Hlavní navigace

Vznikla desktopová deska s 10nm mobilním osmijádrem Tiger Lake-H, Core i7-11800H

1. 12. 2021

Sdílet

Zdroj: Expreview.com
Čínský výrobce teď vyrábí pozoruhodnou desku: je to mATX formát pro desktop, ale nese 10nm osmijádro Intel Core i7-11800H generace Tiger Lake-H pro notebooky se 45W TDP. Pro úsporné PC vypadá hodně zajímavě, přitom má PCI Express 4.0 nebo třeba taky 2,5Gb/s Ethernet.

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H.

Jde o desku Maxsun MS-Meterstone i7-11800H Plus. Firma Maxsun se v hardwarovém zpravodajství objevuje hlavně jako lokální čínský výrobce grafických karet, které se k nám ovšem nedovážejí. Hned z kraje je tedy třeba varovat, že tuto desku u nás asi nekoupíte, pokud tedy nerisknete objednávku na některé z čínských internetových tržnic.

Maxsunův výpad do světa desek je ale dost zajímavý. Jde o mATX desku s rozměrem 245 × 190 mm, na níž je osazený procesor Tiger Lake-H, tedy osmijádrová verze notebookového procesoru s architekturou Willow Cove, integrovanou grafikou Intel Xe a vyráběná na procesu 10nm SuperFin, který byl první povedenou verzí této technologie. Konkrétní použitý procesor Core i7-11800H má 24MB L3 cache, osm jader, 16 vláken na frekvenci 2,3 GHz v základu a až 4,6 GHz v boostu pro 1–2 jádra. Při aktivitě všech jader může maximální boost být 4,2 GHz.

Procesory Intel Tiger Lake H pro spotřebitelské a herní notebooky Modely Intel Tiger Lake-H pro spotřebitelské a herní notebooky (Zdroj: Intel)

Procesor má 45W TDP, ale při boostu je povolená spotřeba vyšší, mohla by být možná až okolo 100 W (PL2 je zřejmě 109 W). Nicméně toto by asi mohlo být nastavitelné v BIOSu a pořád platí, že by mělo jít o poměrně energeticky efektivní CPU. Navíc je zde spárované i s mobilním čipsetem HM570.

Procesor není na desce přímo vidět, z výroby je osazený kovovým rozvaděčem tepla (a asi také chráničem) s měděným jádrem. Tato vložka má asi za cíl hlavně umožnit osazení jakýmkoli standardním desktopovým chladičem kompatibilním s LGA 1200, takže lze použít i vodníky nebo jakékoliv vzduchové chladiče dle preference. Dobré ale asi bude zvolit nějaký, který by trošku foukal na napájecí kaskádu, která je nad procesorem. Nemá totiž pasiv (i když jsou použité integrované Power Stages zvládající až 50 A, zřejmě šest fází).

Plnohodnotný desktop s (výkonným) notebookovým CPU

Až na to, že procesor není vyměnitelný, tato deska tedy dovolí postavit úplně plnohodnotné stolní PC (ať už velké, nebo „SFF“). Napájení je pomocí ATX zdroje, paměti DDR4 se instalují do dvou slotů DIMM. Oficiálně je podporovaná DDR4-2933, ale je zdá se umožněno i přetaktování pomocí profilů XMP.

Deska má slot PCI Express 4.0 ×16 pro grafiku, dva M.2 (jeden PCI Express 4.0 ×4 z CPU, jeden PCIe 3.0 ×4 z čipsetu) a pak ještě sloty PCIe 3.0 ×1 a PCIe 3.0 ×4 z čipsetu. Vyvedené jsou ještě tři porty SATA a malý slot M.2 pro bezdrátový modul Bluetooth/Wi-Fi. Docela příjemné je, že deska má zdá se integrovaný 2,5Gb/s Ethernet (jde o Realtek, takže asi RTL8125).

Na zadním panelu jsou dvě USB 2.0 a čtyři USB 3.0 (a samozřejmě také audio výstupy – podle fotky je integrované audio Connexant, snad CX20632, pokud obře čteme). Ale deska má uvnitř konektor pro připojení portu USB-C na čelní panel, což je příjemné překvapení, toto mají typicky hlavně drahé modely. Vedle toho je ale možné zapojit i klasické přední USB 3.0. Na zadním panelu jsou dokonce čtyři obrazové výstupy pro integrovanou grafiku Intel UHD v procesoru (ta má 256 shaderů na 1350–1450 MHz): dvakrát HDMI a dvakrát DisplayPort.

Deska má mimochodem na PCB i tlačítko pro zapínání a reset a indikační diody pro diagnostiku chyb při spouštění (LED pro CPU, DDR4, grafiku a Boot).

Maxsun MS Meterstone i7 11800H Plus 04 Maxsun MS-Meterstone i7-11800H Plus (Zdroj: Expreview.com)

Deska je to tedy docela zajímavá a pro milovníky atypických PC lákaná – po desktop deskách používajících notebookové procesory se tu a tam objevuje poptávka, toto je ovšem jeden z mála případů, kdy je to realizováno. A podle specifikací na papíře a výbavy snad i docela povedeně, i když nevíme, zda třeba dílo nebude trpět chybami v BIOSu a podobnými nešvary.

Maxsun MS Meterstone i7 11800H Plus 07 Maxsun MS-Meterstone i7-11800H Plus: specifikace (Zdroj: Expreview.com)

U čínského prodejce JD.com se tato deska dá koupit za 2899 jüanů, což vychází na 10 250 Kč/402 €, nicméně dovoz k nám by byla asi nakonec dopadl o dost dráž vlivem DPH a cla. Není to úplně nízká cena (stejný obchod teď nabízí kombo AMD Ryzen 7 3700X s deskou MSI X570-A Pro za 2799 jüanů), ale s přihlédnutím k potenciálně slušnému výkonu a onomu faktoru mobilního CPU to asi bude pořád zajímavé.

Jen tedy škoda, že se asi tato deska neobjeví v oficiální české distribuci. Pravda, teď již konečně vyšly procesory Alder Lake (v lednu pak budou i jejich levnější a úspornější 65W verze), takže už není taková žízeň po 10nm desktopových procesorech, jako když měl Intel jen Rocket Lake. Ale ani Tiger Lake-H by výkonem a energetickou efektivitou nemělo vycházet špatně. A jako bonus je tu třeba oficiální podpora AVX-512, kterou u Alder Lake můžete mít jen po vypnutí malých jader a bez záruky.

Galerie: Maxsun MS-Meterstone i7-11800H Plus

Zdroje: Expreview, VideoCardz