Hlavní navigace

Zásilkovna spouští doručování zásilek mezi fyzickými osobami pomocí mobilní aplikace

24. 4. 2019

Sdílet


Tahle služba cílí na všechny, kteří nechtějí chodit na poštu ani se potýkat s kurýry. Zásilkovna nemá vlastní pobočky, ani nerozváží přímo domů (i když i to plánuje), ale využívá obrovskou síť smluvních míst fungujících na principu franšízi. Aktuálně je tahle „pošta“ dostupná na zhruba 1700 míst v Česku, na kterých navíc na rozdíl od běžné pošty nebývají fronty.

Dosud šlo primárně Zásilkovnu využívat při objednávání zboží z eshopů, ale možnost podat balíček přes webové rozhraní také existovala. Nová mobilní aplikace bude sloužit i pro posílání zásilek mezi fyzickými osobami a cena začíná na 65 Kč.

Stále jde především o síť výdejen (a příjímacích míst). Balíček musíte doručit na jedno z nich a zvolit cílové výdejní místo. Není však třeba cokoliv tisknout nebo vyplňovat, údaje vyplníte v aplikaci, přes ni také zaplatíte a při odevzdání balíčku sdělíte vygenerované heslo. Štítek nalepí obsluha pobočky.

Balíček musí splňovat nějaké parametry. Základní cena 65 Kč platí pro zásilky, jejichž nejdelší hrana nepřesáhne 50 cm, součet všech stran bude menší než 120 cm a hmotnost bude do 4 kg. Za dobírku (kterou bohužel lidé pořád využívají) se připlácí 19 Kč. Každá zásilka je automaticky pojištěná na 300 Kč (u České pošty je to 500 Kč), ale lze pojistit i na vyšší částku podle klíče 50 haléřů za každou stokorunu navíc.

Čím víc konkurence bude mít Česká pošta, tím lépe pro všechny. Vedle Zásilkovny funguje na českém trhu na podobném principu ještě třeba Uloženka. Omezení proti jiným přepravcům a České poště je zatím ve velikosti zásilek (pračku takto nepošlete) a poslání menší obálky zase vyjde proti poště (která má na malé zásilky ještě pořád monopol) draho. Například dopis by ani takto poslat nešel, zásilka musí mít na tloušťku minimálně jeden centimetr.

Byl pro vás článek přínosný?