Hlavní navigace

YouTube už za „pirátská“ videa vyplatil držitelům práv přes dvě miliardy dolarů

14. 7. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

YouTube je největším video serverem na světě, a proto se také musí vypořádat s největším množstvím pirátských nahrávek. Americký zákon DMCA zbavuje poskytovatele služeb odpovědnosti za obsah uživatelů, ale na oplátku musí nabídnout nástroje, pomocí nichž se držitelé práv mohou proti pirátům bránit. YouTube má ty nástroje dva: ruční hlášení nelegálních nahrávek a automatizovaný systém Content ID.

YouTube již přes Content ID vyplatil přes dvě miliardy dolarů
YouTube již přes Content ID vyplatil přes dvě miliardy dolarů

Content ID sám od sebe prohledává nahrávaná videa a hledá v nich autorsky chráněný obsah. Porovnává jej s databází více než 50 milionů referenčních souborů, které poskytli sami držitelé práv. Google už vybudování a vylepšování systému přišlo na 60 milionů dolarů.

Prý to funguje. Podle Googlu je falešných hlášení přes Content ID pod 1 %. Systém zároveň obstará 98 % všech copyrightových sporů. Jen ve 2 % případů držitelé práv ručně hlásí odkazy na videa a rovnou žádají jejich smazání.

 

V 10 % požadují odstranění videa i držitelé práv spoléhajících se na Content ID. Naprostá většina (tedy 90 %) ale zvolí možnost, aby video na síti zůstalo, ale držitelé z nich měli reklamním příjmy. Tímto způsobem již YouTube vyplatil majitelům práv více než dvě miliardy dolarů. Polovina z této částky šla hudebnímu průmyslu.

Zdroj: Google