Hlavní navigace

Windows 1.0 vyšla před 27 lety. Microsoft koncept opouští po třech dekádách

21. 11. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

V současných Windows již můžeme pozorovat jeden patrný trend. Opouštíme desktop. Microsoft nás chce převychovat pro nové dotekové prostředí. To vše se děje skoro po třiceti letech od vydání první verze Windows. Tato 16bitová grafická nadstavba pro MS-DOS ukázala, jak si v Redmondu představovali budoucnost. Od začátku jim šlo o to, abychom mohli pohodlně používat i několik aplikací vedle sebe. Původní Windows 1.0 vyšla 20. listopadu 1985.

Podpora pro tento prehistorický systém skončila až s koncem roku 2001. Tak dlouho tu nebudou ani Windows XP. Windows 2.0 spatřila světlo světa v prosinci 1987. Současné Osmičky sdílí podobný osud jako jejich předchůdce před třemi dekádami. Oba se snaží zachovat stávající aplikace, současně s tím nám však nabízí úplně jiný koncept ovládání. Jestliže byla tehdy představa toho, že budeme mít u počítače myš, docela šokující, dnes se myši naopak zbavujeme.

 

Skoro jako bychom se vraceli zpátky do minulosti, že? Jen tehdy nebyly k dispozici dotekové obrazovky, jež ovládání pomocí externích periferií přivádí do rozpaků. V dobách MS-DOS možná myš nebyla standardem, ale patlat prstem po obrazovce jste také nemohli. Microsoft přinesl na trh operační systém, který se pokusil rozšířit osobní počítače mezi lidi. Podařilo se mu to, ale k vytyčenému cíli mu tehdy zbývalo ještě několik kilometrů.

V dnešní době počítač najdeme prakticky v každé domácnosti. Samotným limitem nyní není cena, ale složitost rozhraní. S desktopem se přeci jen musíte naučit pracovat, kdežto jednoduché dotekové ovládání, kde navíc nepotřebujete myš, by mělo lépe sedět i lidem, kteří se styku s počítačem dosud vyhýbali. Na funkce a tvář Windows 1.0 se můžete podívat sami na následujícím videu.

Zdroj: Softpedia