Hlavní navigace

Zoner Photo Studio 18: fotografický editor pro Windows 10 přináší nedestruktivní úpravy

16. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Česká firma Zoner má momentálně přes dva miliony instalací Zoner Photo Studia 17, z toho půl milionu jsou aktivní uživatelé, kteří spouštějí ZPS několikrát týdně. Celkem se za minulý rok prodalo přes sto tisíc licencí.

Windows XP ani Vista už nejsou podporované

Změna v osmnácté verzi je i na poli zpětné kompatibility. Nenainstalujete ji na staré Windows XP ani na Vistu, ZPS podporuje Windows 7 a vyšší. Nutno dodat, že tuto změnu kvitujeme, staré operační systémy už nejsou příliš bezpečné a i na poli softwaru jsou celkem brzdou.


 

Hlavní změny:

  • Nedestruktivní úpravy fotografií JPG
  • Jednobarevný design ve stylu Windows 10
  • Vytváření videí z fotografií
  • Samostatný prohlížeč
  • Licence na uživatele pro více počítačů
  • Výkonnější katalog
  • Potřebujete minimálně Windows 7

Cena plné verze je 1499 Kč, rozšíření na celou rodinu činí 499 Kč a krabicové provedení s instalačním flashdiskem a příručkou je za příplatek 349 Kč. Upgrade z verze 17 přijde na 799 Kč, stejně tak studentská licence.


 Krabicová verze je opět místo zastaralého CD (mechaniku již ani řada notebooků nemá) na šikovném 8GB flashdisku

Bez přihlášení to nepůjde, ale můžete i na více počítačů

Podle nové licenční politiky se Zoner Photo Studio 18 váže na konkrétního uživatele, respektive jeho Zoner účet. Můžete si jej nainstalovat na všechny své počítače. To také znamená, že musíte být přihlášeni.

Zoner Photo Studio 18 je rozdělené na několik modulů (původně Import, Správce, Prohlížeč, Editor, RAW), ale oproti posledním verzím jsou více integrované a pod trochu jinými názvy. Trial zdarma na 30 dní si můžete vyzkoušet na www.zoner.cz.

Průvodce prvním spuštěním

 ZPS 18 také nově obsahuje průvodce prvním spuštěním, který vám pomůže se v programu zorientovat. V horní liště naopak tlačítka ubyla – téměř vše se schovalo pod jediné tlačítko Menu, které ale jde vrátit do původní podoby. Ono sice není moc potřeba, téměř všechny funkce jsou nyní v editační pravé části, ale zvyk je zvyk.

Zjednodušené prostředí ve stylu Windows 10

Na první pohled si ale na Photo Studiu všimnete jednobarevných tlačítek, barvičky zkrátka nejsou v kurzu. Na jednu stranu jsou zažitá tlačítka najednou méně vidět, ale opět je to o zvyku. Šedá tlačítka jsou trendem většiny grafických programů, přičemž to hlavní – barevná fotografie, více vynikne. Stejně bych se přimloval za možnost si v nastavení barevná tlačítka zapnout.

Samostatný prohlížeč

Naopak modul Prohlížeč se z programu kvůli rychlosti zcela vyčlenil: otevření fotografie v jiném správci souborů znamená spuštění prohlížeče, ve kterém je tlačítko na přechod do plného ZPS. To je vhodné na pomalejší počítače, ale pokud chcete častěji vstupovat rovnou do plného ZPS, může to zdržovat. V nastavení si můžete zapnout otevírání fotografií přímo v plném ZPS. Ze ZPS do prohlížeče se přepnete přes zažité F3, cesta zpět už bohužel přes (také zažité) F4 nevede.

Při otevření fotky se spustí samostatný prohlížeč

Způsob práce v modulech je v ZPS18 sjednocený. Levý panel obsahuje přístup k fotografiím (oblíbené, katalog, Zoneramu a strom adresářů lokálních a síťových disků), uprostřed je samozřejmě hlavní fotografie a mění se nabídka editačních funkcí vpravo. Katalog je u ZPS založen na běžné adresářové struktuře, se kterou umí ZPS pracovat velmi dobře. Nový katalog přináší podporu náhledů fotografií i na odpojených přenosných discích a našeptávač při vyhledávání.

 

Práce na více monitorech zůstala omezená

Stále však správně nefunguje horní lišta, když ji chcete uchopit myší a okno někam přesunout. V základním nastavení je horní lišta skrytá a přesouvání okna funguje jen v oblasti, kde nemáte otevřené záložky. Při hodně otevřených záložkách tak není okno kde chytnout. Omezená zůstala také funkce tlačítka pro druhý monitor, která otevře druhé okno ZPS na dalším displeji v pořadí, a tam s ním už nehnete. Obě tyto drobnosti ale budou vadit jen uživatelům s více monitory a těch není mnoho.


 

Fotografický benchmark

Nezměněný zůstal také Zoner Photo Benchmark, který změří výkon počítače pro práci s fotografiemi – vytvoří testovací snímky a provede na nich náročné operace přes procesor, grafiku a do výsledků započítá i rychlost disku.


Vyvolávejte nedestruktivně v modulu Vyvolat

Modul Vyvolat je společný pro RAWy i fotografie v jiných formátech (typicky JPG). Obsahuje základní nástroje na úpravy, kterými by měla projít každá fotografie. Kromě změny expozice a nastavení profilu fotoaparátu nebo objektivu jsou zde přednastavené úpravy, které si sami můžete ještě doladit.Třeba černobílý efekt + zvýšení kontrastu.

Stejně jako dříve RAWy už můžete nedestruktivně upravovat i jiné formáty. Veškeré změny se uloží do externího souboru (.data-zps) a při ukládání tak nedochází k opakovaným komprimacím, což má příznivý vliv na kvalitu. Originální soubor se nezmění a pokud jej budete chtít někam nahrát, je třeba provést ještě jednoduchý export.

 


Funkce editoru

Editor pro náročnější

Pokud potřebujete upravit fotku více, třeba upravit kolinearitu nebo upravit jen část fotky, k tomu je určený Editor s více nástroji. Zde už neupravíte přímo RAW, záloha se vytvoří postaru ve formě skrytého souboru (.uid-zps), soubor s fotkou, původní verze uložena do zálohy.

Tento způsob bude v budoucí verzi pravděpodobně také zcela nahrazen novými nedestruktivními úpravami, jelikož po souborové operaci mimo ZPS logicky neudrží vazbu mezi fotkou a její zálohou. Další novinky zahrnují přirozenější úpravy expozice, nový filtr Olejomalba. Šikovné tlačítko pro automatické vylepšení fotografie se ovšem schovalo hlouběji do nabídky funkcí.

Full HD video z fotografií

Povedenou funkcí je vytváření videa. Vyberete si fotografie, ideálně celé album z dovolené, zvolíte styl přechodu, kvalitu od nehezkých 480p po kvalitní Full HD, trvání jednoho snímku a snímkovou frekvenci až po 60 fps. K videu můžete vložit i zvukovou stopu (mp3, wav nebo aac si musíte dodat sami). Výsledné video je formátu H.264 (MP4) a má datový tok kolem 12 MB/s. Omezení zahnují minimální čas mezi snímky 2 sekundy a zatím nemožnost vytvářet videa ve 4K, což by na velké televizi právě u fotek dávalo smysl. Na druhou stranu bysoučasné  televize nemuseli mít dostatečný výkon na jeho přehrání.

Další funkcí je pokročilé sdílení. U fotografií uvidíte ve všech modulech notoricky známou sdílecí ikonku, přes kterou fotografie nahrajete na Twitter, Facebook, nebo emailem na Zoneramu do skrytého alba pro okamžité sdílení (ve stylu Dropboxu). Přímo odsud lze i poslat papírovou pohlednici přes službu Zoner Pohlednice.

Fotografie lze sdílet Emailem, přes Twitter, Facebook nebo odkaz

Zonerama: více fotografií, méně změn

Velkou výhodou je provázání s webovým úložištěm Zonerama.com. Na této neomezené webové fotogalerii je už 26 milionů fotografií, které zabírají 60 TB. Nahrávejte klidně dál, kapacita je podle Zoneru momentálně kolem 130 TB a průběžně roste. Zoner měl neomezenou galerii dávno před Googlem i Flickerem. Už dlouho se na ní ovšem nic nezměnilo.

Přejít ze ZPS 17?

Prozatím jsme se nedočkali ani ukládání uživatelského nastavení do Zoner účtu, ale výhledově se s tím počítá. A jak se dalo předpokládat, verze pro Mac se ještě pořád nechystá, nicméně uživatelé Applu mohou Zoner Photo Studio normálně používat přes virtualizované prostředí. Nová verze Zoner Photo Studia se povedla a nových funkcí je opravdu dost. Určitě vám napoví i video.

CS24

" frameborder="0" height="360" width="640">

Propagační video Zoneru

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.