Hlavní navigace

WD má speciální pevný disk pro Raspberry Pi. 2,5" 1TB model s rozhraním USB

12. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tento týden jsme informovali o dotykovém displeji pro Raspberry Pi, který jako oficiálně kompatibilní příslušenství uvolnil do prodeje tvůrce tohoto jednodeskového počítače. Rozšíření trošku z jiného soudku se ale pro Pi nyní objevilo i od firmy Western Digital. Ta totiž vyrábí speciální HDD určené přímo pro Pi, pod názvem WD PiDrive.

Sada WD PiDrive se skládá z 2,5" pevného disku s kapacitou 1 TB a kabelů, které budete potřebovat pro jeho napájení. Specifičnost spočívá v tom, že Raspberry Pi nemá ani porty SATA, ani napájení pro takové disky, jediné, co lze k připojení disku použít, je USB 2.0. PiDrive proto používá to. Jde totiž o disk s nativním rozhraním USB (elektronika má vyveden konektor Micro USB 3.0), tedy nikoliv o obvyklé 2,5" HDD. Takovéto modely by se měly nacházet uvnitř externích disků, v sadě WD PiDrive ho ale dostanete samotný a krabičku si případně musíte obstarat sami.

Kromě toho sada obsahuje také kartu MicroSD s adaptérem na velké SD (určenou pro operační systém) a dále napájecí adaptér, což by měla být USB nabíječka na napětí 5 V. U té ale bude problém s typem zásuvky, neboť Amerika a třeba Velká Británie používá jiné, než kontinentální Evropa (a na webu WD pro tyto státy WD PiDrive k mání na rozdíl od USA a Anglie není). Pokud už ale samotný adaptér máte, měl by se ze sady dát použít kabel. Ten totiž z jedné nabíječky umí napájet jak disk, tak i samotné Raspberry Pi. Dostanete k němu totiž roztrojku, která se zapojí do Micro USB 3.0 na disku, do portu USB 2.0 na Pi (což obstará datové spojení s deskou) a nakonec do Micro USB na Pi, čímž se pak napájí celý počítač.

WD PiDrive, pevný disk pro Raspberry Pi
WD PiDrive, pevný disk pro Raspberry Pi

Pokud byste chtěli z Pi vytvořit NAS (což přes omezení na 480Mb/s USB 2.0 a 100Mb/s Ethernet někteří lidé dělají), pak vám kabel dodávaný s WD PiDrive ulehčí práci. Pakliže ovšem bude 1TB disk kapacitou stačit a nějak se vypořádáte s nekompatibilitou nabíječky s našimi zásuvkami (adaptérem, nebo použitím vlastní USB nabíječky).

WD PiDrive, pevný disk pro Raspberry Pi
K WD PiDrive dostanete kabel a nabíječku, která zároveň napájí i Raspberry Pi

Sada WD PiDrive se dá koupit na webu Western Digital (respektive jeho americké a britské lokální verzi) s datem dostupnosti 15–18. září. Modelový kód je pro obě země stejný („WDLB001RNN“), takže nevím, zda má alespoň verze pro Spojené království uzpůsobený napájecí adaptér. Oficiální cena je 70 GPB (včetně DPH, v přepočtu 2600 CZK) nebo 80 USD v USA – na americkém webu je ale zdá se možné dočasně dostat slevu, s níž sada stojí jen 52 USD (1250 CZK, tato cena je bez DPH).

 

WD PiDrive je oficiálně kompatibilní s modely Pi 2originálním Pi B+. Disk by jak již bylo řečeno měl být standardní používaný v externích modelech HDD (podle WD potřebuje 0,55 A na 5 V), takže úplně nevidím důvody, proč by kromě Raspberry Pi neměl fungovat i na jiných ARM deskách. Ty mají napájení přes 5V Micro USB poměrně často (je to tak například u Banana Pi, nebo Odroidu C1+), takže by s nimi mělo být možné použít i dodávaný napájecí kabel.

Zdroje: WD, Liliputing, Reddit