Hlavní navigace

Xiaomi naštvalo komunitu. Zamyká bootloader u nových a zpětně i u starých telefonů

21. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Xiaomi bylo v komunitě modařů, kteří upravovali vlastní ROM nebo připravovali překlady do jiných jazykových mutací (týká se i češtiny), hodně populární. Čínský telefony byly levné, kvalitně zpracované, s dobrým hardwarem a otevřeným bootloaderem. Právě odemčený zavaděč dovolil uživatelům nainstalovat do telefonu jinou verzi systému a i díky němu šlo do telefonu nahrát českou verzi MIUI.

Xiaomi Mi 4c

Jenže Xiaomi teď bootloader zamyká nejen u nových telefonů, ale s ROM ve verzi 6.1.14 jej zamyká také u starších telefonů jako Mi 4C nebo Mi Note Pro (a nejspíš jich pak bude více). Nepopulární krok Xiaomi obhajuje tím, že otevřeného zavaděče zneužívají různí prodejci a instalují do telefonu malware a jiný škodlivý kód.

Ochrana zákazníků je jistě chvályhodná a ani ono zamknutí bootloaderu by nebyl ten největší problém, ostatní velcí výrobci to dělají také. Jenže nabízejí poměrně jednoduchý způsob, jak jej zase odemknout. Xiaomi to komplikuje nejhorším možným způsobem zahrnujícím lidský faktor.

 

  1. Na výhradně čínském webu miui.com/unlock musíte zažádat o odblokování. Je třeba se přihlásit k Mi Accountu, zadat uživatelské jméno, zemi, telefonní číslo a také důvod, proč chcete bootloader odemknout. Následně dojde k ověření pomocí SMS kódu.
  2. Pak může trvat až tři týdny, než přes SMS dostanete odemykací kód. O tom, jestli a kdy vám jej Xiaomi pošle, totiž ručně rozhodují lidé. Vyšší prioritu navíc mají ti, kteří na MIUI fóru mají hodnocení Diamond a vyšší.
  3. Až budete mít kód, můžete přes Updater nahrát čínskou vývojářskou ROM, v ní se pak přihlásíte stejným Mi Accountem, se kterým se žádali o odemčení.
  4. Telefon spustíte do bootloaderu (podržením vypínače a tlačítka pro zvýšení hlasitosti).
  5. Na PC si nainstalujete Mi Flash Unlock Tool a i v něm se přihlásíte k Mi Accountu. Pak zadáte odemykací kód z SMS.
  6. Telefon je odemčen a můžete nahrát libovolnou jinou ROM.

Tento postup mj. zbrzdí překlad ROM do češtiny, takže i šedí dovozci telefonů od Xiaomi budou novinky prodávat se zpožděním. Lidé z česko-slovenského MIUIOS.cz ale tvrdí, že jejich ROM nebudou bootloader uzamykat. Minimálně tedy u zařízení, kde dříve byly odemčené (Mi 4C a Mi Note Pro).

Užitečné odkazy z MIUI fóra (anglicky)

Zdroj: XDA, MIUIOS.cz