Hlavní navigace

Zemřel vynálezce počítačové myši. William English vyrobil první prototyp před 57 lety

3. 8. 2020

Sdílet

Zdroj: William English / koláž Cnews
Ve věku 91 let před pár dny zemřel William English, který spolu s Douglasem Englebartem stvořil počítačovou myš. Ovládací periferii, která vydržela do dnes a zatím ji kromě přenosných zařízení nic lepšího nenahradilo.

Zatímco Englebart byl spíše vizionář, English první myš podle jeho nákresu v roce 1963 skutečně postavil. Šlo o podobné duo jako v případě Jobse a Wozniaka. English a Englebart také uskutečnili v roce 1968 prezentaci, která nastínila koncepty pro počítače na dekády dopředu. Včetně grafických rozhraní či hypertextu. Na Youtube ji najdete jako Mother of all Demos. Englebart zemřel již v roce 2013.

První myš byla dřevěná a pohyb snímaly dvě kolečka v osách x a y. Na těle bylo jediné tlačítko sloužící pro potvrzení. Kolečko myši vydrželo velmi dlouho až do doby, kdy je nahradily optické a laserové snímače.

První myš na světě (zdroj: Huffington Post)

Oba průkopníci pracovali ve Stanfordském výzkumném institutu SRI. V té době používali počítače pořád pouze výzkumníci, a to pomocí děrných štítků a příkazů přes klávesnici. Engelbart si v té době uvědomil, že by to šlo i jinak. Jeho vize ale pochopil správně málokdo. Jedním z nich byl William English, člověk s obrovským talentem a právě on dokázal vše realizovat.

MMF23

Jaký způsob ovládání počítače máte nejraději?

Svůj vynález, respektive experimentální počítač ovládaný myší nazvali oNLine System, neboli NLS. Pár let poté odešel English pracovat do Xeroxu přímo do známé laboratoře Palo Alto Research Center (PARC). Na těchto ideích vznikl první Apple Macintosh i Microsoft Windows.

zdroj: nytimes

Byl pro vás článek přínosný?