Hlavní navigace

Záhada displeje Xperia Z1 Compact: čím vlastně smartphone Sony zobrazuje?

18. 4. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Určitě si ještě pamatujete na Radkovu recenzi Sony Xperia Z1 Compact: výkonný smartphone v malém balení. Smartphone velice rozumných rozměrů se pyšní nejen výkonným SoC Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974 v sobě ukrývá čtyři jádra Krait 400 na 2,2 GHz a GPU Adreno 330), ale třeba také vodotěsným tělem (IP58/IP55) či 20,7Mpix fotoaparátem.

Parametry
Cena 13 500 Kč  
Zapůjčil Sony
Sony Xperia Z1 Compact
displej 4,3'', kapacitní TFT LCD, 720 × 1280 px, 342 dpi
procesor Qualcomm MSM8974 (4× Krait, 2,2 GHz)
konektivita microUSB, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
sítě GPRS, EDGE, HSPA, LTE (150/50 Mb/s)
rozměry a hmotnost 127 × 65 × 9,5 mm, 137 g
OS Android 4.3

Pod článkem se ale rozhořela zajímavá diskuze na téma displeje. Radek i já jsme tvrdili, že to rozhodně IPS není. Na Xperia Blogu vyšel článek, který v Z1 Compact odhaloval použití dvou různých displejů. Jeden typ displeje vyrábí JDI (Japan Display Inc.) a druhý AUO (Acer Unipack Optronics). V témž článku je popsán způsob, jak u Z1 Compact zjistit, který jste zrovna v loterii vyhráli. Položka panel_id už našeho telefonu ukazovala na JDI.

 

To, co jsem vložil právě nad tento odstavec je kousek měření z programu ChromaPure za pomocí kolorimetru X-Rite i1 Display Pro. V horní části vidíte tabulku, kde jsou výsledky měření základních barev (tzv. primaries – RGB – a taky sekundárních CMY). V řádku CIE94 vidíte odchylku v této metrice od standardu (sRGB/Rec. 709), tzv. dE. Pokud je dE menší jak řekněme čtyři, pak necvičené oko sotva nějaký rozdíl oproti standardu rozezná. Xperia Z1 Compact v tomto ohledu dopadla (v rámci mobilních telefonů) velmi dobře – její displej zobrazuje barevné tóny velmi blízko standardu a má také dobré vyvážení bílé barvy. Tedy alespoň z přímého pohledu.

Radek dále změřil také kontrastní poměr. Necelých 1500:1 je zhruba o 300:1 lepší než u nejkontrastnějších desktopových monitorů H-IPS LED. Ty se pohybují zpravidla od 700 do 1200:1. Regulace jasu od 35 do skoro 450 cd/m² pak znamená, že Z1 Compact patří mezi lépe čitelné mobily na přímém slunci a naopak její minimální jas je trochu moc vysoký pro nějaké čtení bílých stránek potmě v posteli.

 

To ale chodíme trochu kolem horké kaše, tedy druhu matrice. Říkal jsem si, že nejistotu definitivně rozptýlím vyfocením uspořádáním subpixelů. Od kolegy jsem si vypůjčil objektiv končící ohniskovou vzdáleností 300 mm (450 mm po započítání crop faktoru APS-C) a opatřil jej makro předsádkou Raynox DCR-250 (osm dioptrií). Výsledky bohužel nebyly zcela jednoznačné, přesto se subpixely nejvíce podobaly Super LCD ve smartphonech HTC a některým smartphonů LG (viz tyto fotky magazínu BestBoyz.de). Super LCD by měla být obdoba IPS vyráběná Samsungem, LG si pak do mobilů vyrábí IPS samozřejmě ve své továrně LG.Display.

Subpixely Sony Z1 Compact Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)
Sony Z1 Compact (IPS?)

Vlevo A-MVA (BenQ VW2420H), vpravo H-IPS (BenQ GW2320)

V diskuzi jsem ale řekl, že podle pozorovacích úhlů to IPS rozhodně není. Pokud se podíváte do některého testu monitorů a konkrétně kapitoly s pozorovacími úhly, uvidíte typické rozpoznávací znaky jednotlivých technologií:

  • TN se prozradí hned tím, že z jedné strany jdou barvy do inverzu a kontrast se začne rychle blížit nule
  • VA bylo dříve (časy S-PVA) docela těžké od IPS rozpoznat, ale současné A-MVA mají mimo kolmý pozorovací úhel doslova vyprané (zašedlé) barvy, posun kontrastu je dost velký. Černá ale zůstává z úhlu tmavá.
  • IPS se vyznačuje malým barevným i kontrastním posunem i z ostrých úhlů a přestože dnešní H-IPS jsou možná o trošku horší než předchozí S-IPS, rozdíl proti ostatním technologiím je veliký. Slabinou IPS je černá – u současných displejů bez polarizační vrstvy A-TW je černá hlavně ze strany spíše stříbřitě šedá a zespoda/shora potom vidíte na černé určité přechod z modré do fialové.
  • PLS je v podstatě analogií IPS. Hlavní rozdíl je ve výrobci. Zatímco IPS tradičně vyrábí LG, Panasonic a dříve Hitachi, PLS je konkurenčním vynálezem Samsungu.

Vzal jsem tedy mobilní telefon, u něhož je jasné, jaký typ matrice používá (Haier W910, IPS) a jal se fotit pozorovací úhly, resp. změny barev a kontrastu oproti čelnímu pohledu. Jím musíme samozřejmě začít.

Subpixely Sony Z1 Compact
Sony Z1 Compact (dole) a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910, nahoře) 

 Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) 

Při pohledu ze strany zřetelně vidíte, že tmavé tóny zaznamenávají menší změnu na Sony Z1 Compact, střední a světlé pak na Haier W910.

 Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)
Sony Z1 Compact (vlevo a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910, vpravo) 

Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)

Při pootočení o 90 stupňů jsou rozdíly ještě zřetelnější. Klasické IPS u Haier W910 má už náskok ve většině odstínů kromě nejtmavších. Právě tento pohled mě nutil původně tvrdit, že IPS na Sony Z1 Compact není.

 Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)

 Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)

Nakonec jsem ze stejného úhlu nafotil zobrazení černé a naopak bílé barvy. Zatímco Sony Z1 Compact ponechá černou černou, tak IPS ukazuje tradiční glow effect a celkově je černá spíše šedou. Jenže to, co se děje s bílou na Sony Z1 Compact, to už je úplný extrém. Z ostřejšího úhlu se bílá stává tmavě šedou, zatímco na běžném IPS zešedne jen trochu.

 Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910) Sony Z1 Compact a srovnání úhlů proti IPS (Haier W910)

Kdybych neměl fotku matrice a kdyby byl ve hře stále ještě výrobce AUO, řekl bych, že jde o VA. VA má dobrou černou a naopak pro většinu tónů ztrácí z úhlu kontrast rychleji než IPS. Jenže na výše ukázané makrofotce matrice nejsou zřetelné žádné domény subpixelu jako je tomu u VA běžné (viz třeba fotka A-MVA BenQ kousek výše).

Jal jsem se tedy prohledávat web JDI. Japan Display Inc. je společným podnikem Sony, Toshiby a Hitachi založeným teprve v roce 2011. Když jsem narazil na hodně stručný popis a demonstraci IPS-Neo, bylo jasno.

 

Tradiční IPS (vlevo) vs. IPS-Neo (vpravo). Zdroj: JDI

CS24


 

IPS-Neo bude tedy tím tajemným displejem Sony Z1 Compact, nicméně jeho prezentace JDI je nejen selektivní, ale v podstatě lživá. Zatímco se zachováním černé barvy by se dalo souhlasit, tak třeba zachování světlých barev na obrázku (planeta) po vlastní zkušenosti nevěřím. IPS-Neo je sice co se týče černé a kontrastního poměru evolucí IPS, většina barevných tónů je však z úhlu zobrazena naopak s větším zkreslením.

Byl pro vás článek přínosný?