Hlavní navigace

Xbox Music startuje zítra. Microsoft slibuje „lepší iTunes“

15. 10. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Restartovaná hudební služba Microsoftu je už blízko a podle popisu se máme rozhodně na co těšit. Kde trh dostatečně nepokryl Apple se svým iTunes, tam chtějí díru zalepit Redmondští. Xbox Music slibuje stejně velký katalog hudby s 30 miliony skladbami, ale bude dostupný na více platformách a uživatelé budou moci poslouchat více různými způsoby.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Možnosti poslechu

  • Xbox Music Free: Uživatelé Windows 8 a Windows RT budou moci poslouchat (pouze streamovaně) hudbu zdarma, ale jen 10 hodin měsíčně. Jestli budou písničky proloženy reklamou, to zatím nevíme.
  • Xbox Music Pass: Předplatné pro neomezený poslech (i offline) na Windows 8, Windows RT, Windows Phone 8 a Xboxu 360 bude stát 9,99 USD na měsíc (cca 230 Kč s DPH).
  • Xbox Music Store: Klasický obchod pro nákup MP3. Bude fungovat ve Windows 8, Windows RT a Windows Phone 8.

Prodávaná hudba je ve formátu MP3 (256 kb/s), streamovaná ve WMA (192 kb/s).

Příští rok se má Xbox Music rozšířit i na další platformy, neoficiálně se mluví o iOS a Androidu. Což je paradox, protože majitelé Windows Phone 7 ani Windows 7 se nedočkají. Těm zůstane pouze omezený Zune Music.

Xbox Music

Xbox Music, foto: Microsoft

Xbox Music bude obsahovat funkci Smart DJ. Znáte to odjinud, na základě poslechu bude služba generovat rádio šité na míru každému posluchači. Příští rok se máme dočkat i jakýchsi sociálních funkcí pro sdílení hudby s přáteli a rodinou.

Největší peckou je ovšem chystaná služba Cloud Storage. Podle popisu jde o kopii iTunes Music Match a Google Music. Aplikace oskenuje vaši hudební sbírku a porovná s katalogem Xbox Music, případně zřejmě nahraje chybějící hudbu do cloudu (SkyDrive?), abyste ji mohli poslouchat odkudkoliv. Přesně podmínky ani funkčnost ale Microsoft zatím nerozebírá, Cloud Storage dorazí až příští rok.

 

Dostupnost

Xbox Music startuje už zítra na Xboxu 360. Následně 26. října s uvedením Windows 8 a Windows RT bude dostupný bezplatný poslech Xbox Music Free v 15 zemích. Obchod Xbox Music Store a předplatné Xbox Music Pass budou letos dostupné ve 22 zemích, další se dočkají v příštím roce. Jestli v první vlně bude i Česko, se dozvíme už zítra na xbox.com/music. 

WT100

Přestože konkrétní trhy zatím neznáme, jde o velké rozšíření. Služba Zune Music obsahovala asi 18 milionů skladeb. Obchod fungoval v USA, Británii, Francii, Itálii, Španělsku, Německu, Kanadě a Austrálii. Neomezené předplatné Zune Music Pass za 9,99 USD bylo ve všech zmiňovaných zemích s výjimkou Německa. Držíme pěsti, iTunes Music Store už potřebuje pořádnou konkurenci.

Zdroj: Microsoft

Byl pro vás článek přínosný?