Hlavní navigace

Z recenzí iPadu Pro: Má výkon jako Surface Pro 4, ale počítač nahradit nedokáže

12. 11. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

iPad se včera začal prodávat, zahraniční novináři měli tablet v předstihu, aby jej mohli otestovat a vydat recenze v den zahájení prodeje. Papírové předpoklady známe, ceny také, tak jaký vlastně nový iPad Pro je?

Velký. Nedá se normálně držet v jedné ruce, ale je lehčí i tenčí než konkurenční Surface Pro 4. „Na papíře se 12,9" nezdá o moc větší než standardní 9,7" iPad, ale díky displeji Pro jsem byla produktivnější. Většinu týdne jsem strávila psaním ve Wordu v levé půlce obrazovky, napravo jsem střídala poštu a prohlížeč webu. Text vypadá neuvěřitelně ostře, hlavně ve srovnání s mým MacBookem Air, jenž má jen polovinu pixelů,“ říká Joanna Stern z WSJ.

iPad Pro s perem Pencil

Office je zatím jen jedna z mála aplikací, která dokáže velkou obrazovku a split screen využít. „Pro ty z nás, kteří stále lpí na noteboocích a desktopech, iPad Pro stále není vhodný stroj na vážnou práci. Potřebujeme naše klávesové zkratky, naše myši a naše aplikace, které fungují tak, jak je máme rádi. Potřebujeme naše příslušenství. Dotykové ovládání prostě není ono, iPad Pro nedokáže změnit naše pracovní postupy a nástroje,“ doplňuje Joanna Stern.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Pokud ovšem nejste grafik. Pro ně má velká obrazovka a tlakově citlivé pero smysl. „Citlivost je vynikající a hrot na displeji nabízí přesně tu správnou rovnováhu mezi třením a hladkostí. Tlaková citlivost je velmi blízká tomu, jako byste tužkou kreslili na skutečný papír. Dokonce podporuje i stínování, takže jsem mohl natočit Pencil do extrémních úhlů, případně simulovat široký zvýrazňovač,“ uvádí Lance Ulanoff z Mashable.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Problém ale je, že Pencil není kam strčit. V tabletu pro něj není místo, chybí i magnetické přichycení nebo obyčejná klipsa. Andrew Cunningham z magazínu ArsTechnica kritizoval také dlouhé nabíjení (asi 5 hodin bez používání) i Smart Keyboard. „Klávesnici drží displej jen pod jedním úhlem, chybí mi indikátor Caps Locku, řádek funkčních kláves, Fn přepínač i podsvícení.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Scott Stein ze Cnetu si pochvaloval zvuk. „Díky čtyřem reproduktorům umístěným v rozích iPadu tablet hraje vždy stereo, nevadí mu, když zakryjete jeden vývoj dlaní. Konečně také znějí tak dobře, jak dobře vypadá displej. Jsou i hlasité.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Asi nejostřeji iPad Pro kritizoval Walt Mossberg, blízký přítel Steva Jobse a člověk, který v minulosti jablečné produkty vždy spíš chválil. „Apple nevytvořil dobrou klávesnici (Logitech má lepší). iPad Pro není kompletní náhradou za dobrý laptop jako MacBook Air. I pro tabletového nadšence, jako jsem já. iPad Pro bezpochyby udělá hodně uživatel šťastnými, zvlášť pokud jsou to grafici. Ale já si jej nekoupím a průměrnému uživateli bych to také nedoporučil,“ končí svou recenzi Mossberg.

iOS zařízení v GeekBenchiiPad Pro proti počítačů
iOS zařízení v GeekBenchi | iPad Pro proti počítačům (foto: ArsTechnica) 

Cunningham podrobil iPad Pro několika benchmarkům a potvrdil slova Applu, že čip A9X je opravdu dělo. V GeekBenchi má procesor vyšší výkon než Core M v MacBooku. V jednovláknových operacích je stejně tak silný jako Core i5 v Surfacu Pro 4 nebo letošním retinovém MacBooku Pro! Při použití dvou jader už Intel vede výrazněji. Ostatní iZařízení se na iPad Pro vůbec nechytají.

 

Úctyhodné je to i kvůli tomu, že A9X je chlazen pouze pasivně a ani v dlouhé zátěži nethrottluje. Grafika v GFXBenchi strčila do kapsy všechny MacBooky i Surface Pro 4 používající GPU od Intelu. V testu výdrže iPad Pro dosáhl 485 minut (Wi-Fi, jas na 200 cd/m²), asi o půl hodiny méně než iPad Air 2, stejně jako Surface Pro 4.

MMF24

Na závěr se ještě můžete podívat na rozborku iFixit. Uvidíte, jak Apple dovnitř vměstnal všechny komponenty a že demontáž není vůbec snadná.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Vybrané recenze

Byl pro vás článek přínosný?