Hlavní navigace

Web slaví 30 let. Vyzkoušejte si, jak fungoval první prohlížeč

12. 3. 2019

Sdílet

Píše se rok 1989 a Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) vymýšlí způsob, jak mohou vědci mezi sebou snadněji komunikovat. CERN byl v té době hlavním centrem evropského internetu, ale komunikace znamenala pouze přenos souborů přes FTP a posílání e-mailů. Tim Berners-Lee ale navrhl, že by mohly dokumenty umístěné na různých počítačích na sebe navzájem odkazovat a řadit se do organizované struktury. Projekt nazval World Wide Web (WWW). Dnes je to přesně 30 let, co tento návrh CERNu předal.

Trvalo mu rok, než web dostal do použitelné podoby. V roce 1990 měl Berners-Lee hotový prohlížeč, základy hypertextového protokolu HTTP a značkovacího jazyka HTML. Okolo Vánoc spustil první webový server na adrese http://info.cern.ch. Světově nejrozšířenější službou Internetu by se ale web nestal, kdyby si CERN si technologii nechal jen pro sebe. Zásadní krok se odehrál v roce 1993, kdy organizace sdělila, že bude přístupná pro všechny a zdarma. Navždy. Celý příběh si můžete přečíst v článku Tim Berners-Lee: vynálezce webových stránek.

Emulátor WorldWideWebu Emulátor WorldWideWebu

CERN k tomuto výročí spustil emulátor prvního prohlížeče na adrese worldwideweb.cern.ch/browser. Ovládá se jako tehdejší operační systém NeXTSTEP, za nímž mimochodem stojí bývalá firma Steva Jobse.

Tři největší hrozby

Berners-Lee jako obvykle při důležitých výročích rekapituluje a varuje před největšími hrozbami svobodného webu. Ukazuje na tři hlavní problémy současnosti:

  • zlomyslné využití pro státem sponzorované hackování, páchání trestních činů a online šikanu,
  • reklamní modely, díky kterým vydělávají clickbait a dezinformace,
  • polarizovanost názorů a úpadek kvality diskuzí.

Se vším se dle něj dá bojovat, ale svět se musí spojit. Nesmí se řešit jen důsledky problémů, ale i jejich příčiny. A neměli bychom svalovat vinu jen na konkrétní vládu či sociální síť. World Wide Web Consortium spustilo novou iniciativu #ForTheWeb, která by měla pomáhat směrovat web na příštích 30 let.

W3C chce pomáhat vládám s přípravou zákonů reflektujících digitální dobu. Dále pak přesvědčovat firmy, že nesmí vydělávat na potlačování lidských práv, demokracie, vědeckých poznatků a veřejné bezpečnosti. A zároveň chce vzkázat samotným uživatelům, že si od firem a vlád nesmí nechat všechno líbit a že to jsou oni, kdo o budoucnosti rozhodne tím, jak se chovají a koho volí.