Hlavní navigace

Vývoj na trhu GPU: AMD se zvedá, nVidia kácí, Intel stále dominuje

16. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Čas nemilosrdně ubíhá, a po třech měsících zde opět máme čísla o tom, jak si vedli jednotliví hráči na poli výroby grafických karet (včetně těch integrovaných), které dávají dohromady analytici společnosti Jon Peddie Research. Zatímco vítězem minulého kola grafických bojů se stala Nvidia, za druhé čtvrtletí letošního roku se role obrátily – Nvidia klesá a dopředu se naopak dere AMD, a to zřejmě díky expanzi na trhu notebooků. Potvrzuje se také, že do budoucna budou mít integrované grafiky (jinak též IGP) stále větší význam, což nahrává AMD a Intelu.

AMD

Začneme-li podle abecedy, počet GPU dodaných v uplynulém kvartále firmou AMD stoupl ve srovnání s prvním čtvrtletí o 10,9 %, díky čemuž slušně stoupl i její tržní podíl: na 21,9 % z 20,6 % v prvním čtvrtletí (ale v Q2 2012 činil podíl hned 22,7 %). AMD se zřejmě dařilo lépe na mobilním trhu než na tom desktopovém – dle Jon Peddie Research počet dodaných desktopových APU dokonce poklesl o 9,6 %, v oblasti notebooků ale prodej těchto procesorů vystoupal o 47,1 %.

Snímek jádra čipu Kabini
Snímek jádra čipu Kabini

Za tímto až famózním číslem (pamatujme ale, že jde jen o srovnání dvou čtvrtletí) zřejmě bude stát vypuštění APU Richland a zejména Kabini na trh. Zejména druhý jmenovaný čip nejspíše statistiku hodně vychýlil, neboť ho výrobci opět budou osazovat do levných a tedy masově vyráběných modelů. Během druhého kvartálu se zřejmě firmy jako Lenovo, HP či Acer ve velkém měřítku zásobovaly těmito APU, díky čemuž stoupl celkový prodej mobilních GPU AMD o onu téměř polovinu. Své ovšem také mohly udělat hodně slabé výsledky v prvním kvartále. „Značně vyšší prodeje čipů pro notebooky“ koneckonců zmiňovaly i finanční výsledky AMD za druhé čtvrtletí.

Nvidia

Jak již bylo zmíněno, zhoršilo se naopak postavení Nvidie. Její prodeje se oproti prvnímu čtvrtletí smrskly o 8,9 % v desktopech a v oblasti GPU pro notebooky o 7,1 %. Celkově se jedná o propad o 8,0 %. V návaznosti na tom klesl také tržní podíl karet GeForce – držely 16,1 % trhu, zatímco v prvním kvartále urvaly 18,3 %. Meziročně se ale ještě jedná o zlepšení, neboť v Q2 2012 na tom Nvidia byla hůř a měla podíl jen 14,3 %.

GeForce GTX 780
GeForce GTX 780

Nvidia dojíždí na to, že prodává jen samostatné grafické karty, jejichž podíl jako takový klesá. Oproti prvnímu čtvrtletí se jich prodalo o 5,5 % méně (a propad proti Q2 2012 dělá 5,2 %). Dlužno ale dodat, že finančním výsledkům toto vše zas tak neublížilo a společnost stále vydělávala. Příjmy z prodeje GPU totiž rostly (ze 785,6 na 858,6 milionů USD, což je čtvrtletní zlepšení o 9,3 %). Důvodem bude, že se firmě daří prodávat dražší produkty ze svého arzenálu, ostatně v druhém čtvrtletí uvedla tři nové modely (GeForce GTX 760, GTX 770 a GTX 780) ve vyšších částech své nabídky. V datech Jon Peddie Research také nefigurují výpočetní karty osazené v serverech.

Haswell s integrovanou grafickou eDRAM (Zdroj: VR-Zone)
Haswell s integrovanou grafickou eDRAM (Zdroj: VR-Zone)

Intel a ostatní

Intel, který býval opomíjeným hráčem, ale dlouho jím asi již nezůstane, také zvýšil svůj tržní podíl, který se dlouhodobě pohybuje vysoko nad úrovní padesáti procent. Jeho integrovaná GPU zabrala 62 % trhu, oproti prvnímu kvartálu, kdy dosáhl podílu „jen“ 61,1 % (přičemž 62 % držel i před rokem v druhém kvartále 2012). Intel narostl také zejména v noteboocích, kde prodal o 12,13 % více GPU, v desktopu se prodeje zvedly jen o 1,4 %. Celkově se u Intelu jedná o růst dodávek ve výši 6,2 %.

Tržní podíly výrobců grafiky v Q2 2013

Na tabulce, shrnující základní čísla zprávy Jon Peddie Research, je zajímavá ještě jedna věc, kterou jste možná na první pohled opomenuli. Ještě minule totiž tento souhrn obsahoval další dva řádky s výsledky firem Matrox a S3 (VIA). Jejich dopad na trh je ale dlouhodobě mizivý a analytická firma jim již zřejmě nemíní věnovat větší pozornost. Jde jen o jakési potvrzení dlouho trvající skutečnosti: Trh GPU je již dlouhá léta zakonzervován jako sféra tří hráčů a zajímavější změny do jeho fungování přináší hlavně to, že se Intel výkonem grafik etabluje a dohání oba tradiční výrobce, AMD (ATi) a Nvidii.

 

Zatímco celkově se trh s osobními počítači pořád propadal (mezičvrtletní úbytek dodaných kusů dělá o 2,5 %), grafickým kartám se relativně dařilo a jejich prodej stoupl o 4,6 %. Dle Jon Peddie Research je to proto, že jsou dedikované grafiky docela často instalovány do počítačů s procesorem, který má sám integrované GPU (určitou malou roli mohou hrát i systémy s CrossFire či SLI), takže vlastně o skutečný růst nejde.

U Intelu, který v současnosti nabízí procesory bez GPU prakticky jen v serverech a platformě LGA 2011, obsahuje 99 % prodaných CPU také grafiku. U AMD paradoxně nemají čipy typu „APU“ takové zastoupení, tvoří pouze 67 % prodaných procesorů (mimo modely FX pro socket AM3+ se však může jednat i o prodeje APU s deaktivovanou grafikou).

Grafické karty

Oproti stejnému období roku 2012 je nicméně jasné, že je letošní rok chudší. Prodalo se o 6,8 % méně GPU (propad o 16,1 milionu kusů). Pro srovnání, osobní počítače jako takové si za tuto dobu pohoršily rovnou o 11,2 %. Tento celkový meziroční dopad se projevil u jednotlivých hráčů různě – Nvidia, která měla před rokem shodou okolností nízký tržní podíl, si v počtu prodaných grafik pohoršila jen o 5,1 %, Intelu prodeje spadly o 12,9 % a AMD o 15,8 %.

Propad trhu s PC je již ale ohraná písnička. Osobní počítače nejsou mezi kupujícími momentálně příliš populární (samozřejmě i proto, že domácnosti i firmy jsou jimi již jak se říká saturovány) a jejich prodeje ujídají módní tablety a další mobilní zařízení. Své pak pochopitelně dělá i nejistá ekonomická situace, v jejíž atmosféře lidé logicky méně utrácejí.

Doplněno (20. srpna 2013):
Výše jsme již uvedli, že trh samostatných či také dedikovaných grafik klesl v druhém čtvrtletí o 5,5 %. Jon Peddie Research zveřejnili také podrobný rozpis pro neintegrovaná GPU. Prodalo se jich za čtvrtletí 14 milionů kusů, z čehož 38 % si připsalo AMD a 62 % Nvidia. Zatímco absolutní dodávky AMD stouply o 0,8 %, Nvidia prodala o 8,9 % karet méně. Na základě toho se tržní podíl AMD zvedl – v prvním čtvrtletí bylo totiž rozložení sil 35,7 % proti 64,3 %. Nvidia si ale stále zachovává značnou převahu. Tabulku s daty vidíte níže.

Tržní podíly výrobců grafiky v Q2 2013, dedikované grafiky

Zdroj: Jon Peddie Research (1, 2)