Hlavní navigace

Žít rychle, zemřít mladý? Samsung SSD 990 Pro podle uživatelů extrémně rychle ztrácí životnost

26. 1. 2023

Sdílet

Zdroj: Samsung
Nejvýkonnější model SSD Samsung pro PC může podle hlášení uživatelů mít závažnou chybu, která způsobuje rychlé opotřebení a zkrácení životnosti.

Tento týden se nám nějak nahromadily nepříjemné zprávy o různých selháních a problémech. Po deskách MSI (kde to naštěstí bude snadná oprava aktualizací firmwaru) a chybách připojení hlášených u síťových adaptérů Intel I226-V na nových základních deskách je tu další. Uživatelé hlásí potíže s výkonnými NVMe moduly Samsung SSD 990 Pro, u nichž zřejmě dochází k nepřirozeně rychlému opotřebení NAND, byť je uživatelé mají v provozu jen krátký čas.

Problém SSD 990 Pro se (zatím?) neprojevuje ve výkonu nebo fungování, ale uživatelé začali pozorovat, že tato SSD hlásí nerealisticky vysoké opotřebení po jen pár týdnech provozu, pokud se podíváte na jejich stav SMART. Nejde jen o problém konkrétní diagnostické utility, údaje SMART signalizované firmwarem skutečně uvádí rychlou ztrátu životnosti či „zdraví“ (Drive Health), kterou SSD vyjadřují v procentech.

Tento údaj by měl nějak odpovídat úrovni opotřebení buněk NAND tvořících úložiště (které zvládnou jen omezený počet přepsání, hlavní to nectnost technologie NAND flash). Takže ideálně chcete, aby moc rychle neklesal. Majitelé SSD 990 Pro ale začali hlásit pokles kondice SSD i více než o 10 % přesto, že se disky jen nedávno začaly prodávat a nikdo je tedy neprovozuje moc dlouho.

Tom's Hardware cituje uživatele, který ztratil za měsíc 7 % zdraví u 2TB disku, ačkoliv na SSD bylo zapsáno jen 6,6 TB. Nebo uživatele, který od prosince ztratil 12 % s 27,9 TB zápisu. Na Twitteru jeden uživatel hlásí, že u jeho SSD, které má dle SMART natočeno 2 TB zápisů, klesla životnost už o 36 %.

https://twitter.com/neilaschofield/status/1617212993535721474

Takové údaje jsou dost alarmující a mohou indikovat závažný problém. Vzhledem k tomu, že paměti NAND se skutečně přepisováním postupně opotřebovávají (ničí), může toto věstit, že tato SSD 990 Pro nebudou fungovat moc dlouho. Velmi pravděpodobně ale nejde o chybu v tom, že by použitá NAND měla takto špatnou výdrž, ale o nějakou chybu ve firmwaru, který disku život zkracuje špatným používáním paměti NAND.

Jsou zde asi dvě možnosti. Ta lepší by byla, že data, která SMART ukazuje, jsou z nějakého důvodu chybná a ve skutečnosti tolik přepisovacích cyklů pamětí NAND u těchto zařízení vyčerpáno nebylo. Oprava firmwaru by pak diagnostický výstup měla uvést na pravou míru.

Horší možností je, že Samsung udělal ve firmwaru těchto disků nějakou chybu, která způsobila, že řadič provádí mnohem více zapisovacích operací, než by měl. Například by mohlo dojít k tomu, že při uklízení dat z pseudoSLC cache a jejich přepisování do buněk se záznamem TLC dochází k nadměrnému objemu přepisů kvůli nějakým chybám. Nebo disk zbytečně přesouvá data mezi buňkami kvůli špatně nastavenému rozkládání zátěže.

Řešení zatím není

Pokud má firmware skutečně nějakou takovou chybu, je to docela vážný problém. Bohužel to znamená, že ono vyčerpání životnosti SSD, které uživatelé pozorují, je reálné (a nezvratné). Pokud tedy SSD 990 Pro máte, asi je teď dobrý nápad ho vypnout a používat místo něj jiné úložiště, dokud nebude jasné, jak se to s problémem má, a případně nebude dodána oprava.

Zatím od Samsungu nepřišlo žádné prohlášení, které by problém potvrzovalo, a nevíme, kdy by mohlo být k dispozici řešení. Ani není jasné, zda Samsung bude přijímat reklamace takovýchto SSD, pokud se potvrdí, že rychlé opotřebení je u nich reálné a uživatelům se SSD kvůli chybě nadměrně znehodnotilo.

Dvě varianty Samsung SSD 990 Pro Dvě varianty Samsung SSD 990 Pro (zdroj: Samsung)

Tento problém možná říká, že jsme si už na SSD zvykli až moc. S tím, jak jsme se z praktických důvodů o výdrž SSD přestali obávat s tím, že „v praxi jejich přepisovací životnost stejně nikdy nedojde“, se možná vytratila opatrnost na to, jak moc je zápisem disk zatěžován, nejen u vývojářů softwaru, ale možná někdy i u samotných výrobců SSD. S tímto přístupem možná přece jenom SSD, které odejdou na „upsání“, začneme vídat, protože se někde zblázní konkrétní program, operační systém (jako onehdy u macOSu) nebo zde firmware.

WT100

Nevýhoda dnešních rychlých SSD je i v tom, že díky svému výkonu mohou sešrotovat velký díl své výdrže dost rychle, aniž by si toho uživatel všiml. Zatímco v době HDD vás na sebe přetížené úložiště operačního systému upozornilo charakteristickými zvuky a línou odezvou systému, v dnešních počítačích může NVMe jet ostošest, aniž byste o tom věděli.

Zdroje: Tom's Hardware, Overclock.net, Neowin

Byl pro vás článek přínosný?