Hlavní navigace

X-COM Herní bestie: PC sestava pro náruživé hráče (recenze)

5. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Sestava je osazená ve velké a těžké kvalitní skříni Cooler Master HAF s průhlednou bočnicí a třemi ventilátory, z nichž ten přední má vypínatelné červené podsvětlení. Konektorová výbava je však spíše chudší a kromě dvou portů USB 2.0 a audia je tu jen méně využívaný port eSATA. Čtečka karet ani USB 3.0 na přední straně není.

Vzadu je to již lepší, osm běžných USB a dvě rychlé USB 3.0 doplňuje FireWire a dva síťové porty. V oblasti karet oko zpozorní, protože najde celkem patnáct grafických výstupů. Uvnitř jsou totiž osazeny tři výkonné a mírně přetaktované grafické karty Radeon 6950 Toxic od Sapphire v zapojení 3× Crossfire.

Grafický výkon je obrovský a určený pro hraní na monitorech větších, než Full HD. Ideálně tedy 30" LCD. V redakci jsme změřili naši sadu her na maximální detaily a výsledek byl zhruba dvakrát lepší, než by bývalo dostačovalo. Zda je taková grafická síla výhodná a nakolik se na velkých monitorech dnes vyplatí, vám pod článkem prozradí náš odborník z ExtraHardware.

Lehce přetaktováno

Aplikační výkon obstarává čtyřjádrový procesor Core i7 na 3,4 GHz přetaktovaný na 4,7 GHz a SSD disk OCZ Vertex 3. Rozdělení disku na systém a na data by mělo být samozřejmostí, přesto to téměř žádný výrobce nedělá. Rádi tedy vidíme použití výkonného SSD na systém a doplňkového 2TB disku Samsung SpinPoint EcoGreen na data. Výrobce toto rozdělení sám zdůrazňuje v průvodním listu, což je jen dobře.

XCOM Herní bestie XCOM Herní bestie Na horní straně najdete velký ventilátor XCOM Herní bestie Místo eSATA by XCOMu lépe slušelo USB 3.0

SSD disk zapojený v SATA 6G podává proti klasickému několikanásobný výkon a jeho kapacita 240 GB bude stačit nejen na systém, ale i na celou řadu nainstalovaných her. Ve skříni je dost místa pro osazení dalších až sedmi disků, ale takto to stačí a dalším krokem by měla být koupě NASu. Klasický disk je schován v odhlučňovacím/chladícím boxu, což nám přijde trochu zbytečné. Ve skříni je dostatečný proud vzduchu, Samsung moc netopí a ve srovnání s jinými komponentami by nebyl ani slyšet.

 

Počítač je totiž celkem hlučný, což možná náročnému hráči hledícímu na výkon příliš nevadí, pro nás je to však mínus. Nejhlučnější se jeví prostřední ventilátor na obřím chladiči procesoru Noctua, a také samotné grafické karty.  Zatímco procesor se nijak významně nepřehřívá a otáčky by šly nastavit rozuměji, na grafických kartách v zátěži ruku neudržíte. Je to daň za výkon a za přetaktování.

Intel Core i7-2600K, 3,4 GHz přetaktovaný na 4,7 GHz XCOM Herní bestie

Celé to napájí zdroj o výkonu 1000 W, což vzhledem k maximální naměřené spotřebě přes 600 W není vůbec od věci. Zdroj má odnímatelnou kabeláž, což spolu s precizním vyvázáním a schováním ostatních kabelů ve skříni napomáhá proudění vzduchu. Ony tam vlastně nejsou vidět téměř žádné kabely, přitom jsou natolik přístupné, aby nebránily servisním zásahům. Jen ty grafické karty překáží a kryjí SATA konektory a ovládací modul základní desky.

Deska Asus P8P67 WS nabízí čtveřici slotů PCIe ×16, z nichž tři jsou již využity pro grafické karty. Jistě také potěší čtyři porty rychlého rozhraní SATA 6G. Napájení procesoru zajišťuje 18 fází a zřejmě jediným mínusem této megalomanské desky jsou pouhé dva porty USB 3.0 vzadu a žádný na desce pro vuvedení na přední stranu skříně.

Blu-ray nikdo nechce

Plusy / mínusy
  grafický výkon
  SSD disk
  bez bloatware
  vyšší hlučnost
  chybí čelní USB 3.0
  vyšší spotřeba

K takto výkonné sestavě by většina výrobců dodala Blu-ray mechaniku, ovšem X-COM osadil "jen" DVD vypalovačku se zdůvodněním, že Blu-ray stejně skoro nikdo nechce a došlo by ke zbytečnému navýšení ceny. S tímto plně souhlasíme. Jelikož jde o sestavu na míru, můžete si navíc říct o čtečku karet a nahradit jí třeba úplně optickou mechaniku.

Když si zkusíte sečíst ceny jednotlivých komponent z českých eshopů, vyjde vám naprosto stejná cena, v tomto ohledu není X-COM nijak předražený. Přesto bych asi ani v herní mašině nechtěl více než dvě grafické karty a ocenil alespoň průměrnou hlučnost. Spotřeba je při hraní opravdu vysoká, ale průměrně se pohybuje kolem 450 W. V prostředí Windows se ale drží kolem 120 W.

Cloud24

Operační systém Windows 7 64b je dodáván čistý, bez zbytečného bloatwaru. Jediným nainstalovaným softwarem navíc je šikovný vypalovací prográmek CDBurnerXP. Výrobce tedy u sestavy přemýšlel, narozdíl od mnoha známějších výrobců. "Bestie" je však zbytečně hlučná a lehce předimenzovaná. Na přání si můžete nechat kteroukoliv komponentu vyměnit.

Parametry
Cena 66 000 Kč včetně DPH
Názor 80 %
Zapůjčil XCOMputers
XCOMputers Herní bestie
procesor Intel Core i7-2600K, 3,4 / 4,7 GHz
grafická karta 3× Sapphire Radeon 6950 Toxic 2GB
pevný disk SSD OCZ Vertex 3 240 GB a Samsung SpinPoint EcoGreen
operační paměť 4× 4 GB DDR3-1333, A-DATA
základní deska Asus P8 P67 WS Revolution
skříň Cooler Master Elite HAF 922 W
přední konektory eSATA, 2× USB, audio
zadní konektory 6× USB, 2× USB 3.0, 6× audio, FireWire, 2× LAN, PS/2, S/PDIF
zdroj Cooler Master Silent Pro 80+ Gold, 1000 W
příslušenství originální DVD Windows 7 64b, HDMI kabel, 2× miniDP-DP kabel

 

Názor Adama Vágnera z ExtraHardware.cz:

 

Z tohoto PC mám spíše smíšené pocity. Musím pochválit výběr procesoru. Pro výkonnou sestavu, u které se ještě aspoň trochu hledí na cenu, je vlastně jedinou rozumnou volbou. Sám bych měl asi obavy z toho, co po dlouhodobém používání udělá vysoké napětí 1,45 V (alespoň po dobu záruky je to ale problém výrobce). Výborný je i chladič Noctua NH-D14, jen stěží budete hledat lepší. Pro tuto sestavu je dokonce možná až zbytečně dobrý. V hluku grafických karet a systémových ventilátorů by spolehlivě zanikl - tedy za předpokladu, že by fungovala regulace otáček. Jenže s ohledem na absenci PWM regulace běží ventilátory na některých deskách i bez zátěže stále naplno (a je to bohužel i případ osazené desky Asus). Bod dolů. Zaujaly mne (ve špatném slova smyslu) osazené paměti, v tomto případě už bych určitě raději osadil dva 8GB moduly, aby zbylo místo na případný upgrade.

Tři grafické karty?

Trojice Radeonů v CrossFire nejde moc dobře dohromady se snahou výrobce nenabízet ne úplně nesmyslný poměr cena/výkon (zejména s ohledem na to, že zároveň šetří i tři stovky na čtečce karet). Třetí karta zdánlivě dobře funguje a zvedá výkon, platí to ale zejména u benchmarků. Ve hrách už moc nepřidává na výkonu v kritických situacích, kde je to skutečně potřeba, ale pomáhá hlavně v nenáročných pasážích (což se z průměrné snímkové frekvence, kterou se obvykle výkon poměřuje, bohužel nepozná). Nejhorší je, že AMD se v poslední době při vývoji ovladačů věnuje optimalizacím pro CrossFire až ve druhé vlně a ani u nejpopulárnějších titulů není výjimkou, že si na funkční CrossFire počkáte týden či dva po vydání hry (často tak bývá dohráno dřív, než vyjdou optimalizované ovladače).

 

Zvolený model HD 6950 Toxic nabízí vynikající poměr cena/výkon, ale s ohledem na referenční chlazení je na tom hůř s provozními vlastnostmi (zejména s hlučností v zátěži a s teplotami). V případě tří karet nacpaných těsně pod sebou se tento problém ještě umocňuje.

Jako zajímavější alternativu ke třem HD 6950 vidím i dvojici GTX 580, která je jen o málo dražší. Celkový hrubý výkon je sice nižší, ale co se minimálních FPS týče, není na tom o moc hůř, zato na problémy se škálováním nenarazíte tak často jako při použití tří karet.

Snaze výrobce ohromit trojicí grafik se musel uzpůsobit i výběr ostatních komponent. Platforma Intel LGA 1155 není na podobná řešení stavěná (řadič integrovaný v procesoru počítá s maximálně šestnácti linkami pro karty). Pro tři karty už je třeba na desce přídavný můstek, který se negativně podepisuje na provozních vlastnostech jinak úsporné platformy.

Spolu s vysokým odběrem tří nepříliš úsporných karet to znamená nutnost osadit výkonnější napájecí zdroj. A třem žhavým kartám se musí uzpůsobit i skříň a systémové chlazení. CM HAF 922 je s ohledem na nutnost dobře chladit grafické karty dobrá volba s rozumnou cenou, obdobně jako u většiny skříní pro výkonné sestavy se ale musíte smířit s tím, že bez zátěže není moc tichá. A to je něco, co u sestavy s cenovkou vyšší než šedesát tisíc zrovna nepotěší.

Zajímavostí je i pevný disk osazený v odhlučňovacím boxu. U normální sestavy bych to kvitoval s povděkem, v případě vhodného (rozuměj tichého) 5400 či 5900otáčkového disku je ale u podobného monstra plného ventilátorů tišící box na úsporný disk zbytečný luxus. Jestli na pozadí disk vůbec uslyšíte, bude to opravdu jen výjimečně.

Určitě bych viděl raději "obyčejnou" sestavu, kde by byly Toxicy jen dva. Podobná monstrózní řešení mají význam až u nejvýkonnějších komponent, kde už jde jen o ten výkon a kde si můžete dovolit utratit víc než šedesát tisíc, aby to bylo bez kompromisů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.