Hlavní navigace

Windows 7: co (ne)umí vestavěné zálohování

21. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nutnost zálohovat důležitá data je nezpochybnitelná. Životnost pevných disků je dosti omezená a navíc jde o jednu z nejporuchovějších součástí počítače. Microsoft tak ve svých novějších systémech Windows Vista a Windows 7 nabídl uživatelům vestavěné nástroje pro zálohu dat. V tomto článku se zaměříme konkrétně na možnosti a omezení zálohování ve Windows 7, byť většina uvedených informací platí i pro Windows Vista.

Přístup k nastavení zálohování ve Windows 7 najdete v Ovládacích panelech v sekci Systém a zabezpečení pod odkazem Zálohovat počítač. Na první pohled vypadá integrovaný zálohovací mechanismus velmi jednoduše a přívětivě. Což o to, jednoduchý je, ovšem možná až příliš. Umí zálohovat jak jednotlivé soubory a složky, tak obraz celého disku. Ovšem pro specializovaný software typu Norton Ghost nebo Acronis True Image není vážnou konkurencí.

Windows 7 umožňují vytvořit jednu zálohovací úlohu. V ní si můžete specifikovat, co vše má být zálohováno a případně nastavit automatické spouštění zálohování. Podporováno bohužel není vytvoření více úloh, které by mohly existovat vedle sebe. Nelze tedy například nastavit, že záloha důležitých složek má probíhat jednou denně a kompletní záloha disku třeba jen jednou měsíčně.

Automatické zálohování je možné nastavit v denních, týdenních nebo měsíčních cyklech. Spuštění zálohování bohužel nelze podmínit například aktuálním nízkým vytížením počítače. Klidně se tak spustí například během hraní hry, což může být na méně výkonných počítačích velmi nežádoucí. Rovněž jej nelze zakázat, pokud přenosný počítač běží na baterii, aby se prodloužila výdrž.

Windows 7 umí automaticky vybrat složky, ve kterých by měl mít uživatel svá data. Orientují se podle knihoven. Tipuje, nevyhledává konkrétní data. Rovněž ovšem umožňuje volbu složek a knihoven určených k zálohování nechat na uživateli. Můžete se rozhodnout, jestli chcete vytvořit také bitovou kopii systému, tedy obraz disku. Pro ní je ale logicky potřeba více místa. Microsoft doporučuje zálohovat na externí pevný disk, což je rozumná volba.

Zálohy lze ukládat na jiný pevný disk v počítači, externě připojený disk nebo flash disk. Podporováno je také uložení na paměťovou kartu vloženou ve čtečce nebo na CD/DVD/BR u počítačů vybavených i optickou mechanikou. Toto zálohování ale není pro uživatele příliš výhodné, protože vyžaduje jeho asistenci minimálně v podobě vložení média s volnou kapacitou, což tedy automatizaci procesu dosti omezuje a v řadě případů povede k nežádoucímu odkládání zálohy dat ze strany uživatele.

Levnější edice jsou bez zálohování po síti

Omezeno je bohužel zálohování po síti. Levnější edice Starter nebo Home Premium, které se běžně prodávají i na našem trhu, neumí zálohovat po síti. Je to umělé omezení, aby tato funkce mohla být nabídnutá jako prémiová ve vyšších edicích Professional nebo Ultimate. To je v době levných síťových disků, které mohou dobře posloužit jako centrální úložiště záloh i v běžné domácnosti, poněkud krátkozraké. Vždyť zálohovat po síti umí i bezplatný Cobian Backup!

Vzdálené zálohování jen s externím nástrojem

Windows 7 rovněž nepodporují vzdálené zálohování do internetového úložiště nějaké speciální služby nebo klasicky na FTP server. Vzdálené úložiště záloh přitom uživatelé ocení v krizových případech, kdy se kancelář či byt stane obětí zlodějů nebo přírodních živlů. Poslat důležitá data do bezpečí velkého datového centra zatím Microsoft nabízí jen v rámci služby Windows Live Mesh z balíčku Windows Live Essentials.

V případě služby Windows Live Mesh uživatelé mají k dispozici úložiště o kapacitě 5 GB, což je mimochodem výrazně více, než zdarma nabízí specializovaná služba Mozy Home. Využití internetového (cloudového) úložiště je zvlášť zpoplatněno i u profesionálních zálohovacích programů, takže zde Microsoft službou Windows Live Mesh sbírá plusové body.

Bitová kopie udržuje jen jednu verzi

Zpět však k základní výbavě Windows 7. Zajímavou funkcí je na první pohled vytvoření bitové kopie systému, tedy de facto vytvoření obrazu systémového disku, volitelně i dalších diskových oddílů. Lze tak obnovit obsah disku po selhání hardwaru nebo havárii systému, kdy se ze zálohy obnoví veškerá data včetně instalace Windows 7 a nainstalovaných programů. Specializované nástroje však bitová kopie nezastoupí.

Je tu několik zásadních omezení, která stále představují dobrý důvod proč uvažovat o profesionálních programech jako je již zmiňované duo Norton Ghost nebo Acronis True Image. Standardně například Windows 7 umí uchovávat jen jednu verzi bitové kopie. Při dalším zálohování mají tendenci předchozí bitovou kopii nahradit. Pokud si ji ručně nepřekopírujete někam jinam, další bitová kopie tu dřívější přepíše. Zapomenout tedy můžete i na archivování systému v různém stavu díky přírůstkovému nebo rozdílovému zálohování. To Windows 7 u bitové kopie neumí.

Inkrementální zálohování se chová podivně

Při záloze souborů, složek či knihoven by Windows 7 měla inkrementální zálohu podporovat. Teoreticky by se ze zvolených složek či knihoven měly při zálohování zkopírovat jen nově vytvořené nebo od poslední zálohy pozměněné soubory s tím, že volitelně půjde obnovit i dřívější verze souborů. To je vhodná ochrana proti nechtěnému přepsání souborů, byť komfort funkce nonstop zálohování z profesionálních programů plně nenahradí.

Problém je, že se Windows 7 při zálohování chovají nevyzpytatelně a vždy nutně neuloží do zálohy jen nové nebo upravené soubory. Naopak. Systém má tendenci zcela zbytečně vytvářet a archivovat stále nové a nové kopie, byť už byla předmětná data v téže podobě zálohována dříve. A to je problém. Doba potřebná k zálohování se tak výrazně prodlužuje a hlavně se plýtvá místem v úložišti pro zálohy.

Zcela katastrofální je toto chování systému při zálohování na CD/DVD/BD. To jako uživatel čekáte, že se na médium připíše jen malý objem nových dat, ovšem systém se tvrdohlavě a zbytečně obtěžuje se zálohováním již zálohovaného. Spotřebuje tedy více datových nosičů a vyžaduje intenzivnější spolupráci uživatele. Proto je za dané konstelace zálohování na CD/DVD/BD ve Windows 7 téměř nepoužitelné.

Některé soubory jsou bez varování ignorovány

Integrované zálohování ve Windows 7 může o své vlastní vůli přeskočit vybrané soubory při zálohování, aniž by o tom byl uživatel jakkoliv informován. Zbudou vám pak jen oči pro pláč, když při pokusu o obnovu dat zjistíte, že zálohovací nástroj svévolně přeskočil některé soubory. Microsoft toto trestuhodné chování svého systému neopravil ani v rámci prvního servisního balíčku, jak jej někteří uživatelé vyzývali.

Nejčastěji jsou přeskakovány televizní pořady nahrané aplikací Windows Media Center, tedy soubory formátu Windows DVR. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že složku s nimi ručně přidáte do seznamu složek, které mají být zálohovány. Není to chyba, je to prý funkce. Microsoft tvrdí, že tak šetří místo potřebné k záloze. Jenže tuto diskutabilní funkci nelze jednoduše vypnout a ani se o ní během plánování záloh či nahrávání pořadů nikde výslovně nepíše, což je jednoznačná chyba.

Jak nepřeskakovat nahrané TV pořady

Je pravda, že Windows DVR není nejúspornější formát pro video. Například s DivX se nemůže vůbec rovnat. Celovečerní film bez vystřižených reklam v běžném rozlišení a standardní kvalitě klidně spolkne 5 GB na disku. Konkurenční formáty by tak velký soubor většinou nevytvořily ani s HD videem a šestikanálovým zvukem. Microsoft se proto rozhodl nahrávané pořady raději při zálohování přeskakovat.

Není to jen vrtoch Windows 7. Podobně se chová Windows Home Server. Tam už je ale tato údajná funkce opravdu nepochopitelná, protože zařízení se systémem Windows Home Server si domů pořizují uživatelé právě kvůli snadné záloze velkého objemu dat. Zde by se tedy dalo předpokládat, že uživatelé dostanou možnost alespoň jednoduše zrušit toto přeskakování. Nedostanou.

Naštěstí existuje způsob, jak Windows 7 donutit k zálohování nahraných televizních pořadů, pokud o to máte zájem. Je potřeba otevřít Editor registru (např. příkazem regedit vloženým a odklepnutým ve vyhledávacím řádku v hlavní nabídce). V něm je pak nutné nalistovat HKEY_LOCAL_ MACHINE / Software / ControlSet001 / Control / BackupRestore. Následně z FilesNotSnapshot a FileNotToBackup vymažte položku Media Center Record Path. Hotovo, teď by měly být zálohovány i objemné soubory s nahranými pořady.

MM_AI

Kdy systémové zálohování nestačí?

Na závěr si stručně zrekapitulujeme, kdy si nelze vystačit jen se systémovým zálohováním. To nebude dostačovat, pokud chcete detailněji naplánovat zálohování a vytvořit třeba i více úloh využívaných vedle sebe. V nižších edicích chybí i zálohování po síti. Těmito nedostatky netrpí vynikající a do češtiny lokalizovaný bezplatný program Cobian Backup, který lze vřele doporučit i nejnáročnějším uživatelům.

Komerční zálohovací programy jako je Norton Ghost, Acronis True Image nebo Nero BackupIt mají smysl pro uživatele, kteří si chtějí vytvářet kompletní obraz (systémového či kteréhokoliv) disku a ukládat si různé historické verze kopie (systémového) disku. To je velmi dobrý nástroj pro odstranění nejrůznějších problémů, které se během práce na počítači mohou vyskytnout. Obnovení systému z obrazu systémového disku prokazuje výrazně větší spolehlivost při řešení problémů než nástroj Obnovení systému od Microsoftu. 

Byl pro vás článek přínosný?