Hlavní navigace

WWDC 2015: iPad podporuje multitasking, iPhone déle vydrží a hodinky budou chytřejší

Sdílet

Zdroj: Redakce

Apple tentokrát začal překvapivě. Asi pětiminutovou scénou parodující film Birdman, ve kterém si zahrál komik Bill Hader a Danny Pudi (Abed ze seriálu Community). Tím se ale porce zábavy během večera nevyčerpala. Zbytek sice bylo tradiční povídání o počítačích, mobilech a tak, což také nebyla nuda.

 

Tim Cook odstartoval 26. ročník WWDC novinkami v operačních systémech. Update dostane OS X, iOS i Watch OS. Šéf vývoje systémů Craig Federighi připomněl loňské funkce, které se týkaly vzhledu a propojení desktopu a mobilů. Nezapomněl píchnout do konkurence. OS X Yosemite je podle něj nejrychleji adaptovaný operační systém pro desktopy. Za necelý rok se dostal na 55 % jablečných počítačů. Starší Windows 8.1 je na sedmi procentech.

OS X El Capitan

Tenhle název byl skloňovaný ještě před konferencí. Federighi potvrdil, že nový systém bude pojmenován podle skalní stěny v Yosemitském údolí. A novinky?

OS X El Capitan
OS X El Capitan

Mail a Safari se naučily nová gesta provedená trackpadem. Podobně jako u tabletu je možné příchozí zprávy posunutím do strany smazat nebo archivovat. Safari umí připnout otevřené panely podobně jako Chrome nebo Firefox. Nově také ukazuje, ve kterém panelu hraje nějaká hudba (umí ji i vypnout), opět podobně jako Chrome. El Capitan umí přichytit okna ke stranám, což je obdoba funkce Snap ve Windows.

Gesta v Mailu
Gesta v Mailu

Apple vylepšil vyhledávací funkce v systému i aplikacích. Lze psát sofistikovanější dotazy. Spotlight tak najde například textové soubory, které jste napsali loni v květnu. Stačí se přirozeně zeptat. V Mailu bude možné zeptat se na e-maily přijaté od osoby X, na které jste dosud neodpověděli. Kalendář najde díry v rozvrhu.

El Capitan je prý také rychlejší. Aplikace se mají spouštět až o 40 % dříve než v Yosemite. Loni Apple představil nové grafické rozhraní Metal nahrazující Open GL na iOS. Letos bude Metal dostupný i na OS X. Slibuje až o 40 % efektivnější výpočty. Se stejnými prostředky tedy poběží svižněji než dřív. Chlápek z Epic Games ukazoval Metal ve hře Fortnite, z čehož jsme ale výhody nového rozhraní opravdu nepoznali. Grafika nebyla nijak dechberoucí, spíš připomínala starší konzole nebo mobily.

Vývojáři mohou nový systém stahovat už dnes. Veřejná betaverze bude venku v červenci. Finální systém přijde na podzim.

iOS 9 s chytřejší Siri a navigací v MHD

Siri týdně odpoví na miliardu dotazů. Oproti loňsku je prý o 40 % přesnější a méně chybová, co se týče rozpoznávání hlasu. Asistentka se naučila nové příkazy. Najde fotky z konkrétního času a místa. Můžete si nechat zaslat připomínku, která se ozve, až se dostanete na určité místo (domů, do auta apod.).

Hlavní novinkou je však funkce Proactive. Siri se učí, co během dne děláte. Kalendář se bude na zamčené obrazovce připomínat, že byste už měli vyrazit na naplánovanou schůzku. Funkce budou podobné jako v Google Now. Siri se také naučila odkazovat na konkrétní místa v aplikacích. Například vyhledáte film a Siri otevře jeho profil v aplikaci IMDB. Tzv. deep linking v aplikacích už umí i Android. Zajímavě zní doporučované aplikace. iOS chápe, kdy spouštíte jaké aplikace a podle toho je nabízí na stránce s vyhledávačem.

Doporučené aplikace a kontakty
Doporučené aplikace a kontakty

Firma také slibuje, že veškeré propojení se Siri (a tedy cloudem) je anonymní. Data nejsou spojována s uživatelským účtem, nepoužívají se v ostatních službách Applu a nejsou sdílena ani s třetími stranami. Rozdíl oproti Googlu, který využívá všech možných dat, aby vylepšil svůj vyhledávač nebo operační systémy.

Aplikace Notes se konečně naučila checklisty a do poznámek umožní vkládat fotky nebo ručně načrtnuté malůvky. Kolikpak vývojářům různých ToDo listů asi Apple zavařil?

Aplikace Notes
Aplikace Notes

Apple Pay se podle Visy i MasterCardu má co nejdříve dostat i do Evropy. Apple potvrdil, že už příští měsíc zamíří jeho platební systém pro Velké Británie. Po USA je to teprve druhá země, kde jeho služba využívající NFC bude fungovat. S placením a kartami souvisí i přejmenování aplikace Passbook na Wallet.

Mapy Applu každý týden zaznamenají pět miliard různých žádostí. Podle Federighiho jsou prý 3,5× používanější než druhá hlavní mapová aplikace v iOS (tudíž Google Maps). Od své hlavní konkurence se naučily novou funkci – vyhledávání a navigaci v MHD. Podporováno je ovšem jen deset měst v USA a a tři stovky v Číně.

Navigace v MHD
Navigace v MHD

Apple také představil novou aplikaci News. Nečekaně jde o čtečku zpráv. Takovou už má v mobilech jak Google, tak i Microsoft. Nejde ale o obyčejný zdroj RSS s krátkými náhledy zpráv na různá témata. Apple spíš bude konkurovat Flipboardu nebo Instant Articles od Facebooku. Chce tvořit pěkně zpracované magazíny optimalizované pro čtení na malých obrazovkách. Apple už pro časopisy připravil Kiosek, ale News budou do čitelného formátu převádět webové články. Zatím jen od vybraných zdrojů z USA, Británie a Austrálie.

Aplikace News
Aplikace News

iPad se dvěma aplikacemi a lepší klávesnicí

Pokud k iPadu připojíte hardwarovou klávesnici, v systému budou nově fungovat zkratky. Softwarová klávesnice dostala tlačítka pro snadné kopírování/vyjmutí/vložení textu. Pomocí gesta dvou prstů lze snadno vybrat text, klávesnice se umí ve speciálním režimu chovat jako trackpad. Což už umí třeba BlackBerry.

Nová klávesnice na iPadu
Nová klávesnice na iPadu

Očekávanou peckou je podpora multitaskingu, běhu dvou aplikací vedle sebe. Podobně jako na tabletech s Windows 8 bude možné do bočního panelu nebo na polovinu obrazovky otevřít další program. Oba lze pomocí prstů ovládat najednou. Fungovat bude i režim PIP (obraz v obraze). Takže můžete pracovat v nastavitelném okně sledovat video. PIP bude fungovat na iPadu Air 1 a 2 a iPadu Mini 2 a 3, dvě současně běžící aplikace vedle sebe jen na iPadu Air 2.

Multitasking na iPadu
Multitasking na iPadu

Úspornější k úložišti i akumulátoru

iOS má nový úsporný režim, který prodlouží výdrž iPhonu až o tři hodiny. Vypne méně potřebné části systému. Řekl někdo Android Lollipop? Co je zajímavé, Apple zmenšil datové nároky. K upgradu systému už bude stačit jen 1,8 GB volného místo 4,6 GB. Veřejná betaverze bude dostupná v červnu, finální na podzim. Podporovány budou všechny produkty, které už mají i iOS 8, tedy iPad 2+, iPad Mini 1+ a iPhone 4S+.

Zajímavost: Přes App Store se už stáhlo 100 miliard aplikací. Apple vývojářům vyplatil už více než 30 miliard dolarů. Podle Time Cooka má 98 % firem z prestižního žebříčku Fortune 500 vlastní aplikaci pro iOS. Každou sekundu se stáhne 850 aplikací a průměrný člověk má podle Applu 119 nainstalovaných aplikací. V App Storu jich je už 1,5 milionu.

Apple vývojářům vyplatil již 30 miliard dolarů
Apple vývojářům vyplatil již 30 miliard dolarů

Rozšířen byl HomeKit. Systém pro řízení domácnosti nově umí z mobilu ovládat elektrické žaluzie, termostat, světla, zámky a pohybové senzory. Vozidlový systém Carplay se s iPhonem spojí i bezdrátově.

Loni představený programovací jazyk Swift přechází na verzi 2.0. Má nové funkce, je více optimalizovaný a co je hlavní, je nově open source. Apple jej chce dostat všude. Pro začátek uvolní kompilátor a standardní knihovny pro iOS, OS X a Linux.

Apple Watch autonomnější

Chytré hodinky Applu také kopírují funkce z Androidu. Nově budou umět spustit nativní aplikace. Nebudou se tedy spoléhat jen na mobil a zobrazení notifikací nebo jednoduchých infoobrazovek. Novinky využijí například fitness aplikace, které budou samy od sebe měřit denní aktivitu. Umět to bude i Apple HealtKit.

Přibyly také nové ciferníky. Na pozadí hodin bude možné vložit vlastní fotografii, případně animovaná časosběrné obrázky, které zachycují celých 24 hodin ve vybraných světových metropolích.

WatchOS 2.0
WatchOS 2.0

Ze zajímavých funkcí je nový režim během nabíjení. Na displeji se rozsvítí hodiny, takže při pohledu na noční stolek (hodinky vydrží jen den, že jo) uvidíte čas. Navíc přibyl budík, takže pomocí bočních tlačítek bude možné jej vypnout nebo odložit.

nový noční režim
Nový noční režim

Na hodinkách bude fungovat volání přes FaceTime, navigace v mapách (včetně MHD), čtení a odpovídá na e-maily a přes HomeKit bude možné přímo ovládat spotřebiče v domácnosti. Vývojáři mohou v aplikacích používat mikrofon, reproduktor, taptic engine i korunku. Na displeji lze nově přehrávat video.

WatchOS 2.0 je pro vývojáře dostupný ode dneška, finální verze přijde na podzim. Možná i s novou verzí hodinek.

Apple Music konečně venku

„One more thing“ večera. Poslední novinkou je už více než rok očekávaná hudební služba Apple Music založenou na technologiích Beats. Nemá čím překvapit. Kdo zná Spotify, Google Music nebo Deezer, toho nepřekvapí předplatné zpřístupňující katalog milionů skladeb, možnost tvořit vlastní playlisty nebo sledování cizích vytvořených seznamů. Jako kurátoři Applu poslouží hudební experti, kteří vyberou tu „nejlepší“ muziku. V aplikaci bude fungovat také celosvětové 24/7 rádio.

Apple Music
Apple Music

Producent Jimmy Iovine říká, že Apple Music je revoluční. No, uvidíme. Ručně řízené rádio novinka není. Streamování libovolných skladeb je roky prověřená věc. Doporučování nové hudby podle dřívějšího poslechu také. Možnost spojit fanoušky a hudebníky pomocí sociální sítě – další z novinek Musicu – už také nemůže nikoho překvapit. Apple na tom dříve založil síť Ping, kterou prakticky nikdo nepoužíval.

Zajímavým zlepšovákem je ovšem propojení se Siri. Ta samozřejmě umí najít nadiktovanou hudbu, ale zároveň zná hudební žebříčky včetně těch historických. Takže si můžete nechat zahrát hlavní hit roku 1980, případně deset nejlepších písniček vybraného žánru apod.

Prý revoluční
Prý revoluční

MM_AI

Apple Music přijde 30. června do 100 zemí. K dispozici bude aplikace pro OS X, iOS, ale také Android (aplikace) a Windows (v iTunes)! Na alternativní platformy však Music dorazí až na podzim. Tři měsíce poslechu dá Apple zdarma. Pak bude chtít 10 dolarů za měsíc pro jednoho uživatele, případně 15 dolarů pro šest členů domácnosti.

Kompletní fotogalerie

Zdroj: Apple

Byl pro vás článek přínosný?