Hlavní navigace

World of Tanks: Wargaming znovu umožní pro-stalinské nápisy na ruských strojích

7. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

S nově příchozí verzí 8.8 populární online hry World of Tanks se Wargaming rozhodl do hry vrátit nápisy a emblémy související s kultem Josifa Stalina. Hlavním důvodem je historická autentičnost a přání komunity. Údajné plány Wargamingu si můžete celé přečíst v angličtině a ruském originále. Na tancích se tak pravděpodobně znovu objeví nápisy "Stalinista", "Za Stalina!", "Za sovětskou matičku zem!", "Josif Stalin". 

S verzí hry 8.0 uvedl tvůrce hry mechanismus emblémů a nápisů na tancích. Ty si může uživatel na tank sám vybrat z desítek vzorů a následně zaplatit za herní měnu. Po uvedení však Wargaming ze hry odebral ty spojené s Josifem Stalinem. Ze zpráv zatím vyplývá, že Wargaming znovu obrátí a ve verzi 8.8 je znovu uvede.


 
 

Hlavním důvodem je věrohodnost a atmosféra hry. Jak Wargaming uvádí, nechce překrucovat historii, navzdory tomu připouští, že jednotlivci mohou mít smíšené pocity. Rozhodně však nadále setrvává v antifašistickém postoji a možnost zkrášlení insigniemi Osy u nynějších i budoucích projektů Wargamingu rezolutně odmítá. Ve veřejném testování se totiž aktuálně vyskytuje World of Warplanes a v roce 2014 má vyjít World of Warships, s hratelnými dalšími národy Osy.

Zajímavostí je, že v tomto jde Wargaming tak daleko, že ve WoT není žádná medaile pojmenovaná podle jednoho z největších tankových es Michaela Wittmann a dokonce si tvůrci dávají pozor na takové věci jako jsou tři písmena K v přezdívkách hráčů.

Stalin asset panzer tank

Na obranu svého rozhodnutí ohledně pro-stalinovských nápisů uvádí přesvědčení, že navzdory nejednoznačnosti role sovětského vůdce, mu nelze upřít přínos při porážce fašismu. Na konci prohlášení Wargaming shrnuje: „Známe naši historii a jsme na ni hrdí.“

Ohlášení však vyvolává větší emoce než se možná očekávalo. Uživatelé a hráči na různých fórech komentují situaci často rázně negativně. Na oficiálním evropském fóru WoT například člen WinG_HU vyjádřil stanovisko, že končí s placením za hru a v budoucnu už odmítá hru nadále hrát. 

Jiný uživatel fóra J00F, vyjádřil názor, že "antisemitismus je také historický" v odpovědi na závěrečnou větu Wargamingu. Z druhé strany spektra zaznívají i podpůrné hlasy, jako další z fóra, který založil Stalinův fanklub.

Ať už se celá situace vyvine jakkoliv, dle mého názoru asi nebude mít větší dosah než rozhádaná internetová fóra hráčů. 

 

Zdroj: [gameindustry], [wargaming], [polygon]