Hlavní navigace

Za čtyři roky by prý mohlo být 30 % PC založených na procesorech ARM. Už teď mají slušný podíl

24. 11. 2022

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Hrozba, kterou představují procesory ARM pro tradiční PC platformu x86, se zvyšuje. Podle některých analytiků mohou převzít velkou část trhu PC už do čtyř let.

Před nedávnem jsme tu měli zprávu o tržních podílech výrobců procesorů v PC – respektive, výrobců procesorů x86. Chyběla v tom data o podílu procesorů ARM, které se v počítačích pomalu rozmáhají nejen na platformě Apple. Teď se objevil také údaj o tom, kolik procent trhu už v třetím kvartálu tato alternativa ukousla. Někteří analytici teď předvídají docela zásadní rozšíření v nejbližších letech, i když to samozřejmě nebude úplně lehké splnit.

Prognózu, či možná spíš odhad možností procesorů ARM do budoucna nyní vypustila firma Canalys Research, která je jednou z firem sledujících prodeje počítačů a tržní podíly jejich výrobců. Podle jejího prezidenta Steva Braziera se dost podceňuje význam momentální situace na trhu, zatímco dle jeho názoru se díváme na takřka historickou událost, která právě mění tvář počítačového průmyslu.

Brazier uvádí, že dle jeho odhadu by už do čtyř let, tedy do roku 2026, mohly procesory ARM být ve 30 % osobních počítačů, čímž se míní klasická PC (a notebooky). Ještě větší tržní podíl by se jim mělo podařit získat v serverech, nebo alespoň specificky v tzv. cloudových serverech, poskytovaných přes služby Amazon AWS, Microsoft Azure a podobně. Tam by ve stejné době již ARM mohl mít 50 %, takže by se mohl začít překlápět v dominantní sílu na trhu.

Otázka je samozřejmě, zda je toto reálné, nebo se to zařadí k těm z minulých predikcí, které budoucí vývoj moc dobře neodhadly. Jako například pověstné ambiciózní tvrzení samotného ARMu o získání 20 % trhu serverů do roku 2020. Tam to ale samozřejmě nebyl nezaujatý odhad, ale aspoň do určité míry nástroj marketingu.

Amazon Graviton3 1600 Amazon Graviton3, serverový ARM procesor pro cloudové servery (zdroj: Amazon)

Tip: Graviton3 přichází: první procesor s architekturou ARM Neoverse V1, 5nm proces a sedm čipletů

Současný podíl dle Mercury Research

Vedle této (optimistické pro ARM?) předpovědi máme nyní čerstvě také data od analytické firmy Mercury Research, která je zdroj také oněch průzkumů podílu x86 procesorů. Možná je dobré zmínit, že podle jejího výzkumu zatím realita trošku zaostává za tím, co zde znělo před chvílí. Zmíněný šéf Canalysu také uvedl, že se pravděpodobně už teď dá bezpečně říct, že Arm již má pod palcem více než 15 % PC. Podle Mercury Research je však dnes realita střízlivější (otázka je, jak to bude v tom roce 2026).

Před třemi měsíci jsme psali, že podíl procesorů ARM měl dosavadní vrchol v prvním čtvrtletí, kdy dosáhl pozoruhodných 11,3 %, poté ovšem v druhém kvartále trošku klesl na 9,5 %. Dost možná kvůli určité sezónnosti v prodejích počítačů Apple v závislosti na tom, kdy vyjdou nové modely, ale také už mohlo jít o různé vlivy současné krize. Nyní ve třetím kvartálu ale každopádně ARM opět obnovil růst a dostal se už na 13,1 %. Je to tedy pozadu za odhadem Canalysu, ale současně je to nový rekord.

Tip: ARM procesory Qualcommu s architekturou Nuvia mají jméno: jádro je Oryon, příchod 2023

Má jít o údaje pro spotřebitelská PC, takže asi nejsou započítané servery nebo pracovní stanice (zda do nich Mercury Research zahrnuje PC a notebooky „business“ řad pro velké firmy, to není úplně jasné). Tento aktuální nárůst podílu procesorů ARM je zřejmě zásluhou zejména značky Apple. Podle analýz trhu se totiž ve třetím kvartálu výrazně propadl prodej klasických PC a notebooků, což snížilo množství prodaných x86 procesorů od AMD a Intelu. Naopak Applu se v tomto kvartálu pokles vyhnul a měl vysoké prodeje. Protože už firma z velké části na procesory ARM přemigrovala, logicky tím stoupl jejich celkový podíl na trhu.

MM_AI

Nemusí to ale být navždy, protože výrobci normálních PC s Windows se nyní snaží o redukci skladových zásob. Ale po dokončení této kůry jejich dodávky do distribuce zase stoupnou nad současnou úroveň. Část teď vysokého podílu, který ARM (a Apple) na trhu má, se tedy může ještě vrátit zpátky k platformě x86.

Zdroj: Tom's Hardware

Byl pro vás článek přínosný?