Hlavní navigace

Zákrok proti taktování zamčených CPU už je tady. ASRock zařízl funkci Sky OC

5. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zvěsti o tom, že se Intel pokusí zlikvidovat sotva narozenou možnost přetaktovávat i běžné, neodemčené procesory Skylake přes BCLK, o nichž jsme informovali v úterý, byly značně mlhavé a objevily se částečně na „drbofilních“ asijských webech. Popravdě řečeno jsem jim v tu chvíli zas tolik nevěřil. Ovšem vypadá to, že o žádné spekulace nešlo a naopak se velmi rychle začínají potvrzovat.

Jen o pár dní později už totiž přicházející zprávy o prvních projevech těchto restriktivních opatření. Zdá se ovšem, že oproti situaci z roku 2013 protiútok nebude přes mikrokód procesorů, ale hlavně právní cestou. Prostřednictvím partnerství s výrobci základních desek a různých smluv řešících práva na přístup k interní dokumentaci a použití technologií (licencovaného duševního vlastnictví) Intelu při tvorbě desek má Intel zřejmě silné právní páky, aby výrobce desek dotlačil tam, kam chce. A zdá se, že právě tyto síly Intel napřel k tomu, aby taktování zamčených Skylaků zamezil.

Jak si všiml web WCCFtech, funkce odemykající taktování zamčených CPU na platformě LGA 1151 začala už včera mizet z desek ASRocku. Na jeho webu se 4. února objevily nové BIOSy, které ukazují jako nově přidané prvky dvě věci: aktualizaci mikrokódu (po lednové opravě bugu v AVX, označené 0x74, již druhou) na verzi 0x76 a odstranění funkce Sky OC. Pod tímto jménem se přitom skrývalo právě taktování zamčených Skylake přes BCLK. To chtěl ASRock nabízet i na deskách bez čipsetu Z170, což zřejmě padá taktéž.

Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock
Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock

Je možné, že Sky OC bylo odstraněno proto, že ho mikrokód 0x76 znefunkčnil, ovšem kde přesně je technická příčina, není moc podstatné. Pokud jen Intel firmu donutil začlenit do BIOSu aktualizace mikrokódu, která se o pořádek postarala sama, jde v podstatě o totéž. Důležité je, že tak nebo onak musel ASRock zřejmě kvůli právním závazkům couvnout a Sky OC opustit.

 

Šance, že jde například jen o odebrání funkce z vybraných modelů (například proto, že u nich způsobuje nestabilitu), asi není příliš velká. Ne všechny modely zatím tuto aktualizaci BIOSu ukazují, je jich ale poměrně dost, takže jde asi jen o otázku času. V tuto chvíli lze nové verze bez Sky OC na webu výrobce nalézt pro pro modely Z170 Extreme6/4/3(+) nebo Fatal1ty Z170 Gaming K6/K6+.

ASRock odstraňuje funkci Sky OC z BIOSů desek (zde aktualizace pro model Z170 Extreme6+)
ASRock odstraňuje funkci Sky OC z BIOSů desek (zde aktualizace pro model Z170 Extreme6+)

 

Při troše opatrnosti vám zatím přetaktování zůstane

Zatím není moc jasné, jak se situace bude vyvíjet dále, ale pokud by zůstalo jen při těchto opatření, pak by řada uživatelů mohla své přetaktování provozovat dál tak dlouho, dokud by z nějakého důvodu nepřišla potřeba aktualizovat BIOS (respektive UEFI). To by v praxi mohlo být i napořád, i když nevíme, zda se případně nějaké nekompatibilní aktualizace mikrokódu nezačnou distribuovat také přes operační systémy. Pokud máte jednu z desek, na které ASRock BIOS s podporou Sky OC stihl vydat, asi nebude od věci si jej preventivně zazálohovat pro případ, že by v budoucnu zmizel.

Každopádně je pravděpodobné, že po tomto zásahu Intelu přestanou i ostatní výrobci zveřejňovat BIOSy umožňující zamčené Skylaky taktovat. V těch případech, kdy se tato funkce jako u ASRocku objevila nejen v neoficiálně distribuovaných zkušebních verzích, ale i v oficiálních BIOSech, dostupných ze stránek podpory, pak zřejmě přijdou aktualizované verze, v nichž bude opět odebrána.

Zdroj: WCCFtech