Hlavní navigace

Windows XP si už může aktivovat každý, ochranný algoritmus je prolomen

31. 5. 2023

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Operační systém Windows XP zajímá po 22 letech převážně jen fanoušky historických počítačů. Pokud si jej ale nyní nainstalujete na nějaký počítač, nemusíte aktivaci nijak obcházet. Algoritmus je prolomen a existuje nástroj, který vám vygeneruje platný klíč bez připojení k internetu.

Aktivovat Windows XP (nelegálně) bylo možné po celou dobu jeho relevantní existence. Ale nemuselo to být bezpečné. Místo obcházení aktivace jde tentokrát o prolomení samotného šifrovacího algoritmu. Windows XP již oficiálně není možné aktivovat přes aktivační servery Microsoftu, ale telefonicky to stále lze.

Algoritmus byl sice prolomen už v roce 2019, ale aktivace vyžadovala ještě externí služby a až nedávno se objevil nástroj, který funguje zcela offline (a je i pro Linux). Ten přímo vygeneruje licenční číslo, kterým Windows XP aktivujete, a vůbec nepotřebujete připojení k internetu. Nástroj (nezkoušeli jsme jej) má otevřený zdrojový kód a je založený na reverzním inženýrství algoritmu pro telefonické aktivace.

Počítače s Windows XP by totiž k internetu raději neměly být připojené vůbec. A stejně byste tak mnoho nepořídili, neboť s IE 8 pro XP už mnoho webů ani neotevřete.

KL hlasovani

Windows XP je zkrátka systém pro izolovaný počítač, který ještě běží kvůli nějaké proprietární aplikaci. Případně na izolovaný retro počítač fanouška starých her. Podle statistik StatCounteru je ale Windows XP stále na 0,35 % počítačů.

Via The Register

Byl pro vás článek přínosný?