najdete vše potřebné pro formátování textu, včetně kontroly pravopisu. Vzhledem k tomu, že některé verze desktopových Office v sobě nemají instalovány všechny jazyky, může být webový Word praktický i z tohoto pohledu.

Pomocí záložky Vložení do textu bez problémů umístíte tabulku (velmi efektní a intuitivní je výběr počtu sloupců a řádků – navíc se zobrazením další záložky Nástroje tabulky | Rozložení), obrázek nahraný z počítače, klipart nebo hypertextový odkaz. Při vkládání klipartu zobrazí aplikace okno s vyhledávacím polem, do kterého stačí zadat klíčové slovo, a zobrazí se seznam dostupných obrázků.

Zobrazení dokumentu je možné ve dvou formách: Zobrazení úprav je standardní vzhled pro editaci a formátování a při Zobrazení pro čtení se stránka v okně prohlížeče překreslí do režimu zobrazení, jaké znáte z klasické desktopové verze Wordu. Poslední praktickou volbou je zobrazení dokumentu v desktopové verzi aplikace. Stačí klepnout na tlačítko Otevřít v aplikaci Word a vytvořený dokument se stáhne do vašeho počítače.

Tvořte tabulky v Excelu

Online verze tabulkového editoru Excel nabídne prakticky tytéž možnosti, jako Word, shodná je však pouze záložka Zobrazení. Zbývající dvě jsou pak logicky přizpůsobeny k práci s tabulkou. V záložce Domů jsou základní příkazy pro práci s tabulkami a čísly - najdete zde propojení na externí zdroj dat, předdefinované vzorce či formátování buněk. V případě online verze se buňky formátují pomocí příkazu Formát čísla, kde je předdefinováno několik různých formátů.

Praktická je funkce doplňování řady čísel. Stačí vepsat posloupnost tří čísel, označit je a táhnout za pravý spodní roh výběru. Aplikace doplní další hodnoty do číselné řady. Praktické je také našeptávání vzorců - jakmile začnete psát první písmena vzorce, zobrazí Excel možné pokračování, takže můžete přímo vybrat předdefinovaný vzorec pro výpočet.

Vkládání grafů je podobné, jako v desktopové verzi. Stačí označit data, z nichž hodláte vytvořit graf, a poté na záložce Vložit vybrat konkrétní podobu grafu. Při klepnutí na graf se zobrazí další záložka Nástroje grafu, kde můžete měnit jeho nastavení, popisky os, název grafu, legendu a další parametry.

Vytvořte si prezentaci i poznámky

Další aplikací, kterou v rámci Office Web Apps můžete využívat, je editor prezentací PowerPoint. Podobně jako u předchozích dvou aplikací je i v tomto případě zachována pouze část nabídky z desktopové verze. Hned při otevření nového dokumentu budete dotázání na výběr šablony pro prezentaci, což je velmi praktické. Nemusíte totiž sami vymýšlet, jak bude prezentace vypadat a přímo si vyberete jedem z mnoha nabízených motivů. Samozřejmostí je možnost vložit si k prezentaci poznámky, které usnadní následný projev.

Při prezentování se pak vytvořený dokument zobrazí v novém okně, které maximalizujete na celou obrazovku. Vzhledem k tomu, že aplikace běží v rámci prohlížeče, je potřeba spustit i ten v celoobrazovkovém režimu. To provedete stisknutím klávesy F11.

Pro pracovní poznámky je možné v rámci balíku Office Web Apps využít aplikaci OneNote, která slouží jako sofistikovaný poznámkový blok. Kromě toho, že si můžete psát poznámky, umožňuje také jejich třídění podle důležitosti a kontextu. K tomu slouží velmi jednoduché a srozumitelné značky, které se zobrazují na začátku řádku s úkolem.

One Note umožňuje vkládat libovolná propojení – obrázky, tabulky, odkazy a další. Praktická je pak možnost vkládat celé oddíly či stránky a velmi jednoduše si tak můžete třídit poznámky a seznamy podle kontextu či dané problematiky.

Co získáte registrací Windows Live

  • Skydrive – webový prostor 25 GB
  • Hotmail – e-mailová schránku s kapacitou 5GB
  • Kalendář – kalendář s možností vkládání úkolů a propojením s e-mailovou schránkou
  • Spaces – prostor pro tvorbu webových stránek propojený se SkyDrive
  • Fotografie – webová galerie fotek propojená se SkyDrive
  • Lidé – webový adresář, synchronizovaný s ostatními službami Windows Live
  • Události – možnost vytvářet pozvánky a sdílet je s kontakty ve Windows Live